ggg
ggg ggg

STOP Kolei, która dzieli Gminę Wieliszew i Powiat Legionowski!!!

We wtorek, 8 grudnia zorganizowano spotkanie konsultacyjne on-line w sprawie przebiegu korytarza nowej linii kolejowej na odcinku Warszawa Wschodnia – Nasielsk/Kątne/Świercze, podczas którego wiele pytań mieszkańców Wieliszewa i sąsiednich gmin pozostało bez odpowiedzi. Wobec powyższego, w ubiegłą niedzielę, 13 grudnia na terenie powiatu legionowskiego odbyły się spontaniczne protesty przeciwko planom kolejowym, mogącym zrujnować życie tysięcy ludzi.

We wtorek, 8 grudnia odbyło się spotkanie konsultacyjne on-line dla mieszkańców gmin: Wieliszew, Nieporęt, Nasielsk, Nowy Dwór Mazowiecki, Pomiechówek.
Jak poinformował Urząd Gminy Wieliszew do dyskusji na platformie Teams dołączyło około 250 uczestników. Na pytania dotyczące planów kolejowych na terenie powiatu legionowskiego odpowiadały przedstawicielki firmy „Databout” realizującej inwestycję.
Mieszkańców interesowało m.in. to, na jakiej podstawie wybrano obecne trzy warianty przejazdu kolei na trasie Warszawa-Nasielsk. Okazuje się, że nadrzędnym celem w tym przypadku było poprowadzenie pociągów dalekobieżnych tak, by mogły osiągać prędkość 250 km/h. W każdym z wariantów niezbędne będą liczne wyburzenia i przebudowy. Efektem prac staną się również ogromne zniszczenia środowiska naturalnego – w tym obszarów chronionych. Ogólnie rzecz biorąc warianty zostały przygotowane w oparciu o zasadę „mniejszego zła”.
Zastanawiające jest, że planowana inwestycja, jak dotąd nie ma źródła finansowania. Nie ma również dokładnych analiz kosztów społecznych i przyrodniczych zaproponowanych opcji – na to przyjdzie czas dopiero po wybraniu przez mieszkańców jednego z wariantów.
Mieszkańcy zwracali uwagę na niewspółmierność korzyści do wszystkich potencjalnych strat i zagrożeń wynikających z przeprowadzenia inwestycji w którymkolwiek z kształtów zaproponowanych przez PKP. Dopytywali też o wcześniejsze propozycje przygotowane przez samorządowców. Niestety, okazało się, że PKP nie otrzymało wszystkich dokumentów, które powstały w efekcie pierwszych rozmów konsultacyjnych.
Podczas spotkania rozmawiano także na temat rozbudowy linii kolejowej nr 10 w kierunku Radzymina i Tłuszcza. Omówiono przebieg wstępnych tras, nadal jednak bazując na ogólnikach.
Wiele pytań mieszkańców podczas tego spotkania pozostało bez satysfakcjonujących odpowiedzi.
Wobec powyższego, w minioną niedzielę, 13 grudnia na terenie Gminy Wieliszew i Powiatu Legionowskiego odbyły się spontaniczne protesty mieszkańców, wobec planowanej destrukcji terenów gminy Wieliszew i powiatu legionowskiego.
Protest przeciw budowie nowej linii kolejowej był stanowczy, ale przebiegał pokojowo. Odbywał się głównie w formule samochodowej, a także rowerowej (choć nie zabrakło także pieszych demonstrantów m.in. na stacji w Legionowie).
Łącznie na trasie pojawiło się kilkaset aut (oznakowanych balonikami i transparentami), a w nich całe rodziny zamieszkujące Wieliszew, Kałuszyn, Skrzeszew, Janówek, Krubin, Olszewnicę, Jabłonnę, Legionowo, Nasielsk, Nieporęt a także inne okoliczne miejscowości.
Jak wspomniano, do protestu przyłączyli się również rowerzyści, którzy zorganizowali przejazd ścieżkami rowerowymi, a także Wieliszewską Trasą Crossingową. Protestujących mieszkańców wspierał m.in. wójt Wieliszewa Paweł Kownacki a także słynna mieszkanka, sportsmenka i ultramaratonka Patrycja Bereznowska.
Trzeba przyznać, że dzięki determinacji i zaangażowaniu mieszkańców, demonstracje odbywające się pod hasłem „STOP kolei, która dzieli Gminę Wieliszew i Powiat Legionowski”, zwróciły uwagę stacji telewizyjnych i mediów ogólnopolskich. Miejmy nadzieję, że zwrócą uwagę także decydentów, od których będą zależały dalsze losy przebiegu projektowanej trasy kolejowej.
Zachęcamy mieszkańców do wypełniania ankiety konsultacyjnej, która dostępna będzie jeszcze tylko do piątku, 18 grudnia br. na stronie internetowej (http://www.wieliszew.pl/news/stop-kolei-ankieta).
Liczy się każdy głos sprzeciwu wobec linii kolejowej, która w proponowanych wariantach nie tylko zniszczy cenne przyrodniczo tereny, ale też negatywnie wpłynie na życie tysięcy mieszkańców i ograniczy rozwój gmin, których terytoria przetną tory kolejowe.
/opr. KW, foto: Gmina Wieliszew, Sołectwo Krubin/

318 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Burmistrz śle listy do mieszkańców północnej części Gminy Radzymin w związku z aktualizacją map powodziowych

W ostatnich dniach, do skrzynek pocztowych mieszkańców północnej części Gminy Radzymin, tj.: Arciechowa, Borek, Rudy, Starych i Nowych Załubic trafił...

Zamknij