ggg ggg ggg ggg

Gmina Sadowne wzbogaci się o nowe inwestycje

20 maja 2021 r. w Gminie Sadowne gościł marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik wraz z członkami Zarządu Województwa Mazowieckiego Elżbietą Lanc oraz Janiną Ewą Orzełowską, a także starostą węgrowskim Ewą Besztak, wicestarostą Markiem Renikiem i wójtem Gminy Stoczek Zbigniewem Kłuską. Okazją do tego spotkania było podpisanie umów dotyczących dofinansowania inwestycji na terenie powiatu węgrowskiego.

Podczas spotkania w ubiegły czwartek, 20 maja wójt Gminy Sadowne Waldemar Cyran wraz ze skarbnikiem Anną Rukat podpisali umowę z Samorządem Województwa Mazowieckiego, który przekazał dofinansowanie na budowę Przedszkola w Sadownem w kwocie 4.000.000 złotych.
„Dla gminy Sadowne jest to rzeczywiście wspaniały dzień. Na ten dzień czekaliśmy bardzo długo, ale czasami warto poczekać, marzenia się spełniają” – zapewniał wójt Waldemar Cyran w trakcie przywitania zgromadzonych gości oraz radnych gminy na czele z przewodniczącym Rady Gminy Tomaszem Szymanikiem. Mówił o marzeniu, jakim było nowe, nowoczesne przedszkole dla najmniejszych mieszkańców. „Gwarantuję, że te pieniądze będą dobrze wydane i bez względu jak duży będzie ten nasz wkład własny – musimy to udźwignąć” – zapewniał Wójt Sadownego, Marszałka Województwa Mazowieckiego.
– Budowa nowego przedszkola w Sadownem jest przedsięwzięciem potrzebnym i wyczekiwanym przez mieszkańców gminy Sadowne od wielu lat. Przedmiotowa inwestycja ma znaczenie strategiczne dla rozwoju naszej gminy. Zdajemy sobie sprawę, że aby utrzymać, jak i przyciągnąć młodych ludzi do Sadownego musimy zadbać o dobre warunki do wychowania dla dzieci przedszkolnych. Dzięki udzielonemu wsparciu przez Samorząd Województwa Mazowieckiego będzie mógł powstać obiekt spełniający oczekiwania rodziców, dzieci oraz który wyrówna szansę w dostępie do edukacji dla naszych najmłodszych mieszkańców. Cieszę się, że po raz kolejny Samorząd Mazowsza wspiera mniejsze gminy i pokazuje, że zrównoważony rozwój całego obszaru województwa mazowieckiego jest ważny, a dzięki współpracy realny i możliwy – mówił wójt gminy Sadowne Waldemar Cyran.
Obecnie przedszkole mieści się w budynku trzykondygnacyjnym, który został przerobiony z domu jednorodzinnego. Sale są małe, niefunkcjonalne, a wielokondygnacyjność nie stwarza warunków zapewniających bezpieczeństwo dzieciom. Nowy budynek będzie jednokondygnacyjny i parterowy. Przedszkole będzie składać się z 6 oddziałów. Każdy oddział przeznaczony będzie dla ok. 23 dzieci z możliwością zwiększenia w razie potrzeby do 25. Obiekt dostosowany będzie dla osób niepełnosprawnych.
Została również podpisana umowa pomiędzy Samorządem Województwa Mazowieckiego a powiatem węgrowskim na dofinansowanie inwestycji, która również zostanie zrealizowana w gminie, czyli rozbudowa ulicy Wiejskiej w Sadownem – wartość dofinansowania wyniesie 4 miliony zł. Całość inwestycji to ponad 7 milionów złotych, na które złoży się powiat węgrowski oraz gmina Sadowne. W ramach inwestycji wykonana zostanie nowa nawierzchnia drogi powiatowej oraz wybudowany zostanie nowy chodnik. Powstanie także oznakowanie pionowe i poziome oraz oznakowanie aktywne. Realizacja projektu zwiększy bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego dzięki separacji ruchu pieszego i kołowego.
Kolejne dofinansowanie otrzymała gmina Stoczek, która również w trakcie tej uroczystości zawarła umowę na dofinansowanie przebudowy Zespołu Oświatowego w Stoczku na kwotę 300.000 złotych. W ramach inwestycji rozbudowany zostanie system oddymiania i wentylacji budynku, wykonane zostanie także oświetlenie awaryjne, ewakuacyjne i kierunkowe. Drzwi w obrębie klatki schodowej będą wymienione na przeciwpożarowe, a okna na okna oddymiające. Przebudowa ma na celu dostosowanie budynku do wymagań z zakresu ochrony przeciwpożarowej.
Spotkanie było także okazją do oficjalnego otwarcia drogi Sadowne-Ocięte, która także została dofinansowana ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. Przecięcia wstęgi dokonali goście z marszałkiem Adamem Struzikiem na czele i wójtem Waldemarem Cyranem oraz przedstawiciele mieszkańców. Przed otwarciem drogi podkreślano znaczenie, jakie dla mieszkańców ma taka inwestycja oraz padło wiele słów podziękowań za umożliwienie poprawy bezpieczeństwa i podniesienie komfortu życia w gminie Sadowne.
„Dziękujemy za przekazane środki, które znacznie przyczynią się do rozwoju naszej gminy i nie tylko…” – podkreślał wójt gminy Sadowne Waldemar Cyran.
Gości zaproszono również do udziału w przejażdżce bryczką po nowej nawierzchni drogi.

/oprac. KW,
foto. Janusz Czerwiński/

5 186 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Akt Erekcyjny rozbudowy Szpitala w Wołominie

W poniedziałek 24 maja br. odbyła się uroczystość wmurowania i podpisania Aktu Erekcyjnego rozbudowy Szpitala Matki Bożej Nieustającej Pomocy w...

Zamknij