ggg
ggg

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów

24 marca w Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, Gmina Brańszczyk uczciła pamięć o Polakach, którzy podczas niemieckiej okupacji nieśli pomoc Żydom w miejscowości Poręba Kocęby.

Pod tablicą upamiętniającą naszych lokalnych bohaterów -Antoniego Prusińskiego i Piotra Leszczyńskiego zostały złożone kwiaty i zapalone znicze. W uroczystości wzięli udział Rodzina upamiętnionych, Wójt Gminy Brańszczyk wraz z przedstawicielami samorządu, Dyrektor Centrum Kultury, Sportu i Turystyki wraz z pracownikami oraz poczet sztandarowy Szkoły Podstawowej w Porębie. Uczestnicy dzisiejszej uroczystości odwiedzili także miejsce upamiętniające zamordowanego Żyda, któremu Antoni Prusiński i Piotr Leszczyński udzielili pomocy.
Projekt „Zawołani po imieniu”, realizowany przez Instytut Pileckiego przywrócił pamięć o bohaterskiej postawie Polaków z naszej społeczności lokalnej, którzy świadomie ryzykowali życie własne i swoich najbliższych, aby nieść pomoc żydowskim przyjaciołom, sąsiadom a czasem nieznajomym, którzy zapłacili za to najwyższą cenę.

/Info UG Brańszczyk/

226 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Wicepremier Henryk Kowalczyk u uchodźców z Ukrainy

Porozumienie w sprawie holdingu spożywczego Krajowej Grupy Spożywczej - Wojna na Ukrainie ponownie uświadomiła wszystkim, jak ważne jest bezpieczeństwo żywnościowe...

Zamknij