ggg
ggg ggg

Posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego

W ostatnich dniach na terenie powiatu węgrowskiego doszło do dynamicznego rozwoju epidemii SARS-COV-2, w związku z tym Starosta Węgrowski Ewa Besztak zwołała Zespół Zarządzania Kryzysowego, którego spotkanie odbyło się 27 października o godzinie 9.00 w formie videokonferencji.

W posiedzeniu zespołu wzięli udział: Starosta Węgrowski Ewa Besztak, Wicestarosta Marek Renik, Dyrektor PSSE w Węgrowie Janina Puścian-Roszkowska, Dyrektor SP ZOZ w Węgrowie Artur Skóra, Komendant PSP w Węgrowie Jarosław Soszyński, p.o. Dyrektora PCPR w Węgrowie Sylwia Domżała-Kurtiak, Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji KPP w Węgrowie Andrzej Deja oraz pracownicy Starostwa Powiatowego w Węgrowie: Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Tadeusz Krupa oraz Katarzyna Korczak z Wydziału Zarządzania Kryzysowego.
W trakcie spotkania omówiono bieżącą sytuację epidemiczną na terenie powiatu węgrowskiego. Tylko w ciągu kilku ostatnich dni ilość dziennych testów pozytywnych na naszym terenie z kilkunastu wzrosła do kilkudziesięciu. Każdego dnia obserwujemy gwałtowny wzrost, adekwatny do wskaźników uzyskiwanych w skali kraju. Epidemia dotknęła już wiele szkół i instytucji, zaburzając ich pracę.
Okresowe problemy w funkcjonowaniu odnotował także węgrowski szpital, w którym obecnie 15 osób z pośród personelu boryka się z chorobą. Mimo to Dyrektor Artur Skóra w taki sposób stara się organizować pracę szpitala, aby ewentualne zamknięcia poszczególnych wydziałów były jak najkrótsze. Szpital w Węgrowie posiada niezbędne wyposażenie do walki z epidemią. Oprócz środków ochrony osobistej wykorzystywanej w codziennej pracy, na wyposażeniu szpitala znajduje się 8 respiratorów, które mogą posłużyć potrzebującym pacjentom. Szpital prowadzi także punkt drive-thru do wykonywania testów w kierunku COVID-19.
Przybywająca ilość zakażonych przyczynia się do zwiększenia obowiązków dla Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Węgrowie w zakresie prowadzonych dochodzeń epidemicznych. Na dzień 26 października w kwarantannie znajduje się już 592 osoby. Linie telefonicznie są coraz bardziej przeciążone. Duża ilość osób w kwarantannie to także wzmożone działania dla węgrowskich policjantów.
Pod auspicjami Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie znajdują się dwa DPS-y w: Starych Lipkach oraz Ostrówku, a także Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza „Ignaś” oraz „Helenka”. Miejsca te są w pełni bezpieczne i funkcjonują bez żadnych przeszkód. Decyzją Wojewody Mazowieckiego wstrzymano natomiast zajęcia w Środowiskowym Domu Samopomocy w Miedznie oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej w Jaworku. Istotny problem ma z kolei Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Jaworku, w którym spora część kadry choruje, bądź też przebywa na kwarantannie.
Wszyscy zgromadzeni w trakcie posiedzenia Zespołu Zarządzania Kryzysowego zgodnie stwierdzili, że obecnie znajdujemy się w miejscu ostatecznej wytrzymałości funkcjonowania naszych instytucji w walce z epidemią na terenie powiatu węgrowskiego. Dalszy jej rozwój przyniesie bardzo negatywne konsekwencje dla funkcjonowania całego systemu, dlatego Zespół Zarządzania Kryzysowego apeluje do mieszkańców powiatu o bezwzględne przestrzeganie zasad sanitarnych, o stosowanie bezpiecznej odległości, noszenie maseczek oraz regularną dezynfekcję. Tylko wspólna mobilizacja, taka jak wiosną, może uchronić nas przed jeszcze trudniejszymi konsekwencjami epidemii.
Zachęcamy do załatwiania spraw urzędowych za pośrednictwem Internetu, listownie bądź telefonicznie, a także telefonicznego umawiania się na wizyty w Starostwie Powiatowym. Prosimy o przybywanie punktualnie na umówioną godzinę, aby uniknąć gromadzenia się. Już niebawem przed Starostwem Powiatowym zostanie rozstawiony namiot, w którym Interesanci będą mogli oczekiwać bez względu na warunki atmosferyczne. W momencie załamania się pogody i spadku temperatury w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Węgrowie zostanie utworzona tymczasowa poczekalnia.
Dziękujemy wszystkim służbom i pracownikom za trudną pracę w rygorze epidemicznym, a mieszkańców powiatu węgrowskiego przepraszamy za wszystkie niedogodności, które z tego wynikają.

/Starostwo Powiatowe
w Węgrowie/

448 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Wykonawca rozbudowy Szpitala powiatowego w Wołominie wybrany

W dniu 28 października br. Szpital Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wołominie ogłosił wyniki przetargu na rozbudowę powiatowej placówki. Oferty...

Zamknij