ggg
ggg

Tylko ludzie utrudzeni rolniczą pracą wiedzą, jak wiele zależy od niebios…

Diecezjalno-Powiatowo-Gminne Dożynki 2021 w Poświętnem

W ubiegłą niedzielę, 29 sierpnia w Poświętnem odbyło się tradycyjne dziękczynienie Bożej Opatrzności za tegoroczne, owocne żniwa na ziemiach: Diecezji Warszawsko-Praskiej, Powiatu Wołomińskiego i Gminy Poświętne.

Dożynki to jedno z najpiękniejszych świąt, głęboko zakorzenionych w polskiej kulturze ludowej, bez którego trudno wyobrazić sobie zakończenie żniw. Stanowią okazję do tego, aby docenić całoroczny trud i pracę rolników, sadowników i hodowców, dzięki którym wszyscy możemy cieszyć się dostatkiem żywności.
Do wspólnego dziękczynienia Opatrzności za owocne żniwa na terenie Diecezji Warszawsko-Praskiej, które w tym roku odbyło się w Poświętnem, zaprosili mieszkańców naszego regionu organizatorzy Diecezjalno-Powiatowo-Gminnych Dożynek 2021: Biskup Warszawsko-Praski Romuald Kamiński, Starosta Wołomiński Adam Lubiak oraz Wójt Gminy Poświętne Sylwester Niźnik.
Świętowanie rozpoczęło się od powitania delegacji dożynkowych z wieńcami przez JE bpa Romualda Kamińskiego oraz Starostę Wołomińskiego Adama Lubiaka wraz z małżonką, Radną Sejmiku Woj. Mazowieckiego Katarzyną Lubiak.
Najważniejszym punktem programu była uroczysta Msza Święta w intencji rolników wraz z obrzędem poświęcenia wieńców dożynkowych, którą w samo południe odprawiono w Kościele Św. Jana Chrzciciela i Św. Wojciecha BM w Poświętnem.
Liturgii przewodniczył Ordynariusz Diecezji Warszawsko-Praskiej JE bp Romuald Kamiński, a okolicznościową homilię wygłosił Biskup Pomocniczy Diecezji Warszawsko-Praskiej JE
bp Jacek Grzybowski:
– Piękne jest to Słowo Boże dane nam na dzisiejsze święto plonów: „Każde dobro, jakie otrzymujemy, i wszelki dar doskonały zstępują z góry, od Ojca świateł, u którego nie ma przemiany ani cienia zmienności” (Jk 1,17).
Tylko ten, kto żyje z plonu ziemi, kto ziemię i jej dary zna, kto poznał trud rolniczej, gospodarskiej, hodowlanej, sadowniczej pracy zrozumie w pełni te słowa. Każde dobro, każdy dar otrzymujemy zstępujące z nieba, z góry od Ojca – mówił bp Grzybowski wskazując, że „tylko ludzie utrudzeni rolniczą pracą wiedzą jak wiele, a nawet wszystko zależy od daru niebios, od deszczu, od słońca, od pogody, od wiatru i od ziemi”. – Tych mocy nie da się ujarzmić, choć tak wiele w dziedzinie nauki osiągnął już człowiek. Dzisiaj już zauważyliśmy i dociera to do nas coraz mocniej, jak bardzo zależni jesteśmy od pogody, od jej siły, od jej mocy. Jak trwoży nas jej nieprzewidywalność. Jak ona zmusza nas do pokory.
Dlatego dla nas, ludzi wierzących zawsze dziękczynienie za plony, skierowana do Boga prośba o błogosławieństwo pól, hodowli, trudu rolniczej pracy ma tak wielkie znaczenie.
Uświadamiamy sobie tę zależność, o której właściwie mówi cała Biblia, od Księgi Rodzaju do Apokalipsy św. Jana, że całe stworzenie jest w ręku Boga – podkreślił bp Jacek Grzybowski.
We wspólnej modlitwie obok rolników i mieszkańców wzięli udział licznie przybyli przedstawiciele władz powiatu wołomińskiego i samorządów gminnych.
– W tym uroczystym dniu Dożynek dziękuję Wam, Drodzy Rolnicy za Wasz trud, za Wasz wysiłek i poświęcenie. Dzięki Waszej pracy i błogosławionym plonom polska ziemia rodzi obfite owoce. Piękno tych owoców widzimy w przygotowanych przez Was wieńcach dożynkowych. To ziarno zebrane z Waszych pól daje nam dziś chleb, który jest podstawą i filarem ludzkiej egzystencji. Dziękuję Wam za ten bochen chleba – powiedział Starosta Wołomiński Adam Lubiak, który wraz z Wójtem Sylwestrem Niźnikiem przekazał słowa wdzięczności rolnikom. Samorządowcy podziękowali również duszpasterzom za odprawienie Mszy Świętej, przekazując na ręce bpa Romualda Kamińskiego i ks. proboszcza Roberta Kalisiaka bukiety kwiatów.
Okolicznościowe przemówienie wygłosił również ks. proboszcz Robert Kalisiak, który zwracając się do rolników z terenu Diecezji Warszawsko-Praskiej nazwał ich „ludem mocnym, pojętnym, wiernym, skromnym i szlachetnym”. Ks. Robert Kalisiak, nominowany przez Biskupa Warszawsko-Praskiego na Duszpasterza Rolników Diecezji Warszawsko-Praskiej przywołał piękne słowa Norwida, który pisał, że rolnik „jedną ręką szuka dla nas chleba, drugą zdrój świeżych myśli wydobywa z nieba”. Dziękując JE bp. Romualdowi Kamińskiemu
i bp. Jackowi Grzybowskiemu za obecność i organizację dzisiejszego święta przypomniał zgromadzonym, że poprzednie dożynki tej rangi na terenie Gminy Poświętne odbyły się w 2005 roku.
Po zakończeniu Eucharystii spod kościoła wyruszył barwny korowód dożynkowy, który udał się na plac przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Poświętnem, gdzie zorganizowano okolicznościowy festyn z wieloma atrakcjami.
Wspólną zabawę zainaugurowało oficjalne powitanie gości dożynkowych, następnie na scenie pojawił się Zespół Folklorystyczny „Podsypka Kurpiowska”, który przedstawił publiczności inscenizację dawnego obrzędu dożynkowego.
W programie festynu rodzinnego nie zabrakło także konkursów i zabaw dla dzieci (z nagrodami) oraz różnorodnych występów artystycznych.
Licznie zgromadzeni uczestnicy mogli wysłuchać koncertu Orkiestry Powiatu Wołomińskiego pod dyrekcją Łukasza Wojakowskiego, a także koncertu na harmonijce ustnej utworów ludowych i religijnych. Ponadto, na scenie zaprezentowały się Koła Gospodyń Wiejskich i Kapela Ludowa „Mazowszanie”, jak również występująca już „Podsypka Kurpiowska”, która przedstawiła humorystyczne widowisko pt. „Do ślubu Marysiu”.
Warto nadmienić, że najmłodsi uczestnicy festynu mogli cieszyć się darmowymi dmuchańcami, watą cukrową i popcornem. Z kolei, z myślą o zapracowanych na co dzień dorosłych przygotowano Mobilny Punt Szczepień przeciwko COVID-19 (wraz z pomocą przy zakładaniu IKP oraz opcją potwierdzenia profili zaufanych), jak również punkt samospisu w ramach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021.
Szczególnie oczekiwanym punktem programu było oczywiście ogłoszenie wyników Konkursu na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy. Trzeba uczciwie przyznać, że wszystkie wieńce pieczołowicie wykonane przez sołectwa i KGW były małymi dziełami sztuki, wzbudzającymi słuszne zachwyty zwiedzających. (Dość powiedzieć, że w tym roku obok trzech Nagród Starosty Wołomińskiego przyznano również dwa wyróżnienia).
Nagrody w kategorii powiatowej otrzymali następujący laureaci: I miejsce (1500 zł) zdobyło Sołectwo Wólka Sulejowska, II miejsce (1000 zł) – Koło Gospodyń Wiejskich w Nadbieli,
III miejsce (500 zł) – Sołectwo Wola Ręczajska. Wyróżnienia Starosty otrzymały: Koło Gospodyń Wiejskich w Tule oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Roszczepie. (Gratulujemy!)
Diecezjalno-Powiatowo-Gminne Dożynki 2021 w Poświętnem zwieńczył koncert gwiazdy wieczoru, a był nią popularny Zespół Bobi. Jak przystało na prawdziwie wiejską imprezę, huczne świętowanie zakończyła plenerowa potańcówka przy muzyce serwowanej przez DJ, a we wspólnej zabawie nie przeszkodziła nawet panująca tego dnia dość kapryśna aura.

/opr. R.L.;
foto: powiat wołomiński, KW/

1 912 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Huzarzy Śmierci – Policjanci w Bitwie Warszawskiej 1920 r.

W 101. rocznicę „Cudu nad Wisłą”, w sobotę 21 sierpnia w Kuligowie, świętowaliśmy i celebrowaliśmy ważne dla nas wszystkich historyczne...

Zamknij