ggg
ggg ggg

Ryszard Żbikowski patronem jednej z ząbkowskich ulic!

Podczas marcowej sesji, Rada Miasta Ząbki podjęła uchwałę w sprawie nadania nazwy nowej ulicy łączącej ul. Szwoleżerów z ul. Powstańców. Na mocy podjętej uchwały jej patronem został Ryszard Żbikowski – regionalista, badacz dziejów Ząbek, współautor herbu miasta.

W trakcie czterdziestej Sesji Rady Miasta, która odbyła się w trybie zdalnym w środę, 24 marca radni podjęli uchwałę w sprawie nadania nazwy ulicy, znajdującej się w południowej części miasta, (przebiegającej wzdłuż DW 631), łączącej ul. Szwoleżerów z ul. Powstańców. Ulica o dotychczasowej roboczej nazwie – Projektowana została otwarta dla ruchu pod koniec 2020 r.
Na mocy podjętej uchwały, patronem ulicy został Ryszard Żbikowski (1935 – 2007) – zasłużony mieszkaniec Ząbek, pasjonat jego dziejów, który był współtwórcą herbu Ząbek i autorem monografii naszego miasta, która ukazała się w 1988 r., pod tytułem „W cieniu stolicy. Zarys dziejów Ząbek”.
Monografia opisuje nawet dzieje sprzed 1560 r. kiedy powstała wieś Wola Zambkowa.
W 2006 r. wydawnictwo Apostollicum wydało kolejną pozycję jego autorstwa pod nazwą „Ząbki, dzieje, ludzie, miasto”, która jest rozwinięciem pierwotnej monografii miasta. Opisuje wydarzenia występujące po zmianach samorządowych i ustrojowych w 1990 roku.
Autor położył duży nacisk na opisanie koncepcji Miasta Ogrodu, a także działania struktur samorządowych, lokalnych organizacji, a nawet biznesu. Bazował, w znacznej mierze, na relacjach mieszkańców.
Ryszard Żbikowski aktywnie uczestniczył w tworzeniu historii naszego miasta – był radnym Miejskiej Rady Narodowej w Ząbkach, pracował w Urzędzie Miasta na stanowisku ds. obrony cywilnej dzięki czemu powstała Kampania Ratownictwa Ogólnego, pracował także jako komendant Zakładowej Ochrony Straży Pożarnej w Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Ząbkach.
Na podkreślenie zasługuje fakt, że inicjatywa uhonorowania Ryszarda Żbikowskiego poprzez nadanie jego imienia jednej z ząbkowskich ulic, wyszła od mieszkańca Ząbek, p. Mariusza.
Pomysłodawca projektu uchwały i autor obszernego jej uzasadnienia także jest pasjonatem historii Ząbek. Prowadzi na FB stronę pn. „Ząbki – poznaj okolice”- do odwiedzania, której gorąco zachęcamy wszystkich zainteresowanych dziejami miasta i odkrywaniem jego tajemnic.

/opr. Iwona Potęga, rl;
foto: Bogdan Śladowski/

282 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Radzymińska „Dwójka” wreszcie będzie miała pełną infrastrukturę sportową!

W ubiegłą środę, 7 kwietnia burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński podpisał umowę z firmą „Ziel-Bud” Wojciech Rukat z Warszawy, na budowę...

Zamknij