ggg ggg ggg ggg

Podsumowano kolejny ważny etap inwestycji kolejowych w Kobyłce

W piątkowy poranek, 28 października na terenie budowy nowego wiaduktu drogowego nad torami w Kobyłce, odbył się briefing prasowy, zorganizowany przez PKP PLK S.A., podczas którego pochwalono się postępami prac w ramach projektu „Prace na linii E75 na odcinku Sadowne – Czyżew wraz z robotami pozostałymi na odcinku: Warszawa-Rembertów – Sadowne”.

W spotkaniu, które poświęcone było inwestycjom kolejowym prowadzonym na terenie Kobyłki udział wzięli m.in.:
Sekretarz Stanu, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu w Ministerstwie Infrastruktury Andrzej Bittel, Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski, Starosta Wołomiński Adam Lubiak oraz Członek Zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Arnold Bresch.
Uczestnicy briefingu mogli naocznie przekonać się o postępach prac. Konstrukcja wiaduktu drogowego nad linią kolejową Warszawa – Białystok niedaleko przystanku kolejowego Kobyłka-Ossów jest już gotowa. Pod koniec października wykonawca zakończył betonowanie sześćdziesięciometrowej zbrojonej płyty, na której powstanie jezdnia o dwóch pasach ruchu, chodnik dla pieszych i ścieżka rowerowa. Ciężki sprzęt pracuje przy budowie i wzmacnianiu nasypów oraz dróg dojazdowych. Nowy obiekt nad linią Warszawa – Białystok zastąpi pobliski przejazd kolejowo-drogowy, co usprawni ruch drogowy i umożliwi mieszkańcom bezpieczną komunikację.
Druga inwestycja, polegająca na budowie tunelu w Kobyłce jest realizowana w okolicach ul. Orszagha i ul. Granicznej. Obecnie ciężki sprzęt szykuje teren pod budowę specjalnej płyty nośnej pod linią kolejową. Zakres prac wymagał zamknięcia dwóch z czterech torów, które obejmie budowa. Prace w obrębie torów zaplanowano do stycznia 2023 r. Tunel poprowadzi ul. Orszagha pod linią kolejową, a następnie do ul. Nadarzyńskiej. Powstanie 800 m nowej drogi, po jednym pasie ruchu w każdą stronę oraz chodnik i ścieżka rowerowa. Nowe rozwiązanie komunikacyjne zastąpi ruchliwy przejazd kolejowo-drogowy w ciągu ul. Ręczajskiej i Jana Pawła II, a kierowcy nie będą musieli czekać przed zamkniętymi rogatkami.
Wiadukt drogowy nad torami oraz tunel pod linią kolejową zapewnią bezpieczeństwo ruchu kolejowego i drogowego w Kobyłce. Warte łącznie 70 mln zł inwestycje, realizowane przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. są współfinansowane ze środków instrumentu CEF „Łącząc Europę”.
– Międzynarodowa linia Rail Baltica to inwestycja kluczowa zarówno w skali kraju, jak i Europy. Na mazowieckim odcinku modernizacja linii już zapewniła wygodniejsze podróże i bardziej dostępną kolej. Kontynuujemy te pozytywne zmiany. Dzięki takim budowom jak w Kobyłce, poprawia się standard życia mieszkańców i łatwiej można prowadzić biznes. Z nowoczesnych rozwiązań korzysta kolej i wszyscy mieszkańcy – powiedział wiceminister Andrzej Bittel.
– Panie Ministrze, na Pana ręce w imieniu własnym oraz mieszkańców Powiatu Wołomińskiego składam podziękowania za wszystkie inwestycje PKP, które w ostatnich latach są realizowane w naszym regionie. Bezkolizyjne wiadukty i tunele w Zielonce, Ossowie, Tłuszczu i Kobyłce czy budowa nowoczesnych dworców kolejowych w Chrzęsnem, Tłuszczu, Mokrej Wsi, Ząbkach, Dobczynie i Wołominie to inwestycje na niespotykaną jak dotąd skalę.
Dziękuję także za decyzję o włączeniu stacji w Wołominie do rozkładu PKP Inter City, dzięki czemu mieszkańcy mogą z Wołomina dojechać m.in do Krakowa, Szczecina, Białegostoku, Suwałk, Jeleniej Góry, Żywca, Wisły czy Zwardonia. To wynik bardzo dobrej współpracy – podkreślił Starosta Wołomiński Adam Lubiak, dziękując wiceministrowi za wizytę w Kobyłce oraz realizację kolejnych inwestycji na rzecz mieszkańców naszego powiatu.

/opr. KW; źródło: Powiat Wołomiński; PKP PLK S.A.;
foto: A. Lewandowski – PKP PLK S.A./

566 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Zmodernizujemy oświetlenie uliczne

Od wielu miesięcy obserwujemy systematyczny wzrost cen energii elektrycznej. Przekłada się to na rosnące koszty życia, ceny wszystkich produktów i...

Zamknij