ggg ggg ggg

Premier Mateusz Morawiecki złożył wizytę w Radzyminie i Dąbrówce z okazji 200. rocznicy urodzin C. K. Norwida

W ubiegły piątek, 24 września, dokładnie w 200. rocznicę urodzin C. K. Norwida wizytę w rodzinnych stronach poety złożyli przedstawiciele Rządu RP. W godzinach porannych Premier Mateusz Morawiecki odwiedził Dąbrówkę, a następnie udał się do LO im. C. K. Norwida w Radzyminie, gdzie w obecności Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka, samorządowców, nauczycieli i uczniów, uroczyście zainaugurowano obchody, upamiętniające dzień narodzin wieszcza.

Wśród wielu miejscowości związanych z życiem i twórczością Cypriana Kamila Norwida, Dąbrówka i Radzymin zajmują miejsce szczególne.
Poeta przyszedł na świat 24 września 1821 r. w Laskowie-Głuchach, leżących wówczas w granicach Parafii Dąbrówka w Dekanacie Radzymińskim i przypisanych początkowo do obwodu i powiatu stanisławowskiego, a następnie do utworzonego w 1867 r., (a więc jeszcze za życia poety) powiatu radzymińskiego. Sam Norwid również podkreślał swoje przywiązanie do ziemi radzymińskiej, uważając za swoje „rodzinne miasteczko powiatowe” nie tylko Mińsk Maz. (siedzibę pow. stanisławowskiego), ale również najbliższy miejscu jego urodzenia i ochrzczenia Radzymin.
Tym szczególniej cieszy fakt, że uroczystości upamiętniające dzień narodzin wieszcza zostały zainaugurowane właśnie w Dąbrówce i Radzyminie.
Podczas ubiegłopiątkowej wizyty w Dąbrówce Premier Mateusz Morawiecki odwiedził Kościół Parafialny Podwyższenia Krzyża Św., gdzie złożył kwiaty pod tablicą, która upamiętnia Sakrament Chrztu Św. Cypriana Norwida. Następnie udał się na dąbrówecki cmentarz, aby zapalić znicz – ogień pamięci na symbolicznym grobie matki poety – Ludwiki Norwid ze Zdzieborskich.
W trakcie krótkiej wizyty w Dąbrówce Premierowi towarzyszyli gospodarze terenu: Wójt Radosław Korzeniewski, ks. proboszcz Grzegorz Andrzej Piotrowski wraz z ks. Piotrem Połomskim oraz dyrektor GCK Anna Maniecka.
Tuż po godz. 9:00 Premier Mateusz Morawiecki odwiedził LO im. C. K. Norwida w Radzyminie, gdzie odbyła się oficjalna uroczystość inaugurująca jubileusz 200. rocznicy urodzin patrona najstarszej szkoły średniej w powiecie wołomińskim.
W wydarzeniu obok Premiera Mateusza Morawieckiego udział wzięli m.in.: Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, Starosta Wołomiński Adam Lubiak, Burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński, I Mazowiecki Wicekurator Oświaty Dorota Skrzypek, Radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego Katarzyna Lubiak, Przewodniczący Rady Powiatu Wołomińskiego Adam Pietrzak wraz z Wiceprzewodniczącym Cezarym Wnukiem, Wicestarosta Piotr Borczyński, Członek Zarządu Powiatu Paweł Dąbrowski, a także Radni Powiatowi: Robert Szydlik i Robert Roguski.
Wszystkich znamienitych gości serdecznie powitała dyrektor szkoły p. Aldona Torenc wraz z Gronem Pedagogicznym. Podczas wizyty Premier w towarzystwie uczniów zwiedził okolicznościową wystawę, poświęconą Norwidowi, a także porozmawiał z młodzieżą na temat szkoły i jej patrona, który znany jest głównie z dzieł literackich, a przecież był także utalentowanym malarzem, rysownikiem, rzeźbiarzem.
– Norwid jest jednym z naszych wieszczów, którzy byli latarnią w czasach niewoli. Wielkość Norwida polega na tym, że jego spojrzenie na życie jest ponadczasowe, a jego twórczość może być drogowskazem w drodze do nowoczesności. Norwid może być nauczycielem pierwszym, najważniejszym na te nasze dzisiejsze, trudne czasy – podkreślił Prezes Rady Ministrów w trakcie oficjalnego wystąpienia, a następnie przypomniał: – Norwid potrafił łączyć tradycję, głębię tradycji ze spojrzeniem w przyszłość. Sięgał w przeszłość, żeby wydobyć z niej to, co najlepsze i na niej budować to, co ma w przyszłości służyć dobru. Jestem wdzięczny wszystkim, którzy wydobywają jego poezję z przeszłości. Per aspera ad astra – Norwid wierzył w to, że do wielkości możemy dojść jedynie przez ciężką pracę, a wielkość oznacza bogactwo ducha – mówił Premier Mateusz Morawiecki, nie szczędząc ciepłych słów pod adresem dyrekcji, nauczycieli i uczniów radzymińskiego liceum. „Stoicie w szeregu tych, którzy po śmierci Norwida odbudowywali jego dzieło” – powiedział szef Rządu RP.
Podtrzymywania tradycji szkoły oraz kultywowania pamięci o patronie liceum pogratulował uczniom i nauczycielom również Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek:
– Patron to jest rzeczywiście niezwykle ważna rzecz w szkole. Mieć takiego patrona jak Norwid, który tu się urodził, tu został ochrzczony, jest stąd, jest naszym rodakiem – to powód do wielkiej dumy i to się także przekłada na jakość pracy szkoły – zaznaczył minister. – Bądźcie dumni z Cypriana Kamila Norwida. Bądźcie dumni z tego, co robicie, bo rzeczywiście jesteście dla nas gwarantem tego, że tę przeszłość będziecie przenosić w przyszłość – dodał Szef MEiN przypominając, że „jesteśmy uczestnikami sztafety pokoleń i tę pałeczkę wielkiej tradycji, doświadczeń naszego narodu i wielkich osiągnięć naszych przodków, takich jak Cyprian Kamil Norwid, mamy przekazywać następnym pokoleniom”.
– Wszystkim szkołom norwidowskim, które noszą imię Cypriana Kamila Norwida z okazji urodzin ich patrona składamy najserdeczniejsze życzenia i dziękujemy za to, co robicie – powiedział minister Czarnek.
– Wielkie święto dziś w powiecie mamy. Jubileusz 200-lecia urodzin Cypriana Kamila Norwida to dla mieszkańców Powiatu Wołomińskiego – Ziemi Norwida i Cudu nad Wisłą wyjątkowy dzień. Jesteśmy dumni, że mamy taką młodzież, mamy taką szkołę, mamy takiego patrona. Norwid jest naszą inspiracją. Dzięki jego myśli nasza młodzież rozkwita każdego dnia – mówił Starosta Wołomiński Adam Lubiak, dziękując wszystkim gościom za obecność. Korzystając z okazji, gospodarz powiatu podziękował Premierowi Morawieckiemu w imieniu własnym oraz samorządowców z tego terenu, za rządowe wsparcie, jakie trafia do naszych gmin i powiatu, dzięki czemu Ziemia Norwida i Cudu nad Wisłą pięknieje i może się rozwijać.
Na zakończenie dodajmy, że wizyta w Radzyminie stała się również okazją do oficjalnego ogłoszenia przez Premiera i Ministra Edukacji kilku rządowych konkursów, poświęconych twórczości i sylwetce Norwida, adresowanych głównie do młodzieży z kraju i zza granicy.
/opr. R.L.; foto: Powiat Wołomiński,
UG Dąbrówka, KPRM, MEiN/

1 867 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Muzeum Norwida w Dębinkach staje się faktem!

W dniu 200. rocznicy urodzin Cypriana Kamila Norwida, 24 września 2021 r. został podpisany list intencyjny w Pałacu w Dębinkach,...

Zamknij