ggg ggg ggg ggg

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca 2023 r. w Ostrowi Mazowieckiej odbyła się uroczystość upamiętniająca walkę i heroizm polskich patriotów walczących o wolność Polski i przeciw zniewoleniu przez rosyjskich najeźdźców od zakończenia II wojny światowej w latach czterdziestych i pięćdziesiątych ubiegłego wieku.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowiony został przez Sejm w 2011 roku, aby zachować pamięć o partyzantach, którzy po II wojnie światowej nie złożyli broni i kontynuowali walkę z sowieckim okupantem. W antykomunistycznym podziemiu walczyło od 120-180 tys. Data obchodów tj. 1 marca nie jest przypadkowa: pierwszego marca 1951 r., po pokazowym procesie, strzałem w tył głowy na warszawskim Mokotowie zamordowano 7 przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Pomordowani to: Łukasz Ciepliński, Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel, czyli skład ostatniego kierownictwa ogólnopolskiej konspiracji od 1945 r. Ustanowienie święta było jedną z ostatnich inicjatyw ŚP. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.
Obchody w Ostrowi Mazowieckiej w bieżącym roku zorganizowali: Starosta Ostrowski Zbigniew Chrupek, Burmistrz Miasta Ostrów Mazowiecka Jerzy Bauer, Wójt Gminy Ostrów Mazowiecka Waldemar Brzostek oraz Dowódca
22 Wojskowego Ośrodka Kartograficznego płk Leszek Iwaniec. W obchodach udział wzięli: władze Powiatu Ostrowskiego, Miasta Ostrów Mazowiecka oraz Gminy Ostrów Mazowiecka, żołnierze 22 Wojskowego Ośrodka Kartograficznego w Komorowie, powiatowi, miejscy, gminni radni, przedstawiciele inspekcji, służb i straży, kierownictwo
Miasta Ostrów Mazowiecka, Starostwa Powiatowego, Urzędu Gminy w Ostrowi Mazowieckiej, dyrektorzy szkół
i placówek oświatowych, uczniowie, a także mieszkańcy Ostrowi Mazowieckiej.
Uroczystość 1 marca 2023 r. rozpoczęto od złożenia kwiatów przez delegację władz samorządowych pod pomnikiem rtm. Witolda Pileckiego przy Zespole Szkół Nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej. Dalsza część uroczystości miała miejsce przy pomniku poświęconym Pamięci Żołnierzy Wyklętych Ziemi Ostrowskiej. Przy asyście żołnierzy z 22. Wojskowego Ośrodka Kartograficznego z Komorowa, w obecności pocztów sztandarowych okolicznościowe przemówienie wygłosił zastępca Burmistrza Miasta Ostrów Mazowiecka Daniel Choinka. W swoim przemówienie podkreślił, iż pamięć o tych wydarzeniach, w świetle obecnej sytuacji związanej z napaścią Rosji na Ukrainę nabiera szczególnego znaczenia. Żołnierze Wyklęci, to jak teraz ludność Ukrainy, oddawali życie za wartości niepodległościowe. Byli oni niezłomnymi bohaterami naszej Ojczyzny, walczącymi o niepodległą i suwerenną Polskę.
Następnie odczytano Apel Pamięci, a delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem. Na zakończenie uroczystości została oddana salwa honorowa oraz odtworzono Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego.
Po części oficjalnej nastąpił przemarsz do Kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Ostrowi Mazowieckiej, gdzie została odprawiona Msza Święta w intencji Ojczyzny i Żołnierzy Niezłomnych. Mszę świętą koncelebrował ks. ppłk dr Sławomir Gadowski, homilię wygłosił ks. Marian Grochowski.
/oprac. KW/

360 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Rosja – Ukraina. Wojna cywilizacji

2 marca 2023 r. Klub Dyskusyjny im. Tomasza Merty Ostrowskiego utworzony z inicjatywy Stowarzyszenia LUDZIE Z PASJĄ, zaprosił na spotkanie...

Zamknij