ggg ggg ggg ggg

Matematyczna podróż przedszkolaka szlakiem wynalazków Archimedesa 
w Bajkowej Akademii w Rozalinie

„Czy znacie Archimedesa?”- prezentacja multimedialna z komentarzem to działanie, które rozpoczęło realizację w Przedszkolu Publicznym Bajkowa Akademia w Rozalinie programu grantowego „Matematyczna podróż przedszkolaka szlakiem wynalazków Archimedesa” dofinansowanego przez Fundację mBank.

Od strony formalnej projekt pomaga zrealizować lokalna organizacja społeczna – Stowarzyszenie Przyjaciół Strachówki. Działania mają na celu zainteresowanie i rozwój umiejętności matematycznych u przedszkolaków. Wynalazki starożytnego uczonego oparte na matematycznej wiedzy i odkryciach to podstawa, na której w Bajkowej Akademii będzie rozbudzana w dzieciach naturalna ciekawość do eksperymentowania i zainteresowanie matematyką. Projekt ma na celu przekazanie przedszkolakom wiedzy matematycznej w zakresie wybranych elementów geometrii, ważenia, liczenia, mierzenia oraz mechaniki, jako podstawy logicznego myślenia, wnioskowania i dostrzegania zależności. Nauczyciele zwrócą uwagę dzieci na powiązanie świata matematyki sprzed naszej ery z zaawansowanymi technologicznie maszynami i urządzeniami naszych czasów, Powiązania matematyki z codziennym życiem. W Bajkowej Akademii przedszkolaki będą szukać odpowiedzi na pytania: Czy znajdziesz równowagę? Czy korona jest ze złota? Co oznacza okrzyk: Eureka? Co wspólnego ma Archimedes ze ślimakiem? Czy koduje tylko programista? Co Archimedes robi swoim pazurem? Gdzie teraz można zobaczyć maszyny Archimedesa?
Podczas drugiego ,,spotkania z Archimedesem”, dzieci zapoznały się z przyrządami do mierzenia i ważenia: linijką, ekierką, kątomierzem i cyrklem. Mierzyły szerokość i długość dywanu oraz wysokość klockowej wieży, szafki. Duże zaciekawienie, również wśród rodziców, wzbudza wystawa wag na przedszkolym korytarzu. Dzieci mogły obejrzeć stare wagi: sklepową i szalkową z odważnikami oraz współczesne wagi elektroniczne. Ważyły przy tym różne przedmioty i produkty: misie, klocki, dynie, mąkę i sól. Przyniosło im to wiele radości i sprawiło, że doświadczyły matematycznego działania.
Kolejne działanie w realizowanym projekcie to dalsze doświadczanie matematyki wokół nas. Rodzinne pieczenie pizzy? Czemu nie? W minioną środę przedszkolna jadalnia zamieniła się w pizzerię, a każdy przedszkolak w Mistrza pizzaiolo z własnym warsztatem pracy, czyli deską, wałkiem i fartuszkiem.
W odważeniu właściwych proporcji składników na ciasto pomogła waga szalkowa z odważnikami i waga kuchenna elektroniczna. Po sprawdzeniu przez dzieci sypkości i napowietrzenia mąki oraz zapachu rozpuszczonych w ciepłej wodzie drożdży, mamy i ciocie przystąpiły do wyrabiania ciasta. Po jego wyrośnięciu, każdy przedszkolak dostał swoją porcję i przystąpił do wałkowania oraz nakładania wybranych przez siebie produktów. Ciasto przy rozwałkowywaniu przybierało różne kształty. Były pizzowe koła i kwadraty, a czasem trafił się kształt wielokątny. Kolorowe pizze trafiły do piekarnika. Podczas realizacji tego działania dzieci dowiedziały się,  jak istotne jest ważenie i zachowanie właściwych proporcji składników, poczuły sensorycznie konsystencję ciasta i jego możliwości formowania, a także wartość spędzania czasu w miłej rodzinnej atmosferze. Działania w ramach projektu będą trwały do maja. Dzięki Fundacji mBank i przyznaniu grantu Przedszkolaki w Bajkowej Akademii, dzieci nie tylko poznają matematyczny świat, ale i doświadczają go wszystkimi zmysłami.

Projekt dofinansowała fundacja Mbanku.

/Red/

342 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Nowy samochód dla OSP Chrzęsne

OSP Chrzęsne zyska nowy samochód ratowniczo-gaśniczy! Ta świetna wiadomość nie tylko dla druhen i druhów z OSP Chrzęsne, ale także...

Zamknij