ggg ggg ggg

Dyplomy, kwiaty i wyrazy uznania dla pracowników (27.11.2012)

Dzień Pracownika Socjalnego, obchodzony od 1990 r. jest okazją do zauważenia i docenienia trudu pracowników socjalnych naszego powiatu.

W bieżącym roku obchody odbyły się 21 listopada w siedzibie Centrum Kształcenia Praktycznego w Wyszkowie.  Na uroczystość zaprosił starosta powiatu wyszkowskiego Bogdan Pągowski, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Domy Pomocy Społecznej: z Brańszczyka, Niegowa, Gaju, Wielofunkcyjna Placówka Opiekuńczo – Wychowawcza w Dębinkach oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej w Wyszkowie. Przedstawiciele w/w placówek nie tylko wzięły udział w obchodach, ale też uświetniły święto występami artystycznymi przygotowanymi przez mieszkańców. Wśród przybyłych gości oprócz władz powiatu byli m.in. zastępca burmistrza Wyszkowa Adam Warpas, radni powiatowi i gminni, przedstawiciele urzędów gmin powiatu wyszkowskiego. Spotkanie poprowadziła dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Krystyna Kurowska i ona też przywitała zgromadzonych gości oraz reprezentujących samorząd powiatowy: starostę Bogdana Pągowskiego, członka zarządu Powiatu Teresę Trzaska, wójta gminy Długosiodło Stanisław Jastrzębskiego, którzy w dalszej części spotkania wręczyli pracownikom socjalnym specjalne listy gratulacyjne.


Pracownicy socjalni i dyrektorzy instytucji zajmujących się pracą na rzecz rodzin i osób potrzebujących pomocy podczas tego wyjątkowego dnia spotkali się z wielką życzliwością samorządowców, władz i współpracujących osób.
Starosta Bogdan Pągowski przypomniał okoliczności ustanowienia Dnia Pracownika Socjalnego. Mówił o ich obowiązkach: „Zawód można nazwać powołaniem. Są to ludzie, którzy mają serce, bo ten zawód tego wymaga. Praca niełatwa z ludźmi chorymi, wymagającym pomocy, którzy nie wiedzą jak żyć”. Życzył uśmiechu na co dzień i uśmiechu podopiecznych za to, że wykonujecie na co dzień tą ciężką, często niedocenioną pracę.
Wicestarosta Teresa Trzaska przypominała, że obecnie następuje przekształcanie i w służbach społecznych pracowników socjalnych jest już niewielu. Jednak ma duży zasięg, gdyż obejmuje małe dzieci, ale i osoby starsze, czy chore, wymagające szczególnej troski. Tak, więc pracując w służbach społecznych trzeba posiadać szczególne cechy. „Jest to wyciągnięcie ręki do człowieka, udzielenie mu pomocy, danie mu siły, powiedzenie jesteś ważny. Powodowanie, aby osoba podopieczna czuła się zauważona, doceniona”.
Zastępca burmistrza Wyszkowa Adam Warpas rozpoczął nieco żartobliwie od dowcipu, a zakończył życzeniami od burmistrza Grzegorza Nowosielskiego, aby mieli zawsze przekonanie, że dobrze przeżyli swoje życie i wielu ludziom pomogli. 
Wójt Gminy Długosiodło Stanisław Jastrzębski, jako długoletni samorządowiec, w przeszłości starosta powiatu wyszkowskiego wspominał początki budowania systemu opieki: DPS, Ośrodek Szkolno – Wychowawczy, Warsztaty Terapii Zajęciowej. Podkreślał, że wiele przez te lata wyszło dobrego. Chociaż od podopiecznych pracownik socjalny nie może oczekiwać podziękowań, a wręcz przeciwnie to oni oczekują zainteresowania i poświęcenia. „Nie jest źle. Możecie być dumnie z siebie” – zwracał się do zebranych. Jako osoba pracująca w Związku Gmin Wiejskich wspomniał o projekcie nowej ustawy o pomocy społecznej i proponował współpracę placówek oraz monitorowanie prac. Życzył optymizmu i satysfakcji. Kilka słów o posłudze samarytańskiej i wielkim sercu pracowników socjalnych skierował do wszystkich zebranych ks. dziekan Wal demar Krzywiński. W imieniu swoim i wójta gminy Zabrodzie o swoich działaniach w Ośrodku Pomocy Społecznej opowiedziała Irena Dziarska. Mówiła, że powierzając im nowe działania (prewencja, profilaktyka) władze mają do nich, jako pracowników zaufanie, a w Zabrodziu czują na co dzień opiekę i pomoc wójta Zabrodzia Adama Ołdaka. Miała też nadzieję, że współpraca również ze starostwem i samorządem jest satysfakcjonująca dla obu stron. Pochwaliła się również osiągnięciami – bardzo wysoką ściągalnością alimentów. Kolejne osoby, czyli sekretarz gminy Brańszczyk oraz Jan Getka – przewodniczący komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej Rady Powiatu składały życzenia i deklarowały pomoc. O oczekiwaniach i problemach z wdrażaniem nowej ustawy mówiła prowadząca dyrektor PCPR Krystyna Kurowska.


Były listy gratulacyjne, kwiaty i prezenty wręczone i wykonane przez młodych podopiecznych. Uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej PSOUU Koło w Wyszkowie wręczyli wszystkim ręcznie wykonane obrazki, mieszkańcy DPS w Brańszczyku wyśpiewali zabawne podsumowanie, z którego goście mogli lepiej zrozumieć, kim są pracownicy socjalni, grupa z DPS „Fiszor” w Gaju zagrał i zatańczyła w stylu kowbojskim. Na koniec zaś została zaprezentowana baśń „Opowieść o dwóch braciach” w wykonaniu grupy „Teatr-squad” z wyszkowskiego Monaru. Ze swadą oraz zacięciem aktorskim, według scenariusza i reżyserią Urszuli Roguskiej, młodzi ludzie zaprosili uczestników święta do podróży z dwoma braćmi, którzy, aby się odnaleźć w swoim świecie musieli przeżyć liczne perypetie i wiele zrozumieć.
Dzień Pracownika Socjalnego jest świętem wszystkich pracowników służb społecznych, a w szczególności pracowników socjalnych. Sposób świętowania Dnia ma w Polsce wieloletnią tradycję. Składają się na nią spotkania z przedstawicielami władz lokalnych, w trakcie, których pracownicy socjalni oraz inni pracownicy pomocy społecznej otrzymują nagrody i wyróżnienia. 21 listopada każdego roku Minister odpowiedzialny za resort pomocy społecznej wręcza specjalne nagrody za wybitne i nowatorskie działania w obszarze pracy socjalnej oraz pomocy społecznej. W bieżącym roku uhonorowani zostali:
Elżbieta Bogucka – dyrektor Oddziału Mazowieckiego PFRON,
Agnieszka Mróz – dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Wyszkowie,
Dorota Chodyna – hierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Somiance,
Agata Kujawa – kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rząśniku,
Irena Dziarska – kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zabrodziu,
Zofia Szymańska – kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Długosiodle,
Elżbieta Kobylińska – kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Brańszczyku,
s. Nulla Buczkowska – Niepubliczny Dom Pomocy Społecznej w Loretto,
Siostra Beata Stryjczak – dyrektor Domu Pomocy Społecznej „Fiszor” w Gaju,
Siostra Cecylia Lewandowska – dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Niegowie,
Danuta Ziomek – dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Brańszczyku,
Adam Bogdanowicz – dyrektor WPOW  w Dębinkach,
Marek Rosłoniec – kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej w Wyszkowie,
ks. Józef  Wojciechowski – dyrektor Domu Emeryta w Brańszczyku,
Krzysztof Frejnik – przewodniczący Powiatowej Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych,
Hanna Wargocka – kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy „Soteria”,
Jadwiga Kamieniecka – kierownik Świetlicy Socjoterapeutycznej w Wyszkowie „Słoneczna”,
Krystyna Kurowska – dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wyszkowie.
Decyzją Prezydenta RP Brązowy Krzyż Zasługi otrzymała Hanna Wargocka – samodzielny pracownik Domu Dziennego Pobytu „Soteria”.
W związku Dniem Pracownika Socjalnego wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski wyróżnił pracowników pomocy społecznej na Mazowszu w dwóch kategoriach: pomoc i opieka nad osobami starszymi oraz pomoc osobom z zaburzeniami psychicznymi. Obchody odbyły się w Warszawie i nasi pracownicy socjalni oraz placówki zostały tam wyróżnione podczas spotkania w dniu 22 – 23 listopada w Warszawie.
W kategorii „Pomoc i opieka nad osobami starszymi” wyróżniony został pracownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Wyszkowie – Dorota Wojtkowska – kierownik Domu Dziennego Pobytu przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Wyszkowie. Nagrodzone osoby są niezwykle zaangażowane w wypełnianie swoich obowiązków oraz mają profesjonalne podejście do wykonywanego zawodu w obszarze pomocy społecznej i naszym zdaniem Pani Dorota Wojtkowska na wyróżnienie zasłużyła swoją praca i postawą wobec podopiecznych.
Specjalne nagrody i wyróżnienia grupowe otrzymały za działania na rzecz osób starszych: Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej we Zabrodziu, Powiatowy Ośrodek Pomocy Społecznej w Wyszkowie oraz Gminny Ośrodek Pomocy w Długosiodle.
 Po uroczystości przewidziano panel dyskusyjny podsumowujący szkolenia odbywającego się w ramach resortowego „Programu wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej na rok 2012” pn. „Szkolenie rodzin zastępczych, osób prowadzących rodzinne domy dziecka oraz dyrektyw placówek opiekuńczo-wychowawczych typu rodzinnego” współfinansowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, prowadzonego przez trenerów PRIDE „Towarzystwo Nasz Dom”.
W szkoleniu, które na prośbę rodzin zastępczych po raz pierwszy zostało zorganizowane na terenie powiatu wyszkowskiego wzięły udział 24 osoby (w tym małżeństwa oraz osoby indywidualne), z czego 6 osób to kandydaci na zawodowe rodziny zastępcze, natomiast pozostałe 18 osób stanowią już rodziny zastępcze, a obecnie uzupełniały jedynie wymóg ustawowy dotyczący odbycia szkolenia.
W tym samym dniu swoje święto obchodzili pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Wyszkowie. Spotkanie odbyło się w restauracji „Wyszkowianka”.
/J.Cz./

Galeria zdjęć

2 767 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Saksofon (27.11.2012)

Kameralny występ na podstawie powieści Wiesława Myśliwskiego pt. „Traktat o łuskaniu fasoli” miał miejsce w ubiegłą sobotę, 24 listopada w...

Zamknij