ggg ggg ggg ggg

Muzeum Norwida w Dębinkach staje się faktem!

W dniu 200. rocznicy urodzin Cypriana Kamila Norwida, 24 września 2021 r. został podpisany list intencyjny w Pałacu w Dębinkach, który stworzy solidne podwaliny pod nowe i jak dotychczas jedyne w Polsce Muzeum poświęcone naszemu wyjątkowemu, jedynemu w swoim rodzaju poecie, który urodził się na terenach obecnego powiatu wyszkowskiego, ale mimo opuszczenia swojej rodzinnej ziemi stał się dla nas współczesnych symbolem miłości do Ojczyzny i głębokiego patriotyzmu.

Jak w swoim przemówieniu mówił prof. Piotr Gliński – wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu: „Był zawsze wygnany, bo Jego Ojczyzna nigdy nie była wolna”, to dzisiaj naszą ideą jest stworzenie instytucji mądrych i dobrych takich, jakim będzie pierwsze i jedyne Muzeum Norwida. W tym celu spotkano się w dniu 24 września 2021 r. po 200 latach od Jego urodzin, aby stworzyć dla Poety miejsce w Pałacu w Dębinkach w gminie Zabrodzie, w powiecie wyszkowskim, żeby już nigdy nie był bezdomny. Uchwały w sprawie utworzenia i prowadzenia Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach, jako wspólnej instytucji kultury, podjęły Rada Powiatu w Wyszkowie oraz Rada Gminy Zabrodzie.
W podniosłym i symbolicznym akcie został podpisany list intencyjny w sprawie współprowadzenia Muzeum Cypriana Norwida przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu wspólnie z Gminą Zabrodzie i Fundacją Museion Norwid. Deklarację podpisali wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, starosta powiatu wyszkowskiego Jerzy Żukowski i wicestarosta Leszek Marszał, wójt gminy Zabrodzie Krzysztof Jezierski, prezes Fundacji Museion Norwid Jacenty Matysiak. W Pałacu, który dzięki odpowiednim środkom finansowym deklarowanym przez instytucję rządową (w ramach 95%-99% finansowania – to będzie dalej ustalane jak zapewniał wicepremier) zamieni się w muzeum oraz dom pracy twórczej. W tej wyjątkowej chwili uczestniczyli ci, którzy przez lata zabiegali o powstanie w Dębinkach Muzeum Norwida: samorządowcy, norwidolodzy, przedstawiciele Fundacji Museion Norwid, ale również parlamentarzyści – wicemarszałek Senatu Maria Koc, posłowie Teresa Wargocka i Maciej Górski, wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł, radni Sejmiku Województwa Mazowieckiego oraz samorządowcy z powiatów współtworzących obchody Roku Norwidowskiego z: powiatu wołomińskiego, powiatu węgrowskiego, powiatu wyszkowskiego. Zwieńczenie obchodów pięknie zostało zamknięte podpisaniem dokumentu o współprowadzeniu muzeum z Ministerstwem Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Jak słusznie podkreślił starosta wyszkowski Jerzy Żukowski: „Norwid znajduje swój nowy dom”, a wójt gminy Zabrodzie podziękował za wsparcie na czele z wojewodą mazowieckim Konstantym Radziwiłem, senator Marią Koc, posłem Maciejem Górskim i starostą wołomińskim Adamem Lubiakiem. „Wszystkich zjednoczyła nasza wspólna idea… Mamy wielką szansę uratować to pamiątkowe miejsce” – mówił i prosił o dalsze wsparcie. Niezwykle poruszony szczęśliwym finałem wieloletnich walk o muzeum był prezes Fundacji Museion Norwid Jacenty Matysiak
Dębinki staną się szczególnym miejscem dla nas współczesnych przez pamięć tego, że Pałac w Dębinkach to nierozłączna część życia poety. Kamil Cyprian Norwid po śmierci matki właśnie w Pałacu w Dębinkach spędzał dzieciństwo wraz ze swoją rodziną. Pałac w Dębinkach stanowił własność opiekuna poety Ksawerego Dybowskiego.
Wiele też podniosłych słów padło w trakcie przemówień wyżej wspomnianych gości, bo chwila była historyczna i zapewne wielokrotnie będzie przywoływana w dalszych dziejach Pałacu w Dębinkach. Wystąpiła również z gratulacjami od społeczności akademickiej Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie prof. Grażyna Czubińska z Londynu.
Na zakończenie zaproszono wszystkich na urodzinowy tort oraz dalsze atrakcje: koncerty i spotkania.
/Janina Czerwińska/

3 261 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
„To jedyny taki obiekt w regionie – wszyscy możemy być z niego dumni…”

Ostrów Mazowiecka może się już oficjalnie cieszyć z oddania zmodernizowanego stadionu zlokalizowanego przy budynku MOSiR i pobliskiej szkole. 22 września...

Zamknij