ggg ggg ggg

Serock otrzyma ponad 260 mln zł dofinansowania z Rządowego Programu Kolej Plus na budowę linii kolejowej Zegrze-Przasnysz!

W ubiegły piątek, 22 kwietnia w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie odbyła się konferencja prasowa, poświęcona Rządowemu Programowi Kolej Plus. Jak poinformowano, Miasto i Gmina Serock otrzyma dofinansowanie w kwocie ponad 260 mln zł na budowę linii kolejowej Zegrze-Przasnysz, w ramach realizacji szlaku „Kolei Północnego Mazowsza”!

– Jest to wydarzenie bardzo ważne dla całego Mazowsza, ponieważ zostały opublikowane decyzje, kto w ramach Programu Uzupełnienia Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus będzie beneficjentem tych programów – powiedział podczas ubiegłopiątkowej konferencji Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł.
Zwrócił uwagę, na fakt, że w całej Polsce będzie to 1200 km dróg kolejowych za ponad 11 miliardów zł z budżetu państwa. – W województwie mazowieckim to perspektywa konkretnych projektów, które zmienią w znaczący sposób niektóre rejony Mazowsza. Program Kolej Plus to program konkursowy. Do realizacji zakwalifikowano 34 projekty, natomiast na terenie województwa mazowieckiego zakwalifikowały się 4 inwestycje, które będą miały duży wpływ na redukcję obszaru wykluczenia komunikacyjnego. Są to duże pieniądze, które przełożą się na znaczące efekty. Jest to kolejny dowód na to, jak umiemy dobrze współpracować z jednostkami samorządu terytorialnego – podkreślił Konstanty Radziwiłł.
Obok Wojewody w spotkaniu udział wzięli również m.in.: Dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Warszawie w PKP PLK Piotr Siemianowski, Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz, Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego Michał Prószyński, Wiceburmistrz Serocka Marek Bąbolski, Burmistrz Kozienic Piotr Kozłowski oraz Wójt Głowaczowa Hubert Czubaj.
Jak wspomniano, w województwie mazowieckim w ramach Programu Kolej Plus zakwalifikowano cztery inwestycje z zakresu infrastruktury kolejowej. W klasyfikacji linii nowych, dofinansowanie otrzymają: Miasto i Gmina Serock na budowę linii kolejowej Zegrze-Przasnysz oraz Gmina Kozienice na Kolej w Kozienicach. W klasyfikacji linie rewitalizowane, odbudowane zostaną linie kolejowe na odcinkach: Ostrów Mazowiecka – Małkinia oraz Sokołów Podlaski – Siedlce. Łączna wartość dofinansowania w województwie mazowieckim wyniesie ponad 1 mld zł, przy czym łączna wartość projektów to 1,2 mld zł.
Jak poinformowano, na budowę linii kolejowej Zegrze-Przasnysz (w ramach realizacji szlaku „Kolei Północnego Mazowsza”) Miasto i Gmina Serock otrzyma dofinansowanie w kwocie ponad 260 mln zł. (Należy zauważyć, że łączna wartość projektu opiewa na kwotę ponad 306 mln zł).
Ze swej strony przypomnijmy, że pierwsze informacje o zakwalifikowaniu do realizacji projektu budowy linii Zegrze – Przasnysz w ramach Rządowego Programu Kolej Plus, przekazał w minioną środę, 20 kwietnia Premier Mateusz Morawiecki.
Decyzja o zakwalifikowaniu projektu do realizacji w ramach Programu Kolej Plus jest ukoronowaniem procesu aplikacyjnego, który dzięki wsparciu siedemnastu samorządów i ich zaufaniu udało się zakończyć w listopadzie ubiegłego roku.


Do programu złożono Studium, proponujące realizację inwestycji wg trzech wariantów. W dalszym etapie prac dopracowywany będzie głównie wariant rekomendowany wg sporządzonego Studium (wariant W2). Ponieważ warianty były zdefiniowane w bardzo wstępny i ogólny sposób, na pewno będą one podlegały korektom na etapie dalszych prac. (Zgłoszony projekt, jest projektem dokumentacyjnym. Oznacza to, że do końca
2028 roku muszą zostać zakończone prace projektowe, a samorządy muszą doprowadzić do uzyskania pozwolenia na budowę).
Przed samorządowcami z Serocka i pozostałych gmin kolejny pracowity okres. Teraz będą uzgadniać końcowy kształt umowy realizacyjnej, którą jako samorządy powinni zawrzeć z PKP PLK w ciągu dwóch miesięcy od momentu oficjalnego doręczenia zawiadomienia o zakwalifikowaniu projektu.
„To dopiero początek wyzwań, ale jestem przekonany, że wraz ze wszystkimi Partnerami, dzięki którym w ogóle mogliśmy zacząć marzyć o tym przedsięwzięciu, uda się przez nie przejść, by w przyszłości budowa linii kolejowej łączącej Warszawę z Serockiem i dalej z Przasnyszem – była możliwa” – ocenił Burmistrz Serocka Artur Borkowski, komentując ubiegłopiątkową konferencję w mediach społecznościowych.

/opr. KW;
źródło: UMiG Serock, MUW/

525 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:

Zamknij