ggg

I Amatorski Turniej Tenisa Stołowego Osób z Niepełnosprawnościami

16 kwietnia 2015 r. w sali gimnastycznej I LO w Wyszkowie odbyły się rozgrywki tenisa stołowego, gdzie o zwycięstwo ubiegało się 70 zawodników o różnym stopniu niepełnosprawności z 12 placówek.

I Amatorski Turniej Tenisa Stołowego Osób z Niepełnosprawnościami pod patronatem Starosty Powiatu Wyszkowskiego Wyszków 2015 miał być nie tylko sportową walką, ale również okazją do poznania nowych osób, emocjonującej, wspólnej zabawy. W turnieju udział wzięli amatorzy z różnych miejscowości i miast naszego regionu. Przybyli reprezentanci: Warsztatów Terapii Zajęciowej z Nowego Dworu Mazowieckiego, Warsztatów Terapii Zajęciowej ze Starych Pieścirogów, Środowiskowego Domu Samopomocy z Ostrowi Mazowieckiej, Środowiskowego Domu Samopomocy z Pułtuska, Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci w Niegowie, Domu Pomocy Społecznej w Brańszczyku, Zespołu Szkół Specjalnych w Brańszczyku, Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci „Fiszor” w Gaju, Środowiskowego Domu Samopomocy Soteria z Wyszkowa, Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy „Drogowskaz” z Wyszkowa, Ośrodka Szkolno – Wychowawczego z Wyszkowa, Warsztatów Terapii Zajęciowej z Wyszkowa.

dscf9623

Organizatorami turnieju byli: PSOUU Koło w Wyszkowie, Warsztaty Terapii Zajęciowej, Powiatowy Ośrodek Kultury i Sportu w Wyszkowie, I Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Wyszkowie. Po wejściu drużyn wraz z opiekunami został odegrany hymn Powiatowych Igrzysk Sportowych.
Podczas otwarcia rozgrywek, zebranych przywitali: wicestarosta powiatu wyszkowskiego – Adam Mróz, dyrektor Powiatowego Ośrodka Kultury i Sportu – Maria Gajewska, kierownik PSOUU-Koło w Wyszkowie, kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej – Marek Rosłoniec oraz wicedyrektor I LO w Wyszkowie – Wojciech Chaciński. Sędzią głównym został Michał Czajka, wspierany przez uczniów klasy IIc z I LO im. C.K. Norwida w Wyszkowie (pod opieką wychowawczyni Anny Mróz).
Jak poinformowali organizatorzy pomysł na zorganizowanie Turnieju zrodził się z potrzeb środowiska. Z inicjatywą wyszły Warsztaty Terapii Zajęciowej, do której chętnie włączyło się I Liceum Ogólnokształcące oraz Powiatowy Ośrodek Kultury i Sportu, którzy są współorganizatorami. Inicjatywę również docenił pan starosta obejmując patronatem Turniej. Poprzez Turniej chcieliby popularyzować grę w tenisa stołowego. Stwarzać możliwość odkrywania talentów, integrować środowisko, a przede wszystkim poszerzać obszary aktywności osób z niepełnosprawnościami. Warto również dodać, że w powiecie wyszkowskim do tej pory nie był organizowany taki turniej. Kilka słów o znaczeniu takiego współzawodnictwa i zachęty do podejmowania w przyszłości rywalizacji sportowej wygłosił do zebranych wicestarosta Adam Mróz. Sędzia główny przypomniał najważniejsze informacje dotyczące przebiegu turnieju tenisa stołowego. Zasady były proste: zawodników informowano, do którego z ponumerowanych stołów mają się stawić, każdy mecz trwa do dwóch wygranych przez zawodnika setów, a set wygrywa ten zawodnik, który pierwszy uzyska 11 pkt. W przypadku, gdy obaj zawodnicy zdobędą 10 pkt., wtedy grali do 2 pkt. przewagi. Do kolejnej rozgrywki awansuje tylko osoba, która wygrała dany mecz. Wszystkie kwestie sporne rozstrzyga sędzia główny oraz organizatorzy.
Do wprowadzenia w atmosferę Turnieju i podniesienia poziomu adrenaliny poproszono wicestarostę Adama Mroza o rozegranie towarzyskiego seta z uczestnikiem Warsztatów Terapii Zajęciowej Marcinem Chodyną. Zawodników gorąco oklaskiwano, a po zakończonym meczu rozpoczęły się główne rozgrywki.
Od godziny 11.00 równolegle z trwającym turniejem dyrektor Maria Gajewska zaprosiła przybyłych gości oraz zawodników, którzy sukcesywnie kończyli swoje mecze do sali obok na poczęstunek.
70 zawodników z niezwykłym entuzjazmem przystąpiło do turnieju. Grający nieraz z niezwykłą ekspresją reagowali na każdy udany rzut lub zdobycie piłki setowej. Rozgrywki potoczyły się bez niespodzianek i sprawnie pod okiem sędziego oraz opiekunów drużyn.
Po zakończeniu wszystkich zmagań i wyłonieniu w meczach finałowych zdobywców trzech pierwszych miejsc, nastąpiła ceremoniia wręczania dyplomów, medali i statuetek. Sędzia Główny Michał Czajka przedstawił wyniki, a dyplomy i medale wręczał wicestarosta Adam Mróz i dyrektor Maria Gajewska.
Zawodnicy oceniani byli wg kategorii: Kobiety, Mężczyźni, Kobiety poruszające się na wózkach, Mężczyźni poruszający się na wózkach oraz Drużynowej (statuetki).
Na zakończenie w imieniu organizatorów podziękowano zawodnikom za udział w Turnieju, za wspaniałą walkę fair play, zaangażowanie oraz olbrzymie emocje, jakich dostarczyli, staroście Bogdanowi Pągowskiemu za objęcie patronatem, podmiotom, które pomogły w jego zorganizowaniu oraz Michałowi Czajce oraz uczniom z klasy IIc LO za pomoc w przeprowadzeniu dzisiejszego turnieju.
Urszula Mikołajczyk przewodniczącą Zarządu Koła PSOUU w Wyszkowie zaprosiła zebranych na obchody Dni Godności Osób z Niepełnosprawnościami, które odbędą się na placu przy fontannie, przy ul. Gen. J. Sowińskiego w dniu 05.05.2015 r. Fundacja Eco Textil (Sylwester Morka) w trakcie majowej imprezy przekaże bezpłatnie na rzecz PSOUU rowery.
/J.Cz./

Galeria zdjęć

2 377 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Piękny jubileusz, wiecznie zakochanych Par

W miniony piątek, 10 kwietnia, w zabytkowym gmachu dawnego starostwa radzymińskiego, odbyła się uroczystość z okazji pięknego jubileuszu diamentowych i...

Zamknij