ggg ggg ggg ggg

Sejmowa batalia o pułtuską obwodnicę (24.01.2012)

Poseł Henryk Kowalczyk będzie walczył w Sejmie o sprawy ważne dla Pułtuska. Zamierza zgłosić poprawki do budżetu, które mogą między innymi przyspieszyć sprawy związane z budową obwodnicy pułtuskiej.
W tym tygodniu w Sejmie odbędzie się drugie czytanie ustawy budżetowej na 2012 rok, w czasie którego zgłaszane są poprawki do budżetu. „Zamierzam zgłosić poprawkę, która zabezpieczy środki finansowe na kontynuację prac projektowych i wykup gruntów dla budowy drogi nr 61 na odcinku Wierzbica- Pułtusk wraz z obwodnicą Pułtuska” – zapewnia poseł.
Zdaniem Henryka Kowalczyka kontynuacja prac projektowych jest bardzo ważna, aby nie przeterminowały się już uzyskane decyzje między innymi środowiskowe, o którą jest bardzo trudno. „Będę rozmawiał ze wszystkimi posłami korzystającymi z tej drogi bez względu na opcje polityczne i będę zabiegał, by poparli tę poprawkę. Proszę także władze samorządowe: starostę i burmistrza, aby również swoje kontakty wykorzystali dla poparcia tej poprawki” – dodaje Kowalczyk.  Pułtuska obwodnica zaczyna przypominać historię budowy szpitala. Niegdyś była to priorytetowa inwestycja, na którą nie było funduszy. Była i w tym przypadku walka o wprowadzenie jej do budżetu państwa. Szpital jednak wybudowano wspólnymi siłami, uruchamiając wszelkie możliwości m.in. poszczególnych gmin, samorządów oraz Samorządu Województwa Mazowieckiego. Obecnie priorytetem stała się nieosiągalna jednak obwodnica pułtuska.
Miała być budowana w latach 2011 – 2013. Plany pokrzyżował projekt Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011 – 2015, z którego zniknęła obwodnica wyczekiwana przez lokalne społeczeństwo i podróżujących przez Pułtusk, a tkwiących w korkach. W ciągu doby przez, małe zabytkowe miasto przejeżdża ponad 20 tyś pojazdów w tym TIR-y. Pułtusk bowiem jest na trasie drogi krajowej nr 61 prowadzącej na Mazury, Suwalszczyznę oraz miasta nadbałtyckie. Temat obwodnicy pułtuskiej jest nieosiągalny od 30 lat. Skończyło się na projektach, podobnie jak niegdyś ze szpitalem. Burmistrz miasta Pułtuska otrzymał decyzję środowiskową kilka lat temu. Samorządy gwarantują wszelką pomoc drogowcom w pozyskaniu terenów pod budowę. To jednak nie wystarcza, gdyż przeszkodą są pieniądze, a raczej ich brak.
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie przewiduje w planach inwestycji do 2015 roku.  Nawet nie ma możliwego terminu rozpoczęcia. Budowy obwodnicy nie ma w planach, ale jak zapewnia GDDKiA jest możliwość aktualizacji tego planu pod warunkiem, że znajdą się pieniądze.  Wprowadzenie budowy obwodnicy do budżetu państwa może być jedyną szansą na szybkie rozpoczęcie prac.  Poseł Henryk Kowalczyk zamierza w Sejmie poruszyć jeszcze kilka kwestii. Jak zapewnia, zgłosi poprawki wspierające rolnictwo: dotyczące zwiększenia kwoty dopłat do paliwa rolniczego, zwiększenia dopłat do ubezpieczeń upraw rolnych, zwiększenia dotacji dla ODR-ów i inspekcji kontrolujących, jakość importowanej żywności, zwiększenie dotacji dla spółek wodnych oraz poprawkę zwiększającą wydatki Funduszu Pracy na aktywne formy walki z bezrobociem.
„Jako PiS zgłosimy również poprawkę umożliwiającą zwiększenie wynagrodzeń dla pozostałych służb mundurowych, straży pożarnej i służby więziennej, takich samych jak zaplanowano dla policji i wojska” – zapewnia poseł.
Bh
Źródło: Biuro Poselskie Posła H. Kowalczyka, GDDKiA

1 817 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Rewolucyjny pomysł na walkę z bezrobociem (24.01.2012)

W dobie kryzysu na rynku pracy bierzemy przykład z Duńczyków. Projekt realizowany w powiecie pułtuskim i płońskim może zrewolucjonizować nieefektywne...

Zamknij