ggg ggg

Obwodnica Pułtuska tuż tuż…

Wojewoda Mazowiecki wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) na ok. 20-kilometrowy nowy przebieg
DK57 i DK61, omijający Pułtusk. Umożliwia ona rozpoczęcie robót,
a także procedur odszkodowawczych dla właścicieli nieruchomości.
W dniu 25 września 2023 r. w pułtuskim Ratuszu odbyło się podpisanie decyzji ZRID.

W Urzędzie Miejskim w Pułtusku odbyła się radosna dla miasta i jego mieszkańców uroczystość podpisania ostatniego i obecnie najważniejszego zezwolenia. Dokument podpisali w obecności samorządowców: minister Henryk Kowalczyk i wicewojewoda Sylwester Dąbrowski. Dzięki tej decyzji mogą ruszać długo wyczekiwane prace przy budowie obwodnicy. Wyczekiwane nie tylko przez mieszkańców, ale też wszystkich tych, którzy z konieczności muszą przejechać przez centrum Pułtuska. Rozwiązania drogowe przyczynią się również do zmiany ruchu wewnątrz miasta i będzie to miało niewątpliwie duży wpływ ze względu na turystów i wczasowiczów zmierzających do Pułtuska. Podstawowym celem budowy tej obwodnicy jest wyprowadzenie z miasta ruchu tranzytowego, który obecnie odbywa się drogami krajowymi nr 57 i 61. Dzięki temu nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości w Pułtusku, a także w sąsiednich miejscowościach: Kacice, Kleszewo i Przemiarowo. Jednocześnie zachowane zostaną najwyższe wymogi ochrony środowiska, zdrowia i życia mieszkańców oraz zrównoważonego rozwoju. Inwestycja poprawi również warunki i bezpieczeństwo przejazdu dla ruchu dalekobieżnego i regionalnego. DK57 i DK61 stanowią popularne trasy dojazdu mieszkańców stolicy i Mazowsza na Warmię i Mazury. Przypomnijmy, że sukcesywnie przebudowujemy DK61 pomiędzy Warszawą a Pułtuskiem. W realizacji jest odcinek Legionowo – Zegrze.
Po przekazaniu placu budowy wykonawca inwestycji rozpocznie prace budowlane. Powstanie ok. 16,8 km nowego, dwujezdniowego fragmentu drogi w ciągu DK61 omijającego Pułtusk po zachodniej stronie oraz blisko 3 km jednojezdniowej DK57 poprowadzonej nowym śladem i omijającej Kleszewo oraz Przemiarowo. Wybudowane zostaną cztery węzły: Kacice, Pułtusk Południe, Pułtusk Północ i Lipa. Ponadto powstaną drogi równoległe do obsługi przyległego terenu, urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego. Wykonawcą inwestycji jest Strabag. Umowa zawarta w czerwcu 2021 r. o wartości prawie 442 mln zł jest realizowana w formule Projektuj i buduj. Zakończenie wszystkich prac przewidywane jest w I kwartale 2025 r. Do czasu realizacji nie wlicza się przerw zimowych od 16 grudnia do 15 marca.
Wydanie decyzji ZRID umożliwia wykonawcy rozpoczęcie prac (po przekazaniu placu budowy). Dla dotychczasowych właścicieli nieruchomości to także rozpoczęcie procedur związanych z wypłatą odszkodowań, które prowadzi Wojewoda Mazowiecki.
A tak oto podsumowywał uroczystość podpisania umowy 25 września 2023 r. w Pułtusku poseł minister Henryk Kowalczyk: „ZRID podpisane.
Już w 2005 r. mówiłem, że budowa obwodnicy Pułtuska to jedno z najważniejszych zadań. Niestety, choć w 2007 r. wszystko było przygotowane pod wydanie decyzji środowiskowej – poprzedni rząd (PO-PSL) zrezygnował z tej inwestycji.
Dzisiaj, po wielu latach moich starań, bardzo się cieszę, że mogłem uczestniczyć w uroczystości podpisania przez wicewojewodę mazowieckiego Sylwestra Dąbrowskiego zezwolenia na realizację inwestycji drogowej – budowy obwodnicy Pułtuska w ciągu dróg krajowych 57 i 61.
To ostatni etap formalny. Teraz zostaje nam tylko przysłowiowa łopata, koparka i prace na budowie, która ma potrwać do końca 2025 r. A potem skończą się uciążliwe korki w centrum Pułtuska.
Chciałbym podkreślić znaczenie bardzo dokładnie przeprowadzonych konsultacji społecznych, w których brałem udział. Każdy zainteresowany mógł się w nich wypowiedzieć.
Dziękuję mieszkańcom – ilość protestów przy tej inwestycji jest chyba rekordowo mała. To wskazuje, jak bardzo obwodnica jest potrzebna. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tej inwestycji”.
/oprac. KW + info /

366 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
I Młodzieżowe Mistrzostwa Mazowsza w Ochronie Ludności Cywilnej

Końcówka wakacji i wrzesień to dla naszej MDP czas treningów, szkoleń teoretycznych i praktycznych, co zresztą sami przez jakiś czas...

Zamknij