ggg ggg ggg

FESTIWAL KULTURY ŁOWIECKIEJ

Z okazji 100-lecia PZŁ został zorganizowany w Ostrowi Mazowieckiej Festiwal Kultury Łowieckiej, w ramach, którego odbyła się Msza Święta, wystawa, konferencja popularnonaukowa oraz piknik na placu przed Starą Elektrownią.

Organizatorem Festiwalu było Miasto Ostrów Mazowiecka, a współorganizatorami: Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Ostrowi Mazowieckiej; Miejski Dom Kultury, Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa – Oddział Muzeum Łazienki Królewskie; Fundacja VENATOR, Klub Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej PZŁ.
W bieżącym roku przypada 100-lecie Polskiego Związku Łowieckiego.
„Jako miasto podjęliśmy tę inicjatywę, bo uważamy, że właśnie kultura łowiecka jest wielkim polskim i europejskim dziedzictwem godnym przybliżania i popularyzowania” – podkreślał w swoich wypowiedziach Jerzy Bauer burmistrz Ostrowi Mazowieckiej.
Festiwal Kultury Łowieckiej rozpoczęto Mszą Św. w Kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Ostrowi Mazowieckiej, a następnie uczestnicy udali się na czele z pocztami sztandarowymi do Starej Elektrowni, gdzie odbyło się otwarcie festiwalu, którego dokonał burmistrz miasta Ostrów Mazowiecka, Jerzy Bauer. Wyjaśniając założenia, z jakimi samorząd Ostrowi Mazowieckiej przystąpił do zorganizowania Festiwalu Kultury Łowieckiej mówił, że to przybliżanie i popularyzowanie ma inny wymiar: „Czynimy to, choć ja osobiście myśliwym nie jestem, bo mamy przekonanie, że właśnie to wielkie dziedzictwo, ten wielki kulturowy potencjał, ale również potencjał gospodarczy, jest jakby potencjałem wschodzącym z głównego nurtu kulturowego w naszym społeczeństwie”.
Kolejnym punktem była konferencja popularnonaukowa ,,Łowiectwo wczoraj, dziś i jutro”. W trakcie konferencji wysłuchano wykładu pt. ,,Czy myśliwi są potrzebni?” prof. dr hab. inż. Dariusza Gwiazdowicza- naukowca i autora ok. 500 publikacji oraz wykładu Krzysztofa Mielnikiewicza -myśliwego z 41-letnim stażem w Polskim Związku Łowiectwa i rodowitego ostrowianina dot. „Historii łowiectwa na Ziemi Ostrowskiej”. Na temat historii polskiego języka łowieckiego mówiła prof. UAM dr hab. Aleksandra Matulewska, absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, tłumaczka i ekspertka Polskiego Towarzystwa Tłumaczy Przysięgłych i Specjalistycznych TEPIS. Natomiast Gabriela Łakomik-Kaszuba -międzynarodowy sędzia kynologiczny FCI, bibliofil i kolekcjonerka kynologaliów, omówiła rolę i charakterystykę psów ras polskich w kulturze łowieckiej.

Jako ostatni wystąpił sokolnik z wykształcenia, biolog i ekolog, socjolog z zawodu, członek Polskiego Związku Łowieckiego od 40 lat – Janusz Sielicki z wykładem pt. ,,Sokolnictwo w kulturze polskiej”.
W międzyczasie nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy czasowej „Dzień z życia myśliwego”
Oprawę muzyczną zapewnił Zespół Sygnalistów Myśliwskich „AKTEON”.
Dla pasjonatów i miłośników łowiectwa oraz mieszkańców Ostrowi Mazowieckiej obok Starej Elektrowni było mnóstwo atrakcji podczas Pikniku Myśliwskiego. Wystawiono 30 stoisk, a wśród nich: stoiska nadleśnictwa z Ostrowi, Łomży i Wyszkowa, Koła Gospodyń Wiejskich ze Stoku, Stowarzyszenia Miłośników Gończego Polskiego, Sokolników z Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej w Białymstoku, stanowiska z rękodziełami, swojskim jedzeniem i myśliwskimi specjałami oraz kół łowieckich (WKŁ: 102 ,,Słonka” Kazuń Nowy, 137 ,,Jenot” w Komorowie,
325 ,,Gon” w Warszawie oraz KŁ: ,,Bekas” Ostrów Mazowiecka, ,,Bór Długosiodło”, ,,Szarak” w Małkini Górnej, ,,Zielony Krąg” Warszawa, ,,Mykita” Ostrów Mazowiecka i ,,Barbara Długosiodło”).
Festiwal Kultury Łowieckiej w Ostrowi Mazowieckiej był wyjątkowym i niepowtarzalnym wydarzeniem. To nie tylko okazja do poznania kultury myśliwskiej, ale także do spotkania i spędzenia czasu w gronie pasjonatów natury oraz tradycji myśliwskiej. Dodatkowo środowisko kół łowieckich mogło poszerzyć swoją wiedzę i nawiązać pozytywne relacje z lokalnymi władzami. Wsparcie samorządu Ostrowi Mazowieckiej i zrozumienie wagi tradycji, jakie wykazał burmistrz Jerzy Bauer jest dla środowiska łowieckiego bardzo korzystne.

/J.Cz./

436 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Przebudowa ul. Winnej w Andrzejewie

W maju 2023 r. zakończono prace przy przebudowie ul. Winnej w Andrzejewie. Inwestycja polegała na wykonaniu nowej nawierzchni drogi z...

Zamknij