ggg ggg ggg ggg

Premier Mateusz Morawiecki z wizytą w Kuligowie i Józefowie

W ubiegłoponiedziałkowy ranek, 7 listopada na terenie Gminy Dąbrówka gościł szef polskiego rządu. Premier Mateusz Morawiecki odwiedził Szkołę Podstawową im. Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Józefowie oraz firmę cukierniczo – piekarniczą „Alania” w Kuligowie.

Wizyta Premiera Mateusza Morawieckiego na terenie Gminy Dąbrówka przyniosła zapewnienie o wsparciu rządu dla przedsiębiorców w związku z rosnącymi cenami energii i złagodzeniu kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.
Szef polskiego rządu w towarzystwie Wójta Gminy Dąbrówka Radosława Korzeniewskiego, Starosty Wołomińskiego Adama Lubiaka oraz Zastępcy Wójta Agnieszki Gryglas odwiedził Szkołę Podstawową im. Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Józefowie oraz lokalną firmę cukierniczo- piekarniczą „Alania” w Kuligowie, gdzie odbył się także briefing prasowy.
– W ostatnim czasie przeprowadziłem setki rozmów z samorządowcami, wójtami, burmistrzami, dyrektorami szkół, dyrektorami szpitali, ale także z przedsiębiorcami, którzy pokazywali mi strukturę swoich kosztów. Chcę powiedzieć, że nasze działania mają na celu złagodzenie tych potężnych kosztów, które wzrosły w całej Europie i wzrosły także dla polskich przedsiębiorców – powiedział Prezes Rady Ministrów w Kuligowie.
– Dbamy o to, żeby państwo było aktywne i by ta aktywność przekładała się na skuteczną walkę z wojną energetyczną wydaną przez Rosję – zapewnił premier, wskazując na wprowadzenie „Tarczy Solidarnościowej” i zamrożenie stawek za energię elektryczną.
– Na bieżąco przygotowujemy kolejne instrumenty, które wspierają bezpieczeństwo polskich rodzin. Polska przedstawia najbardziej kompleksowy pakiet wsparcia przed kryzysem energetycznym. Jednym z rozwiązań jest Tarcza Solidarnościowa – mrozimy cenę za energię elektryczną: do 2 MWh rocznie dla wszystkich gospodarstw domowych, do 2,6 MWh rocznie dla gospodarstw domowych z osobami niepełnosprawnymi, do 3 MWh rocznie dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników. Z zamrożenia cen skorzysta każdy. Jeśli ktoś przekroczy limit, wówczas ustalamy maksymalną cenę na poziomie 693 zł za MWh dla gospodarstw domowych. Cena maksymalna dla podmiotów wrażliwych, samorządów oraz mikro, małych i średnich przedsiębiorstw wyniesie 785 zł za MWh. Wprowadzenie na 2023 r. ceny maksymalnej obniży znacząco przyszłoroczne ceny za energię elektryczną – oznacza ograniczenie podwyżki nawet o 70 proc. Z rozwiązania skorzysta aż 99,8 proc. wszystkich przedsiębiorstw – mówił premier wskazując przykładowe oszczędności dla przedsiębiorców i instytucji publicznych.
Jednym z przykładów były koszty ponoszone przez niewielką piekarnię. Przedsiębiorstwo zużywa średnio rocznie 70 MWh. Według dotychczasowych cen, proponowanych przez spółki energetyczne, koszt energii wynosiłby ponad 78 tys. zł. Po interwencji rządu będzie to około 55 tys. zł, a więc dzięki interwencji rządu, zamrożenie stawek da nawet 23 tys. zł oszczędności.
Kolejnym przykład – szkoła. Placówka zużywa średnio 200 MWh rocznie. Bez działań rządu szkoła musiałby zapłacić rocznie około 223 tys. zł za energię. Po naszych interwencjach będzie to około 157 tys. zł, a więc szkoła zaoszczędzi około 66 tys. zł – wskazywał Mateusz Morawiecki, zapowiadając dodatkowe 10 proc. upustu za ograniczenie zużycia energii elektrycznej.
– Dla odbiorców mikro, małych i średnich przedsiębiorstw przewidujemy zastosowanie upustu w przypadku zmniejszenia zużycia energii elektrycznej. Wysokość obniżki wyniesie 10 proc. wartości rachunku za obrót energią elektryczną, jeżeli w okresie od 1 stycznia 2023 r. do 31 grudnia 2023 r. przedsiębiorstwa zużyją maksymalnie 90 proc. średniego rocznego wolumenu z lat 2018-2022 r. upust zostanie rozliczony przez sprzedawców w
2024 r. i w 2025 r.
W trakcie wizyty w Kuligowie Prezes Rady Ministrów zwrócił uwagę, że poprzez wcześniejsze wprowadzanie Tarczy Antykryzysowej oraz dzięki obecnemu zamrażaniu stawek za energię elektryczną dla przedsiębiorców, rząd stara się zadbać o utrzymanie miejsc pracy. Dzięki takim działaniom właściciele firm nie muszą podejmować najtrudniejszych decyzji związanych ze zwolnieniami swoich pracowników.
– Jesteśmy jednym z pierwszych krajów Unii Europejskiej, który wprowadza taryfy dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Polska przedstawia najbardziej kompleksowy pakiet wsparcia dla gospodarki chroniący przed kryzysem energetycznym. Pokazujemy, że poprzez odpowiednie zarządzanie kosztami dla przedsiębiorców można prowadzić taką politykę, że bezrobocie jest na rekordowo niskim poziomie – podkreślił szef polskiego rządu.
/opr. KW; foto: Krystian Maj – KPRM,
Powiat Wołomiński/

469 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Podsumowano kolejny ważny etap inwestycji kolejowych w Kobyłce

W piątkowy poranek, 28 października na terenie budowy nowego wiaduktu drogowego nad torami w Kobyłce, odbył się briefing prasowy, zorganizowany...

Zamknij