ggg ggg ggg ggg

Rosja – Ukraina. Wojna cywilizacji

2 marca 2023 r. Klub Dyskusyjny im. Tomasza Merty Ostrowskiego utworzony z inicjatywy Stowarzyszenia LUDZIE Z PASJĄ, zaprosił na spotkanie w Ostrowi Mazowieckiej redaktora Grzegorza Górnego dziennikarza, reportażystę, autora filmów dokumentalnych. Tematem spotkania była wojna cywilizacji w odniesieniu do Rosji i Ukrainy.

Spotkanie z redaktorem Grzegorzem Górnym odbyło się w sali konferencyjnej Urzędu Miasta Ostrów Mazowiecka. Przybyłych gości przywitał Jerzy Bauer – burmistrz miasta Ostrów Mazowiecka i Michał Rutkowski – prezes Ostrowskiego Stowarzyszenia Ludzie z Pasją.
Klub Dyskusyjny im. Tomasza Merty to tylko jedna z inicjatyw Ostrowskiego Stowarzyszenia Ludzie z Pasją
skutecznie przyciągająca osoby w różnym wieku.
Stowarzyszenie zapraszało prelegentów prezentujących poglądy zbieżne z ideami Tomasza Merty – publicysty i historyka myśli politycznej, który zginął 10.04.2010 r. w katastrofie pod Smoleńskiem.
Prelekcję pt. „Rosja – Ukraina. Wojna cywilizacji” poprzedziło wystąpienie członków Instytutu Myśli Schumana – Ryszarda Krzyżkowskiego – prezesa Zarządu i Piotra Tarnogórskiego – przewodniczącego Rady Programowej ds. Młodzieży. Ich obecność na spotkaniu wiązała się z oficjalnym rozpoczęciem współpracy Ostrowskiego Stowarzyszenia Ludzie z Pasją i Instytutu Myśli Schumana.
Punktem wyjścia do rozważań na temat różnic cywilizacyjnych Rosji i Ukrainy było porównanie poglądów Samuela Huntingtona i Feliksa Konecznego. Nakreślone przez G. Górnego zestawienie podstawowych dat i faktów z historii Rusi Kijowskiej oraz Księstwa Moskiewskiego pozwoliło na uporządkowanie wiedzy o wzajemnych relacjach tych dwóch cywilizacji. Redaktor przedstawił historię Rusi – Kijowskiej oraz Moskiewskiej, jakie okoliczności, rządy oraz wydarzenia miały wpływ na powstanie Rosji i Ukrainy w ich obecnych formach. Swoje tezy argumentował lingwistyką. Podkreślał, iż w języku rosyjskim nie ma wyrażeń „mam”, „nazywam się” czy „muszę”, za to są „u mienia” (dosł. u mnie jest), „mienia zawut” (dosł. mnie nazywają) czy „mnie nada” (dosł. mi zadano/kazano).
Uczestnicy spotkania zadawali G. Górskiemu pytania dotyczące wybranych problemów z dawniejszej i nowej historii kontaktów ukraińsko-rosyjskich. Ci, którzy zdecydowali się na zakup książek G. Górnego („Poszukujący, poszukiwani” i „Ludzie z Doliny Śmierci”) oprócz autografu otrzymali informacje o ich bohaterach i problemach napotykanych podczas zbierania materiałów. Bardzo serdecznie dziękujemy członkom Stowarzyszenia i mieszkańcom powiatu ostrowskiego za liczne przybycie.
/oprac. KW/

307 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Prawie 2 mln zł dofinasowania na przebudowę drogi

W lutym 2023 roku w Delegaturze Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ostrołęce odbyło się wręczenie czeków na dofinansowanie z Rządowego Funduszu...

Zamknij