ggg ggg ggg ggg

Otwarcie kolejowego przejścia podziemnego w Toporze

W poniedziałek, 3 lipca 2023 r. zostało otworzone przejście podziemne w Toporze (powiat węgrowski). Nowe przejście pod torami zapewnia lepszy dostęp do przystanku kolejowego.

W otwarciu wzięli udział m.in.: poseł na Sejm RP Maciej Górski, dyrektor Biura Wojewody Anna Kaszuba, członek Zarządu PKP PLK Piotr Majerczak, wicestarosta węgrowski Marek Renik, burmistrz Łochowa Robert Gołaszewski oraz radna Rady Miejskiej w Łochowie Zuzanna Bańska i sołtys wsi Zagrodniki Kazimierz Wróblewski. Bezpieczniej i wygodniej docierają do pociągów podróżni w Toporze na linii kolejowej Rail Baltica Warszawa – Białystok. Nowe przejście pod torami zapewnia lepszy dostęp do przystanku kolejowego. To kolejna inwestycja w Toporze i powiecie węgrowskim zrealizowana przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. dzięki finansowaniu ze środków unijnego instrumentu „Łącząc Europę” (CEF). Należy przypomnieć, że budowa przejścia pod torami to kontynuacja inwestycji PLK SA w Toporze. Od maja 2021 r. kierowcy bezpiecznie przejeżdżają po nowym wiadukcie zbudowanym tuż obok przystanku. Dzięki bezkolizyjnemu skrzyżowaniu droga krajowa
nr 50 przebiega nad torami oraz drogą powiatową.
Nowe przejście podziemne zapewnia wygodniejszy dostęp do peronów przystanku kolejowego w Toporze. Zastąpiło dotychczasowe przejście w poziomie szyn, dzięki czemu jest bezpieczniej. Tunel pod torami ma długość 12 m, jest czytelnie oznakowany i dobrze oświetlony. Ważną częścią inwestycji była budowa udogodnień dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się, w tym wygodnych dojść na perony. Wybudowano zadaszone pochylnie oraz schody. Z efektów inwestycji skorzystają także osoby łączące podróż rowerem i pociągiem. Na potrzeby rowerzystów wybudowano wiatę ze stojakami na 30 rowerów, a od pobliskiej drogi powiatowej wytyczono ciąg pieszo-rowerowy, co umożliwia łączenie dwóch ekologicznych środków transportu. Pierwsze prace przy budowie przejścia pod torami w Toporze rozpoczęły się wiosną 2022 r. Budżet inwestycji to 9,5 mln zł netto.
W powiecie węgrowskim bezpieczeństwo na torach i drogach zapewniają również dwa wiadukty drogowe i przejście podziemne w Łochowie.
/KW/

420 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Absolutorium dla Wójta Gminy

W dniu 13 czerwca odbyła się XXXVII Sesja Rady Gminy Zaręby Kościelne, podczas której Wójt Gminy Urszula Wołosiewicz otrzymała 100%...

Zamknij