ggg ggg ggg ggg ggg

Miłość do Ojczyzny zaklęta w pieśniach i balladach

22 kwietnia 2017 r. w Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik” odbył się po raz pierwszy Powiatowy Przegląd Pieśni Legionowej, piękna patriotyczna impreza, która w naszym regionie powstała z idei kultywowania naszej bohaterskiej, żołnierskiej przeszłości.

 

fot30Powiatowy Przegląd Pieśni Legionowej w Wyszkowie jest częścią większego projektu – Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni Legionowej, który odbędzie się w Zielonce w dniach 20 – 21 maja 2017 r. Festiwal powstał z inspiracji Wojciech Bardowskiego właściciela Impresariatu Artystycznego oraz Roberta Kanigowskiego – prezesa Stowarzyszenia Miłośników Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin. Celem Festiwalu jest upowszechnianie wśród dzieci, młodzieży i dorosłych tradycji legionowej oraz historii Polski w twórczości artystycznej. Organizatorami są: starosta wołomiński Kazimierz Rakowski, burmistrz Zielonki Grzegorz Dudzik oraz Wojciech Bardowski. Festiwal ma również honorowego patrona – Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika, a jednym ze współorganizatorów jest Powiat Wyszkowski i starosta Bogdan Pągowski.
Powiat Wyszkowski, jako jeden z niewielu podjął się rozpoczęcia imprezy od zorganizowania Powiatowego Przeglądu Pieśni Legionowej, gdzie zwycięzcy I, II i III miejsca wyszkowskiej edycji konkursu wejdą do II etapu ogólnopolskiego festiwalu w Zielonce. Współorganizatorem wyszkowskiego konkursu została Gmina Wyszków.
Przegląd w Wyszkowie, który odbył się na sali widowiskowej WOK „Hutnik” poprowadziła Anna Witkowska i Wojciech Bardowski.
W wyszkowskim przeglądzie wystąpiła młodzież szkół ponadgimnazjalnych:
– Klaudia Nasiadka z Zespołu Szkół nr 1 w Wyszkowie z utworem „Rozkwitają pąki białych róż”,
– Piotr Kuchta z Zespołu Szkół nr 3 w Wyszkowie z utworem „Wojenko wojenko”,
– Oliwia Jabłońska z Zespołu Szkół nr 1 w Wyszkowie z utworem „Piechota, ta szara piechota”,
– Anita Wyrzykowska z I Liceum Ogólnokształcącego w Wyszkowie z utworem „Jak to na wojence ładnie” i przy akompaniamencie Kamila Rosłońca,
– Natalia Prucnal z Zespołu Szkół nr 1 w Wyszkowie z utworem „Rozkwitają pąki białych róż”,
– Natalia Sieńkowska z Zespołu Szkół nr 3 w Wyszkowie z utworem „Piechota, ta szara piechota”,
– Kamila Soliwoda z Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej „Kopernik” w Wyszkowie z utworem „Rozkwitają pąki białych róż”,
– Ernest Bereski z Zespołu Szkół nr 3 w Wyszkowie z utworem „Piechota, ta szara piechota”.
Uczestników Przeglądu oceniało jury w składzie: przewodnicząca Magdalena Tunkiewicz, Wojciech Bardowski, Andrzej Zbyszyński, Franciszek Józef Bieganowski, Danuta Deptuła.
Laureatami przeglądu zostali:

I miejsce – Anna Wyrzykowska i Kamil Rosłoniec,
II miejsce – Natalia Sieńkowska,
III miejsce – Kamila Soliwoda,
Wyróżnienia otrzymali – Oliwia Jabłońska, Ernest Bereski.
Nagrody i dyplomy wręczali: starosta Bogdan Pągowski, wicestarosta Adam Mróz i prezes wyszkowskiego Koła Związku Piłsudczyków Konrad Wróbel.
W drugiej części imprezy swoim śpiewem i interpretacją zachwycili publiczność sopranistka Magdalena Tunkiewicz i baryton Wojciech Bardowski. Koncert ballad i pieśni wojskowych, z czasów powstań, wojny polsko – bolszewickiej, II wojny światowej, partyzanckich, znanych i mniej znanych odbywał się przy współudziale publiczności.
W utworach dominująca była wielka miłość do Ojczyzny i zgoda na poświęcenie własnego życia w Jej obronie.
W trakcie imprezy podziękowano sponsorom, którymi byli: prezes Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Usługowego „Pomel” Sp. z. o.o. Paweł Trzciński, Firma JWJ Energia Jan Wojciech Jasiński, Zakłady Mięsne Somianka Andrzej Ruciński, Firma Mleks Wyszków – Jerzy Księżak, Restauracja „Gościniec Pod Jesionem” – Danuta Szatkowska, Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe „Bias” Sp. z. o.o. – Jacek Kaczmarczyk, Firma „Bossberry” – Piotr Sępkowski.
/Janina Czerwińska/

10 402 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Nowo oddana droga w Przykorach spełnieniem marzeń mieszkańców

Po wielu latach Przykory doczekały się przebudowy drogi, a samorząd gminy Zabrodzie i wójt Tadeusz Michalik już planują, jak skłonić...

Zamknij