ggg ggg ggg ggg ggg ggg

Obchody Narodowego Dnia Niepodległości w Gminie Andrzejewo

W dniu 10 listopada 2022 r. w centrum Andrzejewa przy budynku Urzędu Gminy uroczyście wciągnięto flagę państwową na nowym maszcie zamontowanym w ramach projektu ,,Pod biało-czerwoną’’.

Projekt ten sfinansowany przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej zakładał zjednoczenie Naszego kraju i jego mieszkańców. Nie tylko honoruje poległych za wolność i niepodległość naszej Ojczyzny, ale także zachęca do patriotycznych postaw i dumy z bycia Polakami. Ta patriotyczna inicjatywa, realizowana pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, opierała się o zapał i działanie mieszkańców naszych Małych Ojczyzn- gmin. Do projektu mogła również przystąpić gmina Andrzejewo dzięki dużej aktywności jej mieszkańców, którzy wzięli udział w internetowym głosowaniu. To ich głosy sprawiły, że można było zakupić i zamontować nowoczesny 12 metrowy maszt flagowy, na którym godnie powiewa flaga biało-czerwona. Celem projektu było także upamiętnienie zwycięstwa wojsk Rzeczypospolitej nad armią bolszewicką w Bitwie Warszawskiej 1920 roku. Umieszczenie flagi na maszcie w wyjątkowym miejscu to dowód na to, jak ważne są symbole narodowe w życiu Polaków. Te, za które życie w walce o wolność Ojczyzny poświęcali nasi przodkowie.
Pierwszego uroczystego wciągnięcia fagi na masz przy śpiewie hymnu państwowego dokonała Wójt Gminy Beata Ponichtera wraz Kierownikiem Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ostrołęce Marcinem Grabowskim. W czasie dalszych obchodów Narodowego Dnia Niepodległości, które odbyły się na sali konferencyjnej Urzędu Gminy zaproszeni goście mówili o roli symboli narodowych w wychowaniu młodego pokolenia w duchu patriotyzmu. Wysłuchano również okolicznościowego koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu
Chóru Klubu Seniora
w Andrzejewie.
Następnie uczestnicy uroczystości udali się na cmentarz w Andrzejewie, gdzie oddano hołd poległym obrońcom ojczyzny. Kwiaty oraz znicze złożono w Mauzoleum Żołnierzy 18 Dywizji Piechoty oraz na Pomniku Żołnierzy Narodowej Organizacji Wojskowej oraz Armii Krajowej. Delegacje składały się z przedstawicieli instytucji publicznych i kościoła Kierownika Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ostrołęce Marcina Grabowskiego, Księdza Proboszcza Jerzego Kruszewskiego, Wójta Gminy Andrzejewo Beaty Ponichtery, Sekretarza Gminy Roberta Rosiaka, Wiceprzewodniczącego Rady Gminy Andrzejewo Ryszarda Skłodowskiego oraz delegacje ze Szkół Podstawowych w Andrzejewie na czele z Dyrektorem Wojciechem Strzeszewskim, w Starej Ruskołęce na czele Dyrektorem Wiolettą Wajszczyk oraz Ołdakach Polonii na czele z Dyrektorem Agnieszką Choromańską.
/Info UG Andrzejewo/

295 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Wspólne, radosne świętowanie 11 Listopada w Ząbkach

Mieszkańcy Ząbek uczcili Narodowe Święto Niepodległości uczestnicząc we Mszy Świętej za Ojczyznę, składając wieńce pod pomnikami Bohaterów oraz biorąc udział...

Zamknij