ggg ggg ggg

Powiatowe obchody 161. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego w Boruczy

W ubiegłą niedzielę, 17 marca w Boruczy, odbyły się uroczyste obchody upamiętniające 161. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, zorganizowane z inicjatywy Starosty Wołomińskiego Adama Lubiaka oraz Wójta Gminy Strachówka Piotra Orzechowskiego.

W minioną niedzielę, Powiat Wołomiński wspólnie z Gminą Strachówka zorganizował przy odrestaurowanej wspólnymi siłami Mogile Powstańców Styczniowych w Boruczy, piękną uroczystość patriotyczną upamiętniającą uczestników zrywu z 1863 r. poległych w walce o wolną i niepodległą Ojczyznę.
Obchody zainaugurowała okolicznościowa Msza Święta, którą punktualnie w południe odprawiono w Kościele Parafii p.w. Św. Józefa Oblubieńca
Najświętszej Maryi Panny i Św. Franciszka we Franciszkowie.
Po zakończeniu Liturgii uczestnicy udali się pod pomnik – Mogiłę Powstańców Styczniowych w Boruczy, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości, której kulminacyjnym punktem był Apel Pamięci oraz ceremonia złożenia kwiatów.
Na zakończenie wszyscy uczestnicy zaproszeni zostali na pokaz kawaleryjski w wykonaniu rekonstruktorów
z I Pułku Ułanów Krechowieckich oraz na poczęstunek wojskową grochówką i kiełbaskami z grilla oraz
gorącą herbatą.
W imieniu organizatorów Starosta Wołomiński Adam Lubiak złożył serdeczne podziękowania: Wójtowi Piotrowi Orzechowskiemu za współorganizację tego wyjątkowego wydarzenia, żołnierzom I Warszawskiej Brygady Pancernej z Warszawy – Wesołej za asystę honorową oraz pocztom: flagowemu i sztandarowemu. Poczty sztandarowe wystawili również uczniowie Liceum Mundurowego w Urlach oraz Zespołu Szkół w Wołominie i Zespołu Szkół w Tłuszczu.
Dziękujemy wszystkim gościom i mieszkańcom za obecność.

/opr. rl;
źródło: Powiat Wołomiński/

173 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Coraz bliżej nowej SUW w Kobyłce

W miniony piątek, 15 marca prezes PGK Kobyłka Sebastian Budziszewski podpisał postępowanie przetargowe na budowę SUW w Kobyłce, przy ul....

Zamknij