ggg ggg

Jagodowe bułeczki, pierogi, pyszne wypieki i smakołyki – znakiem firmowym Pikniku Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Węgrowskiegoa

10 września 2023 w Sadownem goście i mieszkańcy Powiatu Węgrowskiego mogli uczestniczyć w IV Pikniku Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Węgrowskiego, który zorganizowano wspólnie z Ekologicznym Piknikiem Rodzinnym ,,Dary Lasu”.

Organizatorami niedzielnych imprez w Sadownem 10 września 2023 r. byli: Powiat Węgrowski, Gmina Sadowne, Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Sadownem i Szkoła Podstawowa im. bł. ks. Edwarda Grzymały w Sadownem, a partnerami: Gminny Ośrodek Kultury w Sadownem, Nadleśnictwo Siedlce i Nadleśnictwo Łochów. Patronat honorowy nad Piknikiem objęło Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Senator RP Maria Koc. Ekologiczny Piknik Rodzinny w Sadownem „Dary lasu” został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
Pikniki, które zorganizowano na placu targowym poprzedziła Msza Św. w intencji rolników i myśliwych w kościele parafialnym, którą koncelebrowali: ks. Antoni Kunicki i ks. Stanisław Wojciechowski. Po mszy uczestnicy w barwnym korowodzie prowadzonym przez poczty sztandarowe: Kół Łowieckich: LOT i ŚW. HUBERTA oraz szkół: ZSP w Sadownem i SP w Sadownem, przeszli na plac, gdzie stanęła scena, a wokół rozlokowały się stoiska przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich, Starostwa Powiatu Węgrowskiego i instytucji podległych powiatowi, szkół, Nadleśnictwa oraz gastronomiczne i handlowe, a dla najmłodszych – strefa zabaw. Piknik poprowadził Paweł Kryszczuk.
Oficjalnego otwarcia Pikniku i przywitania mieszkańców, i gości dokonali: Ewa Besztak – starosta węgrowski, Marek Renik – wicestarosta węgrowski i Waldemar Cyran – wójt gminy Sadowne. Organizatorzy witali również Koła Gospodyń Wiejskich uczestniczące w pikniku m.in.: Żeleźniki, Ocięte, Zarzetka, Sojkówek, Wyszków, Krupińskie, Morzyczyn Włóki, Sadowne, Leśniki, Tchórzowa.
Otwarcie odbyło się z hukiem…, bo wystrzelono z armatek Bractwa Kurkowego RP, którego przedstawiciele wystąpili w pięknych strojach szlacheckich. Następnie zaproszono na część artystyczną spotkania, do zwiedzania oraz do uczestniczenia w licznych konkursach, grach i zabawach oraz próbowania smakołyków wystawionych na jarmarku.
Na scenie zaprezentował się Zespół Śpiewaczy „Sadowianki”, który w 2023 roku obchodzi 50-lecie istnienia. Po występie starosta Ewa Besztak, w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej Piotra Glińskiego przekazała na ręce kierowniczki Zespołu Krystyny Wetoszki odznakę honorową „Zasłużony dla
kultury polskiej”.
Uczestnicy pikniku podziwiali występy zespołów tanecznych szkół ponadpodstawowych Powiatu Węgrowskiego. Zaprezentował się Zespół Pieśni i Tańca „Zawierucha” z I LO im. Adama Mickiewicza w Węgrowie, Zespół Tańca Ludowego „Sadzewiczowa” z ZSP w Łochowie i Zespół Tańca Ludowego „Organ” z ZSP w Sadownem. Kolejnym punktem programu był spektakl ekologiczny dla dzieci pt. „Śmieciaki ratują świat” Teatru TAK oraz występ dzieci uczestniczących w zajęciach tanecznych Latino Fever w Gminnym Ośrodku Kultury w Sadownem.
Z kolei Gminna Biblioteka Publiczna w Sadownem w ramach akcji: Narodowe Czytanie po patronatem Pary Prezydenckiej przygotowała czytanie ze sceny fragmentów powieści „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, a zaprezentowali się: Elżbieta Dębkowska – Akonom, Barbara Klimek, Marcin Gręda i Sławomir Akonom.
W trakcie pikniku wybrano również najsmaczniejszą potrawę w Konkursie Kół Gospodyń Wiejskich „Dary i bogactwo lasu”. Oceniała to Komisja Konkursowa w składzie: Małgorzata Zyśk, Mariola Kowalczyk, Mirosław Rychta, Sławomir Ryszawa i Marek Renik. Do Konkursu przystąpiło 10 Kół Gospodyń Wiejskich, które uczestniczyły w Pikniku, a przygotowały do konkursu następujące potrawy:

 1. KGW Żeleźniki „Zofianka” – „Kartacz na kurkowej polanie, otulony kremowym sosem”;
 2. KGW Sojkówek – „Polędwica z jelenia w sosie borowikowo – śmietanowym”;
 3. KGW Zarzetka – „Roladki schabowe z kością, nadziane leśną niespodzianką, w sosie kurkowym z pyrglami”;
 4. KGW Wyszków – „Parowce z jagodami”;
 5. KGW Krupińskie „Złota Róża” – „Baba ziemniaczana z sosem maślakowym”;
 6. KGW Morzyczyn Włóki – „Bigos myśliwski”
 7. KGW Ocięte – „Baba na dzikim bekonie w kurkumowym sosie tonie, a na trawienie w jałowcówce ukojenie”;
 8. KGW Sadowne – „Gulasz z dzika, podany w towarzystwie parzaków, w otoczeniu buraczków”;
 9. KGW Leśniki – „Bigos myśliwski z grzybami i myśliwską kiełbasą”;
 10. KGW Tchórzowa – „Pierogi parowane z farszem, z kurek z Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego, z okrasą z boczku”.
  W konkursie zwyciężyły:
  – I miejsce – KGW Ocięte;
  – II miejsce – KGW Żeleźniki;
  – III miejsce – KGW Sadowne.
  Dyplomy i nagrody rzeczowe wręczył: Marek Renik, Waldemar Cyran i Ewa Piórkowska.
  Piknik był okazją do podziękowań, które otrzymały też osoby przygotowujące razem z KGW „Złota Róża” w Krupińskiem tegoroczną inscenizację wiejskiego wesela „Hej wesele” oraz współpracujące z tym Kołem. Statuetki, które wykonał kowal z Krupińskiego Edward Danaj, wręczyła Barbara Laska – Przewodnicząca Koła i jednocześnie sołtys wsi Krupińskie. Zostały też rozstrzygnięte konkursy ekologiczne i inne, a nagrody Placówki Terenowej KRUS w Węgrowie wręczył kierownik Adam Kowalczyk.
  W trakcie trwania imprezy – IV Piknik Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Węgrowskiego odwiedzali również parlamentarzyści i kandydaci na parlamentarzystów w najbliższych wyborach m.in. senator Maria Koc, poseł Maciej Górski, Anna Kaszuba – niektórzy z nich zwrócili się ze sceny do uczestników spotkania.
  Gwiazdami wieczoru byli: Zespół Luka Rosi i Zespół CamaSutra. Dla publiczności zagrał też DJ Sado, a tance trwały jeszcze długo w nocy.

/J.Cz./

352 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024 w Szkołach Podstawowych
w gminie Andrzejewo

W poniedziałek, 4 września 2023 roku w Szkołach Podstawowych Gminy Andrzejewo w Andrzejewie, Starej Ruskołęce oraz Ołdakach Polonii odbyło się...

Zamknij