ggg

Obchody 231. rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Modlitwa za Ojczyznę podczas Mszy Św. w Kościele pw. Niepokalanego Serca NMP w Łochowie pod przewodnictwem proboszcza parafii Łochów, Romana Szmurło rozpoczęła gminne obchody 231. rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Po nabożeństwie w asyście pocztów sztandarowych wszyscy uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Ignacego Jana Paderewskiego.
Patriotyczna część obchodów rozpoczęła się od odegrania hymnu państwowego, po którym z okolicznościowym przemówieniem wystąpił Burmistrz Łochowa Robert Gołaszewski i Poseł na Sejm RP Maciej Górski.
„Cieszę się, że wydarzenia takie są upamiętniane, ponieważ 3 maja 1791 r. to był dzień nadziei dla wszystkich obywateli ówczesnej Rzeczypospolitej. Mimo tak bardzo obciążanych przez lata barków Naszej Ojczyzny udaje się już przez 231 lat nieść tę nadzieję. Nie pokonali w nas tej nadziei nawet najwięksi nasi wrogowie, tacy jak Moskwa”. – to fragment listu Marszałek Senatu RP Marii Koc który odczytała Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Brygida Górniaczyk.
Sławomir Ryszawa, Przewodniczący Rady Miejskiej w Łochowie, odczytał list od Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Bielana, który w swoich słowach skierowanych do uczestników uroczystości stwierdził że „(…) Obchody święta uchwalenia Konstytucji 3 Maja to każdorazowo potwierdzenie wielkiego zwycięstwa polskiej niepodległości i suwerenności. To także wielkie święto budowy silnej Rzeczypospolitej. (…)Państwo silne daje przetrwanie oraz godne życie narodowi. Dzisiejsza 231. rocznica to dla Nas Polaków powód do radości i dumy”.
Na zakończenie uroczystości przybyłe delegacje złożyły symboliczne wiązanki kwiatów.
Dokładnie 231 lat temu – 3 maja 1791 r.
– Sejm Czteroletni po burzliwej debacie na Zamku Królewskim w Warszawie przyjął Ustawę Rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja
3 Maja. Była ona pierwszą konstytucją w Europie i drugą na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
/Info UG Łochów/

90 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

W bieżącym 2022 roku w dniu 3 maja w Ostrowi Mazowieckiej odbyły się uroczyste obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3...

Zamknij