ggg ggg ggg

Srebrny Jubileusz Katolickiej Szkoły Podstawowej w Ząbkach

W środę, 17 maja odbyły się kulminacyjne obchody jubileuszu 25-lecia Publicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Ząbkach. Uroczystości zainaugurowała okolicznościowa Msza Święta w Kościele Miłosierdzia Bożego, podczas której dokonano poświęcenia nowego sztandaru szkoły. Liturgii przewodniczył Ordynariusz Diecezji Warszawsko-Praskiej JE bp Romuald Kamiński.

Obchody srebrnego jubileuszu Publicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego trwają od początku roku szkolnego 2022/2023.
W tym czasie m.in. powstał film o szkole, wyemitowany w jednej ze stacji telewizyjnych, zaczął też prężnie działać szkolny Facebook, wydano kilka publikacji z pracami i projektami realizowanymi przez uczniów w ramach 25-lecia, zorganizowano warsztaty muzyczne pod przewodnictwem dyrygenta, pana Piotra Pałki, rozstrzygnięto konkurs na logo 25-lecia, w którym zwyciężyła jedna z absolwentek. Organizowane były różnorodne wystawy, konkursy nawiązujące do pięknego jubileuszu szkoły, która na przestrzeni lat stała się wyjątkowym miejscem na mapie Ząbek.
Warto w tym miejscu przypomnieć, że pierwsi uczniowie rozpoczęli naukę w Szkole Katolickiej w Ząbkach w roku szkolnym 1997/98. Początkowo była to niewielka, prywatna placówka, dopiero kilka lat później, staraniem ówczesnego proboszcza, Księdza Władysława Trojanowskiego, udało się przekształcić ją w pierwszą publiczną szkołę katolicką w Polsce.
W kolejnych latach szkoła rozrastała się, wzbogacało się jej zaplecze, rosła liczba uczniów. Obecnie jest to znakomicie wyposażona placówka edukacyjna, do której uczęszcza ok. 400 uczniów. Dyrektorem szkoły jest Siostra Agnieszka Maria Chrapek ze Zgromadzenia Św. Michała Archanioła.
Publiczna Katolicka Szkoła Podstawowa im. ks. J. Twardowskiego to ważne miejsce dla lokalnej społeczności. Organem prowadzącym jest Parafia Miłosierdzia Bożego w Ząbkach, ale szkoła wspierana jest przez ząbkowski samorząd i doceniana przez wielu jej sympatyków i dobrodziei. Dyrekcja oraz Grono Pedagogiczne zgodnie przyznają, że Bóg, Ojczyzna, drugi człowiek, relacje, tradycje to dobry kierunek dla innych placówek oświatowych. „Wierzymy, że są to filary, na których winno opierać się szkolnictwo podstawowe, które spełnia tak ważną rolę w wychowaniu i kształtowaniu młodego człowieka”.
Zwieńczeniem obchodów 25-lecia szkoły była wzruszająca uroczystość, która odbyła się w środę, 17 maja w Kościele Miłosierdzia Bożego w Ząbkach. Tego dnia okolicznościową Mszę Św. sprawował Ordynariusz Diecezji Warszawsko-Praskiej, JE ks. bp Romuald Kamiński. Na uroczystości zjawiło się wielu znamienitych gości, m. in.: Wiceminister Rozwoju i Technologii Pan Piotr Uściński, przedstawiciel Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka, Mazowiecki Wicekurator Oświaty Pani Dorota Skrzypek, Przedstawiciel Rady Szkół Katolickich Pani Marta Tkaczuk, wieloletni pracownik Referatu Oświaty Pani Grażyna Wojciechowska, Burmistrz Miasta Ząbki Pani Małgorzata Zyśk, Dyrektorzy ząbkowskich szkół oraz wielu innych gości, którzy w swych przemówieniach podkreślali ogromną wartość wychowania katolickiego i patriotycznego, które propaguje szkoła, a także chwalili wysokie wyniki w nauce, jakie osiągają jej uczniowie. Na ręce Siostry Dyrektor popłynęły liczne gratulacje i podziękowania.
Młodzież przygotowała krótkie przedstawienie słowno-muzyczne, które przybliżyło zgromadzonym znaczenie sentencji umieszczonej na nowym sztandarze szkoły, który został poświęcony w trakcie uroczystości. (Rzeczone motto to cytat z wiersza patrona – ks. Jana Twardowskiego: „Bogu się mówi – tak”). Ponadto, uczniowie pięknie wyrecytowali wiersze, które były inspiracją do stworzenia wzruszającego szkolnego hymnu.
W czasie uroczystości Siostra Dyrektor zamknęła „skrzynię czasu” – podsumowanie minionych lat pracy (w której znalazły się listy dyrektora i uczniów do uczniów w przyszłości, a także ważne dla szkoły przedmioty) z prośbą o otwarcie za 25 lat, czyli w roku szkolnym 2047/48.
Poświęcona została także ścianka wspinaczkowa, a na boisku zaprezentowała się taneczna grupa szkolnych cheerleaderek.
– To był naprawdę piękny Jubileusz. Dziękuję bardzo za zaproszenie I życzę całej społeczności szkolnej kolejnych wspaniałych jubileuszy. Wielu sukcesów i radości dla dyrekcji, nauczycieli, uczniów, rodziców – podkreśliła Burmistrz Miasta Ząbki, Małgorzata Zyśk. W imieniu redakcji przyłączamy się do najserdeczniejszych życzeń dla całej społeczności szkolnej.

/opr. KW; źródło: UM Ząbki;
foto: Bogdan Śladowski –
UM Ząbki/

432 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Spotkanie konsultacyjne Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Serocku

W ubiegły poniedziałek, 29 maja w Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku odbyło się spotkanie konsultacyjne Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej....

Zamknij