ggg ggg ggg ggg

Rejsy batem i szkutą po Bugu…

W ubiegły czwartek, 14 lipca dwie historyczne łodzie: „Dar Mazowsza” i „Rytman” zacumowały w Kuligowie. Mieszkańcy mieli możliwość nie tylko ich obejrzenia, ale także mogli wziąć udział w godzinnych rejsach po Bugu!

W malowniczym Kuligowie po raz kolejny zapachniało starym światem, znanym jedynie z kronik.
Historyczne łodzie: szkuta „Dar Mazowsza” (największa na Wiśle jednostka drewniana długości 18 m i szer. 5 m, wzorowana na planach z XVI w.), a także bat „Rytman” (płaskodenna łódź z żaglem, służąca niegdyś do transportu piasku) zrekonstruowane z pietyzmem tradycyjnymi technikami szkutniczymi, nieprzypadkowo zacumowały przy Działce 738 w Kuligowie, wzbudzając zainteresowanie mieszkańców i letników.
Wizyty, w ramach której oferowano bezpłatne godzinne rejsy po Bugu, odbyła się w ramach projektu „Obywatel rzeki Wisły”, realizowanego przez Fundację Rok Rzeki Wisły. (Zadanie dofinansowane zostało ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego).
Projekt „Obywatel rzeki Wisły” vol. I w tym roku realizowany był w dniach od 9 lipca do 17 lipca. W tym czasie historyczna szkuta i bat odbywały rejs Wisłą, Bugiem, Narwią i Zalewem Zegrzyńskim, odwiedzając kolejno miejscowości takie jak: Warszawa, Serock, Pułtusk, Kuligów i Wyszków.
Współorganizatorem wizyty „Daru Mazowsza” i „Rytmana” w Kuligowie było Gminne Centrum Kultury w Dąbrówce.
Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. Mamy nadzieję, że za rok spotkamy się ponownie!

/opr. R.L.; foto: GCK/

540 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Kolejne inwestycje w subregionie warszawskim wschodnim ze wsparciem Mazowsza

Władze Mazowsza wspierają lokalne samorządy w realizacji kolejnych inwestycji. Tym razem pieniądze z budżetu województwa pomogą m.in. w przedsięwzięciach drogowych,...

Zamknij