ggg ggg ggg ggg

Senator Maria Koc odwiedziła Ostrów Mazowiecką z robocza wizytą na budowie szkoły i przedszkola przy ul. Partyzantów

22 września 2023 r. wizytę na budowie kompleksu szkolno – przedszkolnego w Ostrowi Mazowieckiej poprzedziła konferencja prasowa z udziałem senator Marii Koc i samorządowców miasta oraz powiatu.

Senator Maria Koc podczas konferencji prasowej mówiła n/t efektów społeczno-gospodarczych uzyskanych przez samorządy dzięki rządowym programom inwestycyjnym. 22.09.2023 r. przy ul. Partyzantów i na tle budowanego kompleksu szkolno – przedszkolnego podzieliła się uwagami i informacjami dot. programów i projektów ogólnopolskich i całego naszego regionu. Towarzyszący Pani Senator gospodarze; Jerzy Bauer – burmistrz Ostrowi Mazowieckiej, Zbigniew Chrupek – starosta ostrowski i Jędrzej Drewnowski – wójt gminy Boguty – Pianki wypowiedzieli się na temat swoich samorządów i inwestycji. Zgodnie podkreślali, że w ostatnich latach napływ i wysokość pomocy z programów rządowych, a przede wszystkim „Polskiego Ładu” umożliwia przeprowadzenie niespotykanej ilości inwestycji na ich terenie. Jak mówił burmistrz Jerzy Bauer witając zebranych i senator Marię Koc:
„Znajdujemy się na terenie największej w ostatnich dziesięcioleciach, na terenie Ostrowi Mazowieckiej, inwestycji. To kompleks szkolno-przedszkolny, który jest wielką inwestycją w sensie budżetowym i społecznym. Ostrów Mazowiecka jest na wyraźnej ścieżce rozwoju społeczno-gospodarczego, co widać na podstawie tego kompleksu szkolno – przedszkolnego” – mówił Burmistrz Ostrowi Mazowieckiej. Przytoczył również kwoty, jakie wchodziły w zakres tej inwestycji. Całość nowego obiektu planowanego od wielu lat łącznie z nowym obiektem, zakupem działki i wyposażeniem to około 55 mln złotych. 49 mln zł wyniosła kwota przetargu na budowę, ale dzięki dofinansowaniu rządowemu i blisko 40 mln zł otrzymanych z programu „Polski Ład” stało się to dla samorządu miasta możliwe do zrealizowania.
Senator Maria Koc podkreśliła, że nowa budowa – kompleks szkolno – przedszkolny jest wspaniały i odpowiada na zapotrzebowanie mieszkańców. „Ta inwestycja jest jedną z największych w oświatę” – podkreślała gratulując Burmistrzowi Ostrowi Mazowieckiej dobrego wniosku i wykorzystania możliwości otrzymania środków. Z kolei mówiąc na temat programu „Polski Ład” i inwestycji strategicznych państwa przypomniała, że samorządy powiatu ostrowskiego otrzymały rekordową kwotę 200 mln zł, z których można budować kanalizację, infrastrukturę niezbędną dla społeczeństwa. Informowała o rozstrzygnięciu kolejnego naboru i kolejne środki trafią w przeciągu kilku najbliższych miesięcy do samorządów. Wydaje się, że są to środki w skali kraju niewielkie, ale potrzebne, bo wschodnia Polska była niedofinansowana, a takich programów jak obecnie wcześniej nie było.
Podczas konferencji, o inwestycjach realizowanych dzięki środkom pozyskanym dla powiatu mówił starosta Zbigniew Chrupek: „Środki rządowe wpłynęły i wpływają szerokim strumieniem i na różne dziedziny. Ta elastyczność i różnorodność jest szczególnie atrakcyjna”. Wspomniał inwestycje i środki otrzymane na przykład na Liceum Ogólnokształcące, na budowę i rozbudowę lub modernizację wielu budynków oraz nowe inwestycje w powiecie. „Bez tych środków nie byłaby możliwa budowa tych ogromnych inwestycji… Jesteśmy wdzięczni za rządowe środki” – podkreślał starosta Zbigniew Chrupek. Wójt Bogut-Pianek Jędrzej Drewnowski opowiedział o inwestycjach w swojej gminie i 17 mln zł otrzymanych z inwestycji strategicznych na wybudowanie infrastruktury wodno – kanalizacyjnej. Kolejne środki to 9 mln zł przeznaczone na remonty, 1 mln na szkołę. „Jesteśmy ogromnie wdzięczni za środki (rządowe – przyp. red.), bo pozostałe środki jestem w stanie skierować na drogi”. Jak mówił „mogą wykonać teraz takie, jakich nigdy nie było”.
Po konferencji goście obejrzeli nowy obiekt, czyli szkołę podstawową z 12 oddziałami dla ok. 300 uczniów klas I-III oraz przedszkole z terenem rekreacyjnym dla ok. 250 dzieci w 10 oddziałach. Szkoła podstawowa i przedszkole stanowią połączoną całość. Kompleks szkolno – przedszkolny przy ul. Partyzantów w Ostrowi Mazowieckiej budowany jest na terenie byłej tzw. „małej jedynki” oraz na terenie sąsiedniej działki, zakupionej specjalnie na potrzeby tej inwestycji. Ogółem powierzchnia nieruchomości to ok. 10,5 tys. metrów kwadratowych.

/Janina Czerwińska/

450 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Spotkanie z cyklu „Z pamięci o odrodzeniu niepodległej Polski” w Zespole Szkół CKR w Starym Lubiejewie

W Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Starym Lubiejewie 24 września 1923 r. odbyło się spotkanie Kół Gospodyń Wiejskich i...

Zamknij