ggg ggg ggg ggg ggg

Pierwsze w Polsce Muzeum Cypriana Norwida w 200. rocznicę urodzin artysty!

Nie mogliśmy sobie wyobrazić lepszego uczczenia roku norwidowskiego niż utworzenie pierwszego muzeum poświęconego temu wybitnemu artyście! 25 sierpnia 2021 r. w Pałacu w Dębinkach, Rada Powiatu w Wyszkowie, Rada Gminy Zabrodzie i Fundacja Museion Norwid podjęły uchwały w sprawie utworzenia i prowadzenia, jako wspólnej instytucji kultury Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach! Naszą uroczystość zaszczyciło swoją obecnością wiele osób, które od początku popierały inicjatywę utworzenia Muzeum Cypriana Norwida i obchody w ramach roku norwidowskiego: Jerzy Żukowski – starosta powiatu wyszkowskiego, Ewa Besztak – starosta powiatu węgrowskiego, Adam Lubiak – starosta powiatu wołomińskiego.

Podczas uroczystej sesji Rady Powiatu w Wyszkowie, którą prowadził przewodniczący Waldemar Sobczak w obecności starosty Jerzego Żukowskiego, radni powiatowi jednogłośnie zagłosowali za przyjęciem uchwały. Sesja odbyła się w wyjątkowych wnętrzach zabytkowego Pałacu w Dębinkach, który będzie przyszłą siedzibą muzeum. Jak powiedział Przewodniczący Rady Powiatu w Wyszkowie – „Pozwólcie Drodzy Państwo, że w imieniu całej społeczności Powiatu Wyszkowskiego wyrażę podziękowania dla Państwa Radnych za podjęcie niniejszej uchwały. Można rzec, że dziś, na naszych oczach i dzięki nam, dzieje się historia. Pragnę jednak zaznaczyć, że utworzenie Muzeum nie byłoby możliwe bez zaangażowania i pracy Fundacji Museion Norwid, która już od wielu lat zabiegała, by w tym miejscu powstało muzeum poświęcone jednemu z czterech najwybitniejszych twórców doby romantyzmu. Nie bylibyśmy tu także, gdyby nie Gmina Zabrodzie, z którą wspólnie, już przed rokiem podjęliśmy pierwsze rozmowy, najpierw w sprawie obchodów 200. rocznicy urodzin wieszcza, później w sprawie utworzenia Muzeum. Nasze wspólne działania wspierał szereg zaangażowanych osób w tym parlamentarzyści, przedstawiciele administracji rządowej, samorządowcy, pracownicy naukowi, przedstawiciele instytucji kultury i mieszkańcy całego kraju”.

Przewodniczący Rady Powiatu Wyszkowskiego Waldemar Sobczak
prezentuje podpisaną uchwałę o utworzeniu Muzeum

Radni Rady Gminy Zabrodzie również jednogłośnie podjęli uchwałę o utworzeniu Muzeum. Radnym i zaproszonym gościom dziękowali Przewodnicząca Rady Sylwia Maria Marciszewska i Wójt Krzysztof Jezierski, który powiedział – „Mamy nadzieję, że muzeum będzie na szczycie listy podczas planowania wycieczek z całej Polski i nie tylko. Musimy sprostać wyzwaniu stworzenia nowoczesnego muzeum, które zainteresuje nie tylko norwidologów, ale też i młodzież”. Utworzenie muzeum to moment historyczny, bowiem na to wydarzenie cała Polska czekała od wielu lat. Przez ostatnich kilkanaście o utworzenie Muzeum w tym miejscu, w tym Pałacu, zabiegała Fundacja Museion Norwid, która będzie instytucją współtworzącą i prowadzącą muzeum. W imieniu fundacji za pracę nad utworzeniem muzeum dziękowali Prezes Jacenty Matysiak i Prezes Naukowej Fundacji prof. Tomasz Korpysz. Uchwała przewiduje utworzenie muzeum na podstawie umowy zawartej pomiędzy Powiatem, Gminą i Fundacją. Każda ze stron zobowiąże się do przekazywania środków finansowych, dodatkowo Powiat Wyszkowski użyczy muzeum zespół parkowo-pałacowy w Dębinkach. Warto zaznaczyć, że prowadzone są rozmowy z Piotrem Glińskim Ministrem Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w sprawie współprowadzenia muzeum. Mamy nadzieję, że już niedługo będziemy mogli przekazać Państwu dobre wiadomości w tej sprawie!
Uroczystość utworzenia muzeum zaszczycili swoją obecnością Poseł Maciej Górski, Senator Maria Koc, Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski, Radne Sejmiku Województwa Mazowieckiego Joanna Bala i Katarzyna Lubiak, Dyrektor Delegatury Urzędu Województwa Mazowieckiego w Siedlcach Anna Kaszuba, Izabela Stelmańska – Dyrektor Departamentu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. Na uroczystości nie zabrakło przedstawicieli samorządów, którzy 12 listopada 2020 roku podpisali list intencyjny w sprawie wspólnych obchodów roku norwidowskiego: Powiatu Wołomińskiego, Powiatu Węgrowskiego, Gmin: Wyszków, Łochów, Strachówka i Dąbrówka a także Gmin: Somianka, Długosiodło, Brańszczyk. Pałac w Dębinkach to miejsce szczególne dla całej społeczności Powiatu Wyszkowskiego i Gminy Zabrodzie, i wszystkich współtworzących Fundację Museion Norwid. To tu niemal 200. lat temu Cyprian Norwid, jako mały chłopiec spędzał swoje młodzieńcze lata, kiedy po śmierci swojej matki trafił pod opiekę Ksawerego Dybowskiego, właściciela majątku, w którym dziś się znajdujemy. Miesiąc przed okrągłą, dwusetną rocznicą urodzin artysty, ten przepiękny Pałac stał się siedzibą pierwszego w Polsce Muzeum Cypriana Norwida.
Na zakończenie tej wyjątkowej uroczystości odbył się koncert fortepianowy w wykonaniu Piotra Lewandowskiego – wyjątkowego muzyka, wyszkowianina, który wykonał najsłynniejsze utwory Fryderyka Chopina i własne improwizacje. W 2013 roku wygrał Ogólnopolski Szkolny Konkurs Poezji Śpiewanej do wierszy Cypriana Kamila Norwida (skomponował na konkurs interpretację fortepianową wiersza ,,Post Scriptum”). Jego styl to nastrojowe, emocjonalne kompozycje i ballady.

Od lewej: burmistrz Łochowa Robert Gołaszewski, poseł na Sejm RP Maciej Górski, radna Sejmiku Woj. Maz. Katarzyna Lubiak, senator Maria Koc, radna Sejmiku Woj. Maz. Joanna Bala, starosta węgrowski Ewa Besztak, starosta wołomiński Adam Lubiak, przewodniczący Rady Powiatu Wołomińskiego Adam Pietrzak

Powstanie pierwszego w Polsce Muzeum Cypriana Norwida to już rzeczywistość. Przed Muzeum wiele pracy, zwłaszcza związanych z rewitalizacją obiektu jak i prowadzeniem bieżącej działalności edukacyjnej i wystawienniczej. Mamy nadzieję, że Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach będzie chlubą Fundacji Museion Norwid a także wizytówką Gminy Zabrodzie, Powiatu Wyszkowskiego, całego Mazowsza i Polski. Nadzieję, że muzeum w Dębinkach stanie się miejscem żywym i odwiedzanym przez Polaków, ale też, jako pierwsze i jedyne muzeum Cypriana Norwida w Polsce, zwiedzać go będą wycieczki i turyści z całego świata, wyrażali goście, którzy zabierali głos podczas spotkania w dniu 25 sierpnia 2021 r. tj. senator Maria koc, poseł Maciej Górski, wicewojewoda Sylwester Dąbrowski, radna Sejmiku Joanna Bala i starosta wołomiński Adam Lubiak. Oprócz gratulacji podkreślali wyjątkowe znaczenie wspólnego działania na rzecz powstania czegoś wyjątkowego – muzeum, które przetrwa lata i przeniesie nasze dziedzictwo dalej. Dla mieszkańców ten dzień zapisze się na kartach historii gminy, powiatu i Mazowsza. Jest też dniem ukoronowania wieloletnich działań Fundacji Museion Norwid.
Za miesiąc -24, 25 i 26 września właśnie tu, w siedzibie Muzeum Cypriana Norwida – Pałacu w Dębinkach odbędą się uroczyste obchody 200. rocznicy urodzin artysty, na które już dziś mamy zaszczyt Państwa zaprosić. Czekają nas wzruszające koncerty, konferencja naukowa, widowisko muzyczne oraz sportowe atrakcje dla rodzin i dzieci. Do zobaczenia we wrześniu!
/Starostwo Powiatowe
w Wyszkowskie,
oprac. i zdjęcia KW/

1 619 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Tylko ludzie utrudzeni rolniczą pracą wiedzą, jak wiele zależy od niebios…

Diecezjalno-Powiatowo-Gminne Dożynki 2021 w Poświętnem W ubiegłą niedzielę, 29 sierpnia w Poświętnem odbyło się tradycyjne dziękczynienie Bożej Opatrzności za tegoroczne,...

Zamknij