ggg ggg ggg

Saksofon (27.11.2012)

Kameralny występ na podstawie powieści Wiesława Myśliwskiego pt. „Traktat o łuskaniu fasoli” miał miejsce w ubiegłą sobotę, 24 listopada w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Wyszkowie. Utwór sceniczny na jednego aktora, rezonatora i saksofon przedstawili wyszkowskiej publiczności: Grzegorz Walczak, Mariusz Bonaszewski, Alina Mleczko.


„Saksofon” opowiadał o człowieku, który zakochał się w saksofonie. Była to scenicznie opracowanie nagrodzonej Literacką Nagrodą Nike –powieści Wiesława Myśliwskiego przedstawiającej indywidualny los bohatera od czasów powojennych do dziś, na tle historii i pejzażu prowincjonalnego Polski. Ukazuje prostego człowieka, który w pełni świadomie przeżył PRL. Jego życie splata się z losami  pokancerowanej ojczyzny.
Scenarscenarzystą oraz reżyserem spektaklu był Grzegorz Walczak, który wystąpił jako „Drugi”. Mariusz Bonaszewski jako „Ja”, drugi reżyser spektaklu oraz Alina Mleczko grająca improwizację na trzech saksofonach.
Saksofon –to mit, to wolność, to marzenie, które wydawało się nierealne, do którego dąży bohater powieści. Żeby z niego wyjść, żeby się uwolnić, bohater nie tylko marzy, ale i ćwiczy na pożyczonym saksofonie i zbiera pieniądze na własny. „DRUGI”  prowadzi dialog sam ze sobą z pozycji człowieka starego, który już przeżył swój czas historyczny i teraz z dystansu doświadczenia i wiedzy retrospektywnie obserwuje siebie. Strofuje siebie młodego, poucza dobrotliwie, czasem się wkrada w głębinowe tajniki wrażliwości bohatera, obniżając je. Innym razem nęka pamięcią czasu „zniewolonego”. Wtedy staje się STREŻNIKEM PORZĄDKU i reżimu.
W czasie, gdy aktorzy opowiadali nam o tej historii, w tle słychać było przyjemne melodie wypływające z serca tytułowego saksofonu.
Publiczność była zachwycona opowieścią o życiu bohaterów. Po zakończeniu spektaklu podziękowali aktorom owacjami na stojąco i gorącymi brawami.
Wioleta Świętoń, Patrycja

Galeria zdjęć

1 485 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
16 rocznica nadania imienia Żołnierzy Armii Krajowej Szkole Podstawowej nr 5 w Wyszkowie oraz 70. rocznica przemianowania ZWZ na AK

20 listopada 2012r. społeczność szkolna obchodziła  16. rocznicę nadania imienia Żołnierzy Armii Krajowej Szkole Podstawowej nr 5 w Wyszkowie oraz...

Zamknij