ggg

Pierwsza Dama RP z wizytą
w Wołominie i Ostrówku

W środę, 9 listopada Pierwsza Dama RP Agata Kornhauser-Duda odwiedziła Powiatowe Centrum Kultury Fabryczka w Wołominie oraz Zespół Szkół Specjalnych im. M. Grzegorzewskiej w Ostrówku, którego uczniowie przygotowali niezwykłą wystawę, prezentowaną do 15 listopada w Fabryczce.

Pierwszym punktem wizyty Pierwszej Damy RP na ziemi wołomińskiej była „Fabryczka”, w której Małżonka Prezydenta zwiedziła wystawę prac plastycznych uczniów ZSS im. M. Grzegorzewskiej w Ostrówku.
Ekspozycja prezentuje twórczość, inspirowaną postacią patronki szkoły, a uchwałą Sejmu RP, także patronki roku 2022. Pierwsza Dama była pod ogromnym wrażeniem talentów i kreatywności uczniów. Wystawa przybliża nie tylko postać Marii Grzegorzewskiej, jako prekursorki pedagogiki specjalnej w Polsce, ale jak podkreślają pedagodzy, ilustruje sposób, w jaki w szkole urzeczywistniany jest jej przekaz: prace ukazują potencjał młodych ludzi, ich niezwykłą wrażliwość i nietuzinkowe postrzeganie otaczającej rzeczywistości. (Warto w tym miejscu nadmienić, że prezentowane na wystawie prace powstały podczas zajęć arteterapii).
Następnie Pani Prezydentowa udała się do Zespołu Szkół Specjalnych, gdzie osobiście spotkała się z autorami prac oraz kadrą pedagogiczną.
W spotkaniu wzięli udział również m.in.: Starosta Wołomiński Adam Lubiak wraz z Wicestarostą Piotrem Borczyńskim, Dyrektor ZSS w Ostrówku Agnieszka Pytkowska, Dyrektor Fabryczki Katarzyna Rutkowska oraz Naczelnik Wydziału Edukacji i Kultury Hanna Skrzypczak.
Pani Agata Kornhauser-Duda miała okazję porozmawiać z uczniami podczas zajęć odbywających się w salach
lekcyjnych.
W związku ze szkolnymi obchodami Narodowego Święta Niepodległości młodzi ludzie rozmawiali z Pierwszą Damą o symbolach narodowych i patriotyzmie, ale nie zabrakło także bardziej osobistych tematów. Uczniowie mają różnorodne pasje i zainteresowania, którymi chętnie się ze swoim gościem dzielili. Mówili o książkach, gotowaniu, filmach, zwierzętach, pisarstwie oraz marzeniach i celach do osiągnięcia w dorosłym życiu. – Dziękuję, że byliście tak otwarci wobec mnie, że chętnie odpowiadaliście na pytania i opowiadaliście o sobie – powiedziała Pierwsza Dama, dodając, że pozostaje też pod wrażeniem wiedzy, jaką uczniowie wykazali się podczas lekcji. Następnie młodzi ludzie zaprosili Panią Prezydentową do obejrzenia przygotowanej przez siebie Akademii z okazji Narodowego Święta Niepodległości. – Znakomity występ. Dostarczyliście nam wielu wzruszeń, a Wasza interpretacja była wspaniała – przyznała Małżonka Prezydenta.
Szkoła w Ostrówku, której motto brzmi „każdy człowiek ma prawo do miejsca w społeczeństwie i do osobistego szczęścia” prowadzi kształcenie, wychowanie i przygotowanie dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną do możliwie najpełniejszego uczestnictwa w życiu społecznym. Agata Kornhauser–Duda podziękowała pedagogom za ich niezwykłą, pełną pasji pracę.
– Są Państwo wspaniałymi ludźmi, oddają Państwo swoim uczniom całych siebie, dają im Państwo całe serce – zauważyła Pierwsza Dama. Jako nauczycielka z kilkunastoletnim stażem, zwróciła uwagę, na to, że nauczyciele w Ostrówku są „wyczuleni na szczególne potrzeby dzieci, ale też stwarzają im odpowiednie warunki do indywidualnego rozwoju na miarę możliwości każdego z uczniów, tak by mogli oni pokonywać bariery, wykazując się jak największą samodzielnością”.
W podziękowaniu za wizytę oraz troskę Pani Prezydentowej w stosunku do dzieci z niepełnosprawnościami, Starosta Wołomiński Adam Lubiak wręczył Pierwszej Damie pamiątkową statuetkę oraz bukiet kwiatów. Upominki dla Pierwszej Damy przygotowała również społeczność szkolna oraz pracownicy ,,Fabryczki”.

/opr. KW; źródło: KPRP; Powiat Wołomiński/

399 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Wspólne, rodzinne świętowanie Narodowego Dnia Niepodległości

Kobyłkowskie obchody 104. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę zainaugurowała okolicznościowa Msza Święta, a zakończył je wspaniały spektakl „Wodewil warszawski”. Ubiegłopiątkowe...

Zamknij