ggg ggg ggg ggg

Koncert Chórów Kresowych II RP za nami

W sobotę, 28 października, w ramach I Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Pamięci „Walczącym o Niepodległość” w Miejskim Ośrodku Kultury w Ząbkach odbyły się koncerty chórów z Kresów Wschodnich. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

fot1Obecnych na koncercie mieszkańców Ząbek powitała sielska, typowo polska, gościnna atmosfera, którą wspólnie stworzyli artyści i gospodarze tego niezapomnianego wieczoru.
W rolę konferansjera wcielił się Mirosław Sobiecki, społeczny doradca ds. kultury burmistrza Ząbek, a zarazem komendant ząbkowskich Strzelców, którzy pomogli w organizacji tego wydarzenia.
Przed licznie przybyłą publicznością wystąpiły działające przy Oddziale Związku Polaków na Białorusi w Mińsku chóry – „Tęcza” pod dyrekcją Tatiany Wołoszyny, „Społem” pod kierownictwem Aleksandra Szugajewa i „Polonez”, którym kieruje Natalia Krzywoszejewa.
Na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury zaprezentowało się także kilku solistów oraz pochodzący z Mołodeczna, zespól wokalny „Nuty życia”, pod dyrekcją Wiktora Baranowa, zasłużonego dla kultury polskiej i Tatiany Augustynowicz.
Polscy artyści ze Wschodu nie zawiedli, ząbkowska widownia otrzymała wszystko to, czego mogła oczekiwać – doskonałą choreografię, przepiękne, barwne stroje, wspaniały śpiew i… staropolski poczęstunek – prawdziwy domowy chleb.
Hitem koncertu w Ząbkach okazał się utwór „Hej sokoły”, który wspólnie z „Nutami Życia” śpiewała cała sala. Nie mniejszy aplauz zebrała solistka wspomnianego chóru za przepiękne wykonanie przeboju Alicji Majewskiej „Odkryjemy miłość nieznaną” . Łzy wzruszenia na twarzach kombatantów wywołały polskie pieśni wojskowe „My Pierwsza Brygada”, „Dziś do ciebie przyjść nie mogę” oraz zaśpiewana przez ząbkowskich Strzelców „Szara piechota” (Maszerują strzelcy).
Artyści, koncertujący w Ząbkach byli ogromnie wzruszeni, tak ciepłym przyjęciem. Na zakończenie burmistrz Robert Perkowski podziękował wszystkim za wspaniałe wykonanie polskich pieśni i piosenek, zaprosił do ponownego odwiedzania miasta i wręczył kierownikom chórów albumy o Ząbkach, a wszystkim członkom zespołów patriotyczne grafiki, przedstawiające wojska przechodzące przez Ząbki na Bitwę pod Ossowem.
W ramach I Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Pamięci „Walczącym o Niepodległość” dwa koncerty polskiego Zespołu Artystycznego Pieśni i Tańca „Ojcowizna” z Wileńszczyzny odbyły się w Wołominie. W sobotę, zespół wystąpił w Powiatowym Centrum Dziedzictwa i Twórczości (tzw. Fabryczka), a w niedzielę (29 października) w Parafii Matki Boskiej Częstochowskiej oraz Zagościńcu parafii św. Ojca Pio. Podobnie jak to miało miejsce w Ząbkach, także wołomińska publiczność przyjęła występy z dużym entuzjazmem, nagradzając artystów gromkimi brawami.
Organizatorem koncertów było Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy AK z Prezesem Arturem Kondrem na czele. W Powiecie Wołomińskim w przygotowania koncertów był również zaangażowany Komitet Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości 1918-2018 działający pod przewodnictwem Ryszarda Madziara. W Ząbkach Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy AK reprezentowali: Jolanta Murawska, Halina Kruszewska, Wiktoria Zwonnik i Bartosz Sawczuk.
Głównym celem tych przeprowadzonych z ogromnym rozmachem wydarzeń artystycznych jest krzewienie idei niepodległościowej, pielęgnowanie historii, tradycji walk o niepodległość Polski oraz popularyzowanie historii poprzez twórczość artystyczną.
Koncerty odbywające się w sobotę 28 października stanowiły preludium do wielkiego finału, który miał miejsce w niedzielę (29 października) na PGE Narodowym w Warszawie. Festyn Historyczno-Muzyczny „Walczącym o niepodległość”, koncerty polskich bardów i zespołów, pokazy grup rekonstrukcyjnych to tylko kilka atrakcji, które przygotowali organizatorzy. Gospodarzami wydarzeń na PGE Narodowym byli Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej, Fundacja Pamięci Armii Krajowej „Kresy RP, Wschodni Fundusz Dobroczynności Pomoc Polakom na Wschodzie i Solidarność Walcząca.
/Iwona Potęga, Aleksandra Olczyk; foto Aleksandra Olczyk/

Galeria Zdjęć

1 979 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
I Radzymiński Dzień Seniora

Ponad 300 seniorów z kół i stowarzyszeń z Radzymina, Słupna, Nadmy i Starych Załubic spotkało się w hali ROKiS, by...

Zamknij