ggg ggg ggg

Nowa siedziba Policji w Pułtusku

W miniony piątek w Pułtusku odbyła się wyjątkowa uroczystość – została oddana nowa siedziba Komendy Powiatowej Policji. W wydarzeniu uczestniczył Henryk Kowalczyk – Wiceprezes Rady Ministrów oraz nadinsp. Dariusz Augustyniak – I Zastępca Komendanta Głównego Policji.

Pułtuscy policjanci 12 maja 2023 r. oficjalnie już otrzymali klucze do nowoczesnego budynku, który będzie miejscem pracy dla ponad 120 policjantów i pracowników Policji. Pułtusk może wreszcie pochwalić się nowym budynkiem komendy, dostępnym dla osób z niepełnosprawnościami. Ma on zapewnić komfortowe warunki pracy, ale przede wszystkim pozwoli na godne przyjęcie osób potrzebujących pomocy Policji.
Pierwszym krokiem do powstania nowej siedziby komendy był zakup działki pod budowę w 2017 roku. Jednak budowa ruszyła cztery lata później i w bieżącym roku została oddana do użytku. Całkowity koszt inwestycji to około 27 milionów złotych. Sfinansowana została w całości z budżetu Policji oraz Centralnego Funduszu Wsparcia Policji (Program Modernizacji Policji na lata 2022-2025). Budynek zaprojektowany został w kształcie rzutu litery H. Jest dwukondygnacyjny i podzielony na dwie strefy dostępności: ogólnodostępną i zamkniętą, przeznaczoną dla policjantów i pracowników Policji. Budynek jest pozbawiony barier technicznych i architektonicznych dla osób z niepełnosprawnościami. Jest ogrzewany gruntową pompą ciepła i wyposażony w klimakonwektory, które latem dadzą możliwość schłodzenia pomieszczeń biurowych. Wyposażony jest w salę konferencyjną, siłownię i nowoczesne archiwum, budynek garażowy wraz z nowoczesną laserową strzelnicą. Ponadto ma własną wiatę samochodową, kojce dla psów, parkingi dla pracowników i interesantów oraz zieleń rekreacyjna.
Wicepremier Henryk Kowalczyk wręczył symboliczny klucz do Komendy Powiatowej Policji w Pułtusku, podinsp. Pawłowi Antośkiewiczowi – komendantowi Powiatowej Policji. W tym wyjątkowym momencie uczestniczyli również nadinsp. Dariusz Augustyniak i nadinsp. Waldemar Wołowiec – Komendant Wojewódzki Policji zs. w Radomiu. Następnie ks. Jarosław Rożek – kapelan Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu odmówił modlitwę i poświęcił budynek pułtuskiej komendy. Uroczystość była także okazją do wręczenia odznaczeń państwowych i resortowych oraz ślubowania nowo przyjętych funkcjonariuszy mazowieckiego garnizonu Policji. 65 nowych funkcjonariuszy, w tym 15 kobiet złożyło uroczyste ślubowanie na sztandar, które przyjął Komendant Wojewódzki Policji zs. w Radomiu nadinsp. Waldemar Wołowiec w obecności licznie zgromadzonych rodzin i przyjaciół. Funkcjonariusze po szkoleniu, będą pełnić służbę w 16 jednostkach mazowieckiego garnizonu Policji oraz w Oddziałach Prewencji Policji w Radomiu i w Płocku.
Zostały wręczone wyróżnienia – nadane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej „Krzyż Zasługi za Dzielność” i „Medale za Długoletnią Służbę” oraz przyznane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Odznaki „Zasłużony Policjant”. Odznaczenia wręczyli Wicepremier Henryk Kowalczyk, nadinsp. Dariusz Augustyniak oraz nadinsp. Waldemar Wołowiec. Z kolei medale „Za zasługi dla Policji”, które przyznawane są za wybitne zasługi w dziedzinie realizacji ustawowych zadań Policji otrzymało 13 osób, które, na co dzień współpracują z mazowiecką Policją.

Kilka lat temu zapadły decyzje, by policjanci mieli godne warunki pracy. Stary budynek nie przystawał już do oczekiwań, do wymagań, jakie powinien taki budynek spełniać. Te dobre warunki pracy dla policjantów, to także dobre warunki przyjęcia interesantów, gości, tych którzy będą poszukiwali tutaj pomocy – powiedział Henryk Kowalczyk – Wiceprezes Rady Ministrów. Nadinsp. Dariusz Augustyniak – I Zastępca Komendanta Głównego Policji podkreślał, że z obecnym wydarzeniem wiązał się niewyobrażalnie wielki trud wielu ludzi, którzy pracowali nad tym, aby osiągnąć tak szczęśliwy finał. „Nie sposób podziękować za środki, które w ostatnich latach otrzymała Policja. To ponad 12 miliardów złotych, które trafiły i trafią do Policji – mówił nadinsp. Augustyniak. – Składam podziękowania na ręce pana Wicepremiera za te wszystkie pieniądze, które do nas trafiły” – mówił wiceszef Polskiej Policji. Następnie głos zabrał Sylwester Dąbrowski, I Wicewojewoda Mazowiecki, który przyłączył się do gratulacji z okazji otwarcia nowej komendy. Głos zabrał także Jan Zalewski, starosta pułtuski, który podziękował Wiceprezesowi Rady Ministrów za wsparcie inwestycji. Następnie w imieniu pułtuskich samorządowców, na ręce podinsp. Pawła Antośkiewicza przekazał dotację w kwocie 100 tys. zł na zakup nowego samochodu. Uroczystość wiązała się również z odsłonięciem w sali konferencyjnej tablicy poświęconej pamięci byłego Komendanta Powiatowego Policji w Pułtusku przez Henryka Kowalczyka, nadinsp. Dariusza Augustyniaka, nadinsp. Waldemara Wołowca oraz żonę ś.p. Komendanta Olszewskiego, Sylwię Olszewską. Potem delegacja złożyła kwiaty. Uroczysty apel zakończyła defilada. Oprawę całej uroczystości zapewniła Orkiestra Reprezentacyjna Policji pod batutą tamburmajora kom. Jakuba Pietruchy.
Zaproszeni goście zwiedzili budynek nowej komendy oraz uczestniczyli w pikniku rodzinnym, podczas którego można było odwiedzić stoiska edukacyjno-profilaktyczne, otrzymać policyjne gadżety oraz informacje dotyczące służby w Policji. Atrakcją okazał się pokaz psów służbowych oraz pokaz przygotowany przez policjantów Oddziału Prewencji Policji w Płocku.

/oprac. KW, foto Zespół Prasowy/Zespół Komunikacji Wewnętrznej KWP/

381 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Podniosła uroczystość OSP w Trzciance – otwarcie remizy i Gminne Obchody Dnia Strażaka

7 maja w Trzciance odbyły się uroczyste Gminne Obchody Dnia Strażaka połączone z oficjalnym otwarciem nowej remizy Ochotniczej Straży Pożarnej...

Zamknij