ggg
ggg ggg

Starosta Adam Lubiak podziękował i pogratulował biskupowi Markowi Solarczykowi

W ubiegły czwartek, 14 stycznia w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na Pradze odprawiono Mszę Świętą dziękczynną za posługę bp. Marka Solarczyka w diecezji warszawsko-praskiej.

Uroczystej Eucharystii przewodniczył odchodzący z naszej diecezji bp Marek Solarczyk, który 8 stycznia został nowym biskupem radomskim.
– Moi Drodzy, stojąc pod krzyżem w naszej katedrze, mam świadomość tak wielu doświadczeń, tak wielu darów, tak wielu tajemnic, które są wpisane w to miejsce i w każdego z was. Także w diecezję warszawsko-praską, z której przecież się wywodzę. Tu wzrastałem, tu się kształtowało moje życie, kapłaństwo i posługa biskupia. Sprawuję tę Mszę Świętą dziękując. Dziękując Bogu i dziękując Wam, choć w słowach trudno to wszystko wyrazić – mówił bp Solarczyk dziękując współpracownikom i wiernym za ponad 9 lat biskupiej posługi i wspólnych działań.
Homilię wygłosił Ordynariusz warszawsko-praski bp Romuald Kamiński, który podkreślił dziękczynny, a nie pożegnalny wymiar Eucharystii:
– Chcemy dzisiaj Biskupie Marku nie pożegnać, bo to nie następuje, mimo że idziesz do innych zadań, że będzie nas dzieliła fizyczna odległość, że będziemy mieć rzadszy kontakt, to jednak nie opuszczasz naszej wspólnoty, bo nie można zerwać korzeni. Byłoby to swoiste unicestwienie. Te korzenie głęboko zapuszczone będą z tej ziemi, z tego doświadczenia wielu lat, które minęły, nadal te moce pobierać – mówił bp warszawsko-praski, a następnie przywołując słowa z pierwszego Listu do Koryntian „Spodobało się Bogu” przypomniał, że choć nie znamy planów Bożych wobec nas, to powinniśmy przyjmować je zawsze z pokorą i ufnością:
„Spodobało się Bogu posłać biskupa Marka do wspólnoty Kościoła radomskiego. To są szczególne słowa. Co to znaczy, że spodobało się Bogu? W tym określeniu jest ogromna tajemnica, niezmierzona – dlaczego? Dlaczego jednego z nas Bóg posyła na taką drogę, drugiego na inną? […] Pamiętajmy, każda droga jest wyjątkowa i w to trzeba uwierzyć. To tylko my, w tym ludzkim wymiarze, jakoś ją wartościujemy mówiąc, że jest lepsza lub gorsza”.
Specjalne słowa podziękowania za wieloletnią posługę i życzliwą współpracę złożył biskupowi Markowi Solarczykowi także starosta wołomiński Adam Lubiak.
„Cieszę się, że mogłem uczestniczyć w tym doniosłym wydarzeniu. Jeszcze raz składam Jego Ekscelencji serdeczne gratulacje i życzę wszelkich łask Bożych oraz nieustającego wstawiennictwa świętych w pełnieniu posługi biskupiej” – napisał po zakończeniu uroczystości starosta Adam Lubiak na swoim profilu na FB.

/opr. KW, foto:
FB Bp Marek Solarczyk/

247 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Nowy aparat RTG dla szpitala w Radzyminie!

W ostatnich dniach szpital w Radzyminie otrzymał nowoczesny, mobilny aparat RTG. To kolejny zakup w ramach realizowanego przez Samorząd Województwa...

Zamknij