ggg ggg ggg

Hiszpania – kolejne staże zawodowe baczyńszczaków

Właściwie to już standard, że młodzież z Zespołu Szkół im. K.K. Baczyńskiego w Tłuszczu wyjeżdża na staże lub praktyki zawodowe do Hiszpanii. Wszak od 2005 roku cyklicznie realizujemy unijne projekty zagranicznych wymian.

fot5Uczniowie korzystający z tych możliwości mają przygotowanie językowe i kulturowe, już w Hiszpania oprócz pracy we wskazanych zakładach odbywają wycieczki krajoznawcze, a po powrocie otrzymują międzynarodowy dokument potwierdzający odbycie praktyki Europass Mobility. Co bardzo istotne młodzież korzysta z programu całkowicie bezpłatnie, więc trudna sytuacja finansowa rodziny nie jest przeszkodą, by wyjechać za granicę. Wszystkie koszty pokrywa Unia Europejska w ramach realizacji projektu Erasmus+.
Tytuł obecnego projektu to „Nowoczesna szkoła, europejska praktyka, najlepsza praca”. Pozyskana kwota na jego realizację wynosi 92464 euro. W ramach niniejszego programu odbył się już wyjazd uczniów klas technik mechanik i technik usług fryzjerskich (9 uczniów i 9 uczennic) do Walencji, a obecnie 4 listopada 2017r. na czterotygodniowe staże polecieli uczniowie II i III klas Zasadniczej Szkoły Zawodowej w zawodach: mechanik pojazdów samochodowych, cukiernik, kucharz i fryzjer. W realizację praktyk zawodowych naszej młodzieży zaangażowanych jest 13 zakładów pracy. Cukiernicy zdobywają doświadczenie w: BAUTZEN, PASTELERÍA DULCE DE LECHE, FORN DE TONI, HORNO PASTELERÍA TENDETES, LA PETITE BRIOCHE, kucharze pracują w: THE LITTLE QUEEN, HORNO PASTELERÍA TENDETES, CONTRAPUNTO, mechanicy doskonalą swoje umiejętności w: MOTOR J.R VALLE S.L, TALLER COSMIN CONSTANTIN RUSU, NISSAN, a fryzjerzy pokazują swój kunszt w: FIGUERAS&DOMINGO, AMORÓS PELUQUEROS. Opiekunami wyjazdu są nauczyciele – Magdalena Sulich i Leszek Kosiński. Założeniem programu Erasmus+ jest podnoszenie jakości i zwiększenie atrakcyjności szkolnictwa oraz kształcenia zawodowego w Europie. Stażom przyświecały cele zapewnienia uczniom możliwości rozwoju wiedzy i umiejętności, podnoszenia kompetencji, zdobywania i potwierdzania kwalifikacji zgodnie z potrzebami i wymaganiami europejskiego rynku pracy. Warto dodać, że podczas wyjazdów uczniowie w dniach wolnych od zajęć zwiedzą: Sevillę, Granadę, Kordobę.
Termin wyjazdu drugiej grupy baczyńszczaków nieprzypadkowo zbiega się z Drugim Europejskim Tygodniem Umiejętności Zawodowych (20-24 listopada 2017 r.), gdzie nasi uczniowie zarówno w Polsce, jak i Hiszpanii będą dzielili się z innymi zdobytą wiedzą i doświadczeniami. W ramach Tygodnia Umiejętności Zawodowych przeprowadzimy w szkole pokaz wykonywania okolicznościowych fryzur hiszpańskich. Termin wydarzenia – środa 22 listopada w godz. 8-15. Ponadto w dniach 21 – 24 listopada 2017r. nasi uczniowie będący w trakcie staży w Hiszpanii (Walencja) podzielą się swoją wiedzą za pośrednictwem mediów społecznościowych: połączą się ze szkołą, a uczestnicy poprzedniego wyjazdu, uczniowie technikum, nawiążą kontakt z przedstawicielami zakładów, w których odbyli staże zawodowe. Na pewno będzie wiele radości, wzruszeń, opowieści i wspomnień…
/Ewa Żmudzka Jarosław Czuba/

3 100 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Wołomin wśród laureatów ogólnopolskiego konkursu ECO-MIASTO 2017 !!!

Z dumą przychodzi nam poinformować, iż Gmina Wołomin znalazła się w gronie laureatów tegorocznej edycji prestiżowego konkursu ECO-MIASTO, w którym...

Zamknij