ggg ggg ggg ggg

Nowy, atrakcyjny wygląd Parku im. Karola Ferdynanda Wazy oraz odnowiony Obelisk Wazów dzięki środkom z UE

W minioną środę 15 listopada 2017 r. w Urzędzie Miejskim w Wyszkowie odbyło się spotkanie, podczas którego uroczyście podpisano umowę przekazując samorządowi wyszkowskiemu dofinansowanie w wysokości 480 tysięcy złotych ze środków unijnych na odnowienie zabytków.  

fot3Gmina Wyszków otrzyma blisko 480 tys. zł unijnego wsparcia, które zapewni poprawę stanu technicznego oraz wzrost atrakcyjności Parku im. Karola Ferdynanda Wazy oraz Obelisku Wazów. Projekt będzie realizowany w partnerstwie z Ligą Morską i Rzeczną Oddział w Wyszkowie oraz Parafią Rzymsko-Katolicką pw. św. Idziego w Wyszkowie. Decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego projekt otrzymał wsparcie w ramach RPO WM 2014-202, w ramach konkursu z Działania 5.3 Dziedzictwo kulturowe. Nabór ogłosiła i przeprowadziła Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych. Tytuł projektu: „Wzrost potencjału turystycznego gminy Wyszków poprzez ochronę obiektów zabytkowych”. Całkowita wartość projektu: 695 526,29 zł, a kwota dofinansowania wyniesie – 478 215,74 zł.
W parku Wazów powstanie ścieżka edukacyjno-informacyjna, biegnąca od parku przez bulwar im. K. Deptuły do Kościoła pw. św. Idziego. Wiąże się to z przebudową chodnika, zakupem koszy na śmieci, ławek oraz tablic informacyjno-edukacyjnych. Dwa pomniki przyrody będą podświetlone lampami i pojawią się na nich tabliczki informacyjne. Na terenie parku w dwóch punktach zaplanowana jest także wymiana oświetlenia na energooszczędne. Zostanie zamontowana ławeczka Jerzego Różyckiego (matematyka i kryptologa, który przyczynił się do złamania niemieckiej Enigmy) z odlewem postaci w brązie. Poza tym przeprowadzone będą prace konserwatorskie i renowacyjne przy Obelisku Wazów, jednym z najstarszych zachowanych w Polsce tego typu zabytków. Usunięte zostaną wtórne nawarstwienia, ustabilizowana konstrukcja, naprawione ubytki formy i zabezpieczone podłoże.
Umowę podpisali: wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska, członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Elżbieta Lanc oraz burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski. Tradycyjnie już oprócz podpisania umowy i wymienienia się dokumentami został przygotowany olbrzymi, pamiątkowy czek z dokładną kwota dofinansowania tj. 478 215,74 zł (na zdjęciu obok).

Wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska podkreśliła, że już kolejny raz odbywa się podpisanie umów w Wyszkowie na dofinansowanie. „Jest to dla nas wielkie święto, bo te projekty zmieniają miasto”. Gratulowała mieszkańcom takiego burmistrza, jakim jest w Wyszkowie Grzegorz Nowosielski, który potrafił nie tylko zabiegać o środki, ale też pozyskać partnerów. Zachwyciła się również wręczoną jej przez Edytę Wittich – pracownika Wydziału Promocji Urzędu Miasta – wizualizacją dot. projektu, który dofinansowanie otrzymał. Podkreślała również, że teraz bardzo trudno samorządom pozyskiwać fundusze, gdyż konkurencja jest bardzo duża i bywa osiem razy więcej wniosków niż do tej pory. Nie sztuka też złożyć wniosek, ale trzeba mieć odpowiednio przygotowane dokumenty i nie tylko. Chwaliła, że pomysł na uatrakcyjnienie parku w Wyszkowie jest świetny. Mamy, gdzie odpoczywać, ale też okazujemy, jaką mieliśmy historię. Gratulowała, że dzięki dofinansowaniu ten projekt zaistnieje oraz będzie to świetne turystycznie i rekreacyjnie miejsce.

Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Elżbieta Lanc z kolei gratulowała, że potrafimy tak dobre projekty pisać. Uważa, że środki są znaczące, blisko 480 tys. zł, a ten projekt, chociaż nie wprost, wchodzi w rozwój infrastruktury. Ważny jest przede wszystkim, dlatego, że to projekt z zakresu kultury i historii, i to dostrzegają przy ocenie wniosków.

Burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski skromne zaś tłumaczył, że zabiegają o środki inspirowani chęcią mieszkańców, aby chronić nasze wyszkowskie zabytki. To dofinansowanie i działanie podjęte w tym kierunku jest dobre, dlatego, że możemy zabytki odnowić i przekazać w dobrym stanie następnym pokoleniom. W Wyszkowie nie mamy zbyt wielu zabytków, dlatego obelisk i park jest dla nas taki cenny. Podkreślał również efektywną, skuteczną i niezwykle cenną współpracę z Urzędem Marszałkowskim. Wielokrotnie mogli liczyć na profesjonalne wsparcie, bo przecież wnioski trzeba napisać dobrze, złożyć, zgromadzić dokumenty, poprawić, jeśli jest to konieczne oraz rozliczyć, co zawsze jest trudne.
Zapraszamy na filmy z wypowiedziami gości i burmistrza Wyszkowa, które zamieszczamy na stronie internetowej naszej redakcji www.kurier-w.pl oraz YouTube: kurierwtygodnik.

Podpisanie umowy odbyło się w obecności pracowników Urzędu Miasta uczestniczących przy pracach nad projektami oraz prasy.
/Janina Czerwińska/

O RPO WM 2014-2020
Mazowsze ma zagwarantowane ponad 8 mld zł unijnego wsparcia w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020, skierowanego głównie do biznesu, administracji, sektora naukowego i organizacji pozarządowych. Za wydatkowanie środków odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy.
Maksymalne dofinansowanie wynosi 80 proc. wartości projektu. Na 2017 r. zaplanowano ponad 50 konkursów na przeszło 1,1 mld zł. Szczegółowe informacje o tegorocznych konkursach dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu

 

5 116 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Uroczyste otwarcie drogi w Laskach

Ku radości mieszkańców wsi Laski i Karczewizny w gminie Łochów oraz radnych i samorządowców w ubiegłą sobotę, 18 listopada 2017...

Zamknij