ggg
ggg
ggg ggg

„Modlitwa i praca, zdrowie przywraca”

15 sierpnia 2021 r. w gminie Sadowne odbyły się Dożynki Gminno – Parafialne, których hasłem przewodnim tegorocznych było zawołanie: „Modlitwa i praca, zdrowie przywraca”. Gospodarzem tegorocznych dożynek było sołectwo Morzyczyn Włościański.

Po zbiórce delegacji dożynkowych zgodnie ze zwyczajem wprowadzono wieńce do Kościoła parafialnego i odbyła się uroczysta Msza Święta w intencji rolników i poświęcenie wieńcy. Mszę celebrował proboszcz ks. Antoni Kunicki. Następnie korowód dożynkowy na czele ze Starostami Dożynek Katarzyną i Mariuszem Składankami z Morzyczyna Włościańskiego oraz z mieszkańcami przeszedł na plac targowy za kościołem, gdzie odbył się ceremoniał dożynkowy i wprowadzenie wieńcy przez Zespół „Sadowianki”. Ta część uroczystości została poprowadzona przez zastępcę wójta Gminy Sadowne Marcina Grędę. W trakcie oficjalnego powitania głos zabrali m.in.: poseł na Sejm RP Marek Sawicki, członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Elżbieta Lanc i wicestarosta węgrowski Marek Renik. Starostowie Dożynek przekazali wójtowi gminy Sadowne Waldemarowi Cyranowi oraz jego małżonce Katarzynie obrzędowy chleb, którym podzielono się z uczestnikami dożynek.
W tym roku do konkursu na „Najładniejszy Wieniec Dożynkowy” zgłoszono 13 wieńców, a zwycięzcami zostały następujące sołectwa:
I miejsce – Grabiny,
II miejsce – Morzyczyn Włóki,
III miejsce – Ocięte.
Natomiast pozostali uczestnicy konkursu otrzymali wyróżnienia.
Komisja Konkursowa pracowała w składzie: ks. Karol Lipczyński – wikariusz parafii Sadowne, Ewa Piórkowska – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sadownem, Agnieszka Nowak – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Stoczku, Małgorzata Koroś – dyrektor Szkoły Podstawowej w Sadownem i Marcin Gręda – zastępca Wójta Gminy Sadowne. Przedstawiciele laureatów Konkursu odebrali puchary, dyplomy i nagrody pieniężne z rąk proboszcza ks. Antoniego Kunickiego i wójta gminy Sadowne Waldemara Cyrana oraz członków Komisji Konkursowej.
Obchody były także okazją do ogłoszenia wyniku konkursu na „Najpiękniejszy ogród Gminy Sadowne 2021”, w którym nagrodzono następujące osoby i ogrody:
I miejsce – Elżbieta Kowalczyk z Sojkówka,
II miejsce – Dorota i Marek Szczechura z Sadownego,
III miejsce – Elżbieta Kujawa z Grabin.
Wyróżnienia otrzymali – Anna Skarpetowska z Ociętego i Małgorzata Rowicka z Sadownego, a dyplom za udział w konkursie Zuzanna Zasępa.
Rozstrzygnięto również konkursy zorganizowane w czasie Dożynek przez Placówkę Terenową Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Węgrowie. Nagrody laureatom konkursów wręczyli: Adam Kowalczyk – kierownik PT oraz jego pracownicy.
W trakcie uroczystości dożynkowych spotkanie uświetniał występem Zespół „Sadowianki”, a obecni mieli możliwość skorzystania z poczęstunku przygotowanego w namiotach przez poszczególne sołectwa i Gminny Ośrodek Kultury w Sadownem. Dla najmłodszych został przygotowany „dmuchany plac zabaw”, z którego możliwości radośnie korzystały dzieci. W związku z propagowaniem szczepień podczas dożynek w jednym z przygotowanych namiotów funkcjonował Mobilny Punkt Szczepień – szczepionką zaszczepiło się prawie 50 osób.
Na zakończenie wystąpił Kabaret Wiejski EWG, czyli Eksportowy Wytwór Gminny z Południowej Wielkopolski.

/KW/

202 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
„Dożynki to radość, ale i odpoczynek po ciężkiej pracy”

Tradycyjne dożynki są podsumowaniem całorocznego wysiłku rolników, jak również podziękowaniem za trudy pracy na roli i poświęcenie włożone w zbiór...

Zamknij