ggg ggg ggg

Mieszkańcy Gminy Małkini Górnej podziękowali za tegoroczne plony – msza święta dziękczynna

W gminie Małkinia Górna Msza Święta Dziękczynna za tegoroczne plony i żniwa odbyła się w dniu 19 września br. o godzinie 1200, po raz pierwszy w Kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Małkini Górnej. Ze względu na pandemię już drugi rok z rzędu Gmina Małkinia Górna zrezygnowała z tradycyjnego obrzędu dożynkowego.

We Mszy Świętej udział wzięli przedstawiciele władz gminy: Wójt Gminy Pani Bożena Kordek, Sekretarz Gminy Pan Józef Bogucki, Przewodniczący Rady Gminy Pan Jacek Bogdan, jak również radni, sołtysi, kierownicy jednostek organizacyjnych, dyrektorzy placówek oświatowych, mieszkańcy i goście.
Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia wieńca dożynkowego, który reprezentował wszystkie sołectwa z gminy Małkinia Górna. Tegoroczny wieniec wnieśli rolnicy Państwo Jolanta i Dariusz Rybniccy z Małkini Górnej oraz Pani Hanna Giera i Pan Tadeusz Zyśk z Orła. Oprócz wieńca gminnego, wieniec przygotowało również Koło Gospodyń Wiejskich „Przewozianie” z Małkini Małej – Przewóz. Natomiast kosz z darami złożyli przedstawiciele Koła Gospodyń Wiejskich „Rostkowianki” z Rostek Wielkich.
Podczas uroczystości Pani Wójt przedstawiła zebranym tegorocznych starostów Państwa Monikę i Łukasza Borowych- rolników ze wsi Borowe.
Eucharystię celebrował Proboszcz Parafii Ksiądz Kanonik Piotr Legacki w asyście Księdza Kanonika Jana Marka Wróblewskiego oraz Księdza Krzysztofa Krajewskiego, który podczas Mszy Świętej wygłosił kazanie. W trakcie Eucharystii Czytanie z Księgi Mądrości oraz List Świętego Jakuba odczytali Pani Jadwiga Zyśk z Orła oraz Pan Jan Przywoźny z Małkini Górnej, również rolnicy.
Dary w podziękowaniu za tegoroczne plony na ołtarzu złożyli starostowie tegorocznych dożynek oraz przedstawiciele władz gminy.
Na zakończenie Mszy Świętej do zebranych w świątyni zwróciła się Pani Wójt, podkreślając, że większość mieszkańców naszej gminy to właściciele mniejszych, większych lub bardzo dużych gospodarstw rolnych. Praca rolnika jest trudnym zawodem wiążącym się z wieloma wyrzeczeniami. Dzisiejsza uroczystość to podziękowanie za tegoroczne plony i ciężką pracę rolników.
Życzę, aby w każdej rodzinie i na każdym polskim stole zawsze był piękny pachnący chleb – powiedziała na zakończenie Pani Wójt.
Tuż po błogosławieństwie przy ołtarzu głównym odbył się koncert muzyczny w wykonaniu dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marii Curie-Skłodowskiej oraz występ solowy Krystiana Barszcza. Zgromadzona publiczność podziwiała talent i kunszt muzyczny naszych młodych artystów, którzy swoimi głosami dziękowali Panu Bogu za tegoroczne plony.
Dzieci i młodzież do występu przygotowali Pani Bernadetta Wiatr oraz Pan Tomasz Maciuszko, za co serdecznie dziękujemy.
/Info UG Małkinia Górna/

459 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Prestiżowa nagroda dla Gminy Tłuszcz

Zastępca Burmistrza Waldemar Banaszek wraz z Radnym i Sołtysem Włodzimierzem Romańskim 22 września 2021r. odebrali na Zamku Królewskim w Warszawie...

Zamknij