ggg

Tłuszcz pamięta o niezłomnym ppłk. Janie Estkowskim

W czwartek, 25 lutego 2016r. minęło 5 lat od śmierci Honorowego Obywatela Tłuszcza – podpułkownika Jana Kazimierza Estkowskiego. Pamiętając o Jego zasługach dla gminy Tłuszcz burmistrz Paweł Bednarczyk oddał hołd podpułkownikowi na cmentarzu w Pułtusku.

 

Burmistrz Tłuszcza Paweł Bednarczyk składa kwiaty na grobie ppłk. Jana Estkowskiego

Jan Estkowski był oficerem 25. Pułku Ułanów Wielkopolskich. Jako dowódca plutonu uczestniczył w Wojnie Obronnej Polski w 1939 roku. W trakcie okupacji niemieckiej działał w Polskim Państwie Podziemnym. Od 1943 roku był zastępcą komendanta Ośrodka Armii Krajowej w Tłuszczu. Mieszkał wtedy w Chrzęsnem i Ulasku (dzisiejsze Stryjki). Brał udział w licznych akcjach dywersyjnych przeciwko Niemcom na naszym terenie. To on dowodził spektakularnym odbiciem braci Wierzbów z aresztu policji granatowej w Tłuszczu. Uczestnik akcji „Burza”. Po wejściu wojsk radzieckich nie ujawnił się, kontynuując działalność w podziemiu jako pełniący obowiązki szefa tłuszczańskiej AK. Aresztowany przez NKWD w grudniu 1944 roku, został poddany okrutnym śledztwom przez NKWD i UB oraz skazany na więzienie. Wyszedł na mocy dwóch amnestii w 1947 roku.

2 310 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Piłkarskie emocje w Tłuszczu

28 marca 2016r. w hali widowiskowo-sportowej przy Szkole Podstawowej w Tłuszczu odbył się turniej piłki nożnej o Puchar Burmistrza Tłuszcza...

Zamknij