ggg ggg ggg ggg

Wspólne, rodzinne świętowanie Narodowego Dnia Niepodległości

Kobyłkowskie obchody 104. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę zainaugurowała okolicznościowa Msza Święta, a zakończył je wspaniały spektakl „Wodewil warszawski”.

Ubiegłopiątkowe uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Kobyłce tradycyjnie rozpoczęła okolicznościowa Msza Święta, którą o godz. 10:00 odprawiono w Bazylice Świętej Trójcy.
Po zakończeniu Eucharystii uczestnicy przemaszerowali na Plac
15 Sierpnia, gdzie odbył się oficjalny apel wraz z ceremonią złożenia wieńców pod pomnikiem „Poległym za Ojczyznę”.
Spotkaliśmy się tradycyjnie na Placu 15 Sierpnia, żeby zaśpiewać wspólnie hymn Rzeczypospolitej Polskiej i razem przeżywać ten dzień w uroczysty sposób. Burmistrz Miasta Kobyłka Edyta Zbieć razem z Zastępcą Burmistrza Katarzyną Rostek, dyrektorzy jednostek organizacyjnych Miasta, przedstawiciele Rady Miasta Kobyłka, Ochotniczej Straży Pożarnej, Harcerze, przedstawiciele placówek oświatowych, organizacji i stowarzyszeń złożyli kwiaty pod pomnikiem „Poległym za Ojczyznę”. W uroczystości wzięli udział także Honorowi Obywatele Miasta Kobyłka, panowie: Oskar Czarnik, Mieczysław Bujalski i Stanisław Bielewicz.
Organizatorzy podziękowali księdzu Andrzejowi Rusinowskiemu za modlitwę i bogaty rys historyczny, harcerzom ze Szczepu 4 DH i GZ w Kobyłce za pomoc w organizacji, Karolinie Barszcz za poprowadzenie uroczystości, a także Mieszkańcom za tak liczne przybycie.
– 104 lata temu Polska odzyskała niepodległość. Dla Polaków, dla patriotów, to była wielka chwila, kraj ogarnął nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu – lubię przy tej okazji przytaczać słowa Jędrzeja Moraczewskiego: „Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma ich. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (…) Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało”. Bardzo podoba mi się ten cytat, bo o Narodowym Święcie Niepodległości myślę, jak o dniu bardzo radosnym. Towarzyszy mu nastrój powagi, jak wszystkim innym rocznicom historycznym, ale jest obchodzony jednocześnie uroczyście i radośnie – nawet hymn Rzeczypospolitej Polskiej dziś brzmi bardziej donośnie. Dlatego cieszę się, że w Kobyłce już od kilku lat staramy się świętować razem, wspólnie przeżywać ten radosny i niecodzienny nastrój – podkreśliła Burmistrz Kobyłki Edyta Zbieć.
Wspaniałym zakończeniem kobyłkowskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości był spektakl „Wodewil Warszawski” w wykonaniu Teatru Pijana Sypialnia. Widowisko, na które zaprosiła mieszkańców Burmistrz Edyta Zbieć odbyło się o godz. 17:00 w budynku SP nr 3 im. K. Wojtyły. Scenariusz spektaklu został skonstruowany w oparciu o komedię Feliksa Szobera „Podróż po Warszawie”. Wypełniają go piosenki i muzyka na żywo oraz wytańczone przez aktorów polki i walczyki. Widowisko pozwoliło publiczności przenieść się do czasów, po których pozostały już tylko piękne melodie i pożółkłe fotografie.
Na podkreślenie zasługuje fakt, że równocześnie ze spektaklem, w sali obok odbywały się warsztaty dla dzieci z robienia kotylionów i symboli narodowych. Jednym słowem rodzice mogli obejrzeć spektakl, a dziecko stworzyć patriotyczne rękodzieło i poznać trochę historii.

/opr. KW; źródło: UM Kobyłka/

431 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Społeczność Radzymina pożegnała ks. prał. Stanisława Kucia

We wtorek, 8 listopada o godz. 11:00 tłumy mieszkańców Radzymina, parafian i gości zgromadziły się w Kolegiacie Radzymińskiej, aby pożegnać...

Zamknij