ggg ggg ggg ggg

Łochów w hołdzie „Wyklętym”

Od 2011 roku 1 marca, w rocznicę rozstrzelania przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

W gminie Łochów uroczystości, jak co roku rozpoczęły się przy pomniku Majora Hieronima Piotrowskiego ps. Jur, który walczył na tych terenach, w pobliskiej wsi Brzuza został schwytany przez UB, wywieziony do Węgrowa gdzie został rozstrzelany.

W pierwszej części uroczystości, w Łochowie, w towarzystwie sztandarów, udział wzięli: członkowie środowisk kombatanckich wraz z Mirosławem Widlickim prezesem Światowego Związku Żołnierzy AK Warszawa Wschód i kapelanem prałatem Tadeuszem Osińskim oraz Grzegorzem Narzymskim prezesem ŚZŻAK Warszawa Wschód oddział Łochów, senator RP Maria Koc, poseł na Sejm RP Maciej Górski, kierownik Delegatury MUW w Siedlcach Anna Kaszuba, wicestarosta węgrowski Marek Renik wraz z radnymi powiatowymi, burmistrz Łochowa Robert Gołaszewski i wiceburmistrz Małgorzata Łotarska, dyrektorzy placówek oświatowych z terenu gminy Łochów na czele z dyrektorem CUW Jackiem Niewiadomskim, dyrektor SZGK w Łochowie Krzysztof Marciniak a przede wszystkim licznie zgromadzona młodzież z łochowskich szkół. 

Następna część uroczystości to  Msza Św. w intencji żołnierzy wyklętych w Kościele w  Jerzyskach. Tę uroczystą mszę odprawił proboszcz parafii Jerzyska Marek Dąbrowski w  koncelebrze z kapelanem Okręgu Warszawa Wschód SZŻAK Tadeuszem Osińskim. Następnym punktem obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych było zapalenie zniczy i złożenie kwiatów przy symbolicznej mogile por. Hieronima Piotrowskiego „Jura” na terenie Małej Szkoły Podstawowej w Brzuzie.

354 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Oficjalne otwarcie dwóch odcinków dróg powiatu węgrowskiego w Gminie Wierzbno

27 lutego 2023 r. odbyło się uroczyste otwarcie przebudowanych dróg powiatowych na terenie Gminy Wierzbno, gdzie oddano do użytku dwa...

Zamknij