ggg

„Dożynki to radość, ale i odpoczynek po ciężkiej pracy”

Tradycyjne dożynki są podsumowaniem całorocznego wysiłku rolników, jak również podziękowaniem za trudy pracy na roli i poświęcenie włożone w zbiór tegorocznych zbóż. W Gminie Wąsewo dożynki odbyły się w szczególnym dniu 15 sierpnia 2021 r., gdy cała Polska świętowała i obchodziła wiele rocznic: Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, Dzień Wojska Polskiego i oczywiście 101. rocznicę Bitwy Warszawskiej – Cudu nad Wisłą.

15 sierpnia br. w Wąsewie odbyły się XII Dożynki Gminno-Parafialne. Tradycyjnie rozpoczęły się od uroczystej Mszy Św. Dziękczynnej pod przewodnictwem ks. kanonika Jacka Schneidera-Dziekana Dekanatu Ostrów Mazowiecka. Następnie korowód delegacji dożynkowych na czele, którego kroczyli Starostowie Dożynkowi Adam i Paulina Budni oraz goście wraz z władzami i mieszkańcami przeszli na stadion gminny przy Gminnym Centrum Sportu i Rekreacji w Wąsewie. Tam odbyła się oficjalna część dożynek rozpoczęta ceremoniałem przekazania przez Starostów Dożynek na ręce Wójta Gminy Rafała Kowalczyka bochna dożynkowego chleba oraz wspólnego podzielenia się nim. Starostami tegorocznych dożynek byli Państwo Adam i Paulina Budni prowadzący w miejscowości Dalekie rodzinne gospodarstwo rolne.
W bieżącym roku delegacje dożynkowe wystawiły następujące Sołectwa: Bagatele (wieniec), Sołectwo Dalekie (wieniec), Brzezienko (kosz), Czernie (kosz), Mokrylas (kosz), Rososz (kosz), Rząśnik -Majdan (kosz), Rząśnik Włościański (kosz), Wąsewo (kosz), Wysocze (kosz), Zastawie (kosz).
Wójt gminy Wąsewo Rafał Kowalczyk otwierając oficjalnie uroczystości zwrócił się do zebranych:
„Serdecznie dziękuję za to uroczyste przekazanie tego wspaniałego bochna chleba. Ten gest jest dla mnie zawsze wielkim zobowiązaniem do rzetelnej i odpowiedzialnej pracy na rzecz naszej lokalnej społeczności, która w znacznej część składa się z rolników. Przyjmując ten bochen chleba, który w polskiej tradycji ma szczególne znaczenie dziękuję Mieszkańcom naszej Gminy za Państwa pracę, trud i wysiłek wkładany każdego dnia w rozwój naszej Ojczyzny tej małej wąsewskiej i tej dużej Polskiej. Chleb to również symbol nadziei, na spokojne i dostatnie życie w zgodzie z naturą i drugim człowiekiem. Czego wszystkim z całego serca życzę.
Szanowni Państwo !
Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku, od wieków zakorzeniony w tradycji i duchowości naszego narodu. To radość ale i odpoczynek po ciężkiej pracy. To święto które łączy wszystkich wokół podstawowych wartości. Dziękujemy poszczególnym delegacjom za przygotowane kosze i wieńce dożynkowe, w których kryje się nie tylko świętowanie żniw ale i ciężka praca rolnika. Przypominają one że dzięki tej pracy na polskie stoły trafia chleb. Z tego rolniczego trudu korzystają wszyscy, jak mawiają starsi „od myszy do cesarza wszyscy żyją z gospodarza”. Dziś mamy okazję pochylić nad tą szczególną pracą rolnika. To praca niezłomna, prowadzona w pokorze wobec natury z nadzieją, że mimo rozmaitych przeciwności tego chleba będącego owocem ludzkiej pracy nigdy nie zabraknie i że będzie on dzielony sprawiedliwie.
Cieszę się niezmiernie że w naszym lokalnym wymiarze festyn dożynkowy organizujemy już po raz 15. Czujemy się zaszczyceni, że Patronat Honorowy nad naszymi dożynkami objął Pan Adam Struzik-Marszałek województwa Mazowieckiego. (…) Dzisiejszą uroczystość rozpoczęliśmy jak zwykle modlitwą, Mszą Świętą Dziękczynną w intencji rolników i wszystkich mieszkańców naszej gminy i parafii. Organizując tę drugą część uroczystości dożynkowych – która ma charakter rozrywkowy składającą się z urozmaiconego programu w którym mam nadzieję każdy znajdzie coś dla siebie chcemy wyrazić podziękowanie i wspólną radość z naszych osiągnięć podejmowanych w każdym obszarze naszego życia.
Szanowni Państwo !!!
Moja radość jest tym większa że zawsze realizujemy to w dniu 15 sierpnia w dniu wyjątkowym bowiem tego dnia świętujemy wiele ważnych wydarzeń i rocznic.
W kościele katolickim jest to święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w tradycji ludowej zwane Matki Boskiej Zielnej, 15 sierpnia to także Dzień Wojska Polskiego oraz rocznica Cudu nad Wisłą. Cieszę się, że bez względu na to na jaki dzień tygodnia przypada ta data mieszkańcy Gminy i parafii zaakceptowali to, że właśnie wtedy organizujemy nasze uroczystości. Wiem, że w niektórych rodzinach planuje się spotkania rodzinne wokół tej daty tak aby móc przy okazji być na festynie dożynkowym, który zawsze gromadzi tu na stadionie liczne grono gości, co nam organizatorom przynosi szczególną radość.
Pozwólcie, że niektórych z gości powitam imiennie, reprezentują oni bowiem instytucje i urzędy działające wokół rolnictwa a dziś zaszczycili nas swoją obecnością.”
Po wystąpieniu wójta Rafała Kowalczyka głos zabrali zaproszeni goście: Marian Krupiński, Dorota Subda -przewodnicząca Rady Powiatu w Ostrowi Mazowieckiej, Agnieszka Krupińska – reprezentująca Wojewodę Mazowieckiego, którzy skierowali do rolników wiele słów uznania za pracę i plony, mówili o znaczeniu uroczystości dożynkowym podkreślając ich znaczenie oraz jak ważny jest symbol – chleb.
Wójt Rafał Kowalczyk podziękował osobom i instytucjom, które wsparły organizację dożynek, wręczając na scenie pamiątkowe grawery. Po części oficjalnej odbyła się część artystyczna. Wystąpili: kabaret Czwarta Fala, zespół folklorystyczny ŚWITANKI (działający przy Kole Gospodyń Wiejskich w Przedświciu), Zespół Artystyczny z Gminy Łyse, Zespół RETRO BAND (działający przy Miejskim Domu Kultury w Ostrowi Mazowieckiej). Następnie rozstrzygnięcia konkursów ogłoszonych i przeprowadzonych w czasie uroczystości dożynkowych przez Bank Spółdzielczy w Wąsewie, LGD „ZIELONE SIOŁO” oraz Placówkę Terenową KRUS w Ostrowi Mazowieckiej. Wręczono również nagrody zwycięzcom porannych zawodów wędkarskich o Puchar Wójta Gminy Wąsewo, które odbyły się w Przyborowiu. Po południu oraz wieczorem zaproszono mieszkańców na blok rozrywkowy, podczas którego bawiono się świetnie przy kapeli PRZEKRÓJ z Ostrołęki, Patrycji Runo (gwiazda muzyki cygańskiej), duetu akordeonowego VERTIM&MAMZEL oraz zespołu PUDZIAN BAND i DEFIS. Dożynki zakończyła zabawa taneczna prowadzona przez zespół MAMZEL.
Należy podkreślić, że w trakcie dożynek działał punkt szczepień przeciw Covid-19, stoisko, gdzie można było spisać się w Narodowym Spisie Powszechnym oraz punkt, gdzie można było zdobyć informacje o programie Czyste Powietrze. Dla dzieci przygotowano park rozrywki z dmuchawcami, kącikiem animacji z grami i zabawami, a dla dorosłych stoisko gastronomiczne, ogródek piwny, stoiska z produktami lokalnymi, rękodzielniczymi, rolniczymi i innymi.
XII Dożynki Gminno-Parafialne w Wąsewie zostały objęte Honorowym Patronatem przez Marszałka Województwa Mazowieckiego Pana Adama Struzika natomiast patronatem medialnym Tygodnik Ostrołęcki oraz Tygodnik Regionalny KURIER-W. Organizatorami byli: Urząd Gminy Wąsewo, współorganizator Samorząd Województwa Mazowieckiego, Gminna Biblioteka Publiczna w Wąsewie oraz Parafia Rzymskokatolicka pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Wąsewie. Konferansjerem był Radosław Szewczyk.

/KW/

2 135 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
78. rocznica powstania w Obozie Zagłady Treblinka II

W dniu 2 sierpnia 2021 roku na terenie Obozu Zagłady Treblinka II odbyła się uroczystość poświęcona 78. rocznicy wybuchu buntu...

Zamknij