Śladami Żołnierzy AK spod znaku „Rajskiego Ptaka” – Ponad trzystu uczniów i samorządowców na wyjątkowym szlaku pamięci…
W środę, 3 czerwca, odbyła się wyjątkowa wycieczka historyczno-patriotyczna „Śladami Żołnierzy AK spod znaku Rajskiego Ptaka”. Wydarzenie zgromadziło ponad 300 uczestników, w tym zaproszonych gości oraz uczniów reprezentujących 18 szkół z terenu Powiatu Wołomińskiego. Organizatorami tej niezwykłej lekcji historii w terenie były: Międzyszkolny Klub Historyczny im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej oraz Stowarzyszenie Historyczne AK im. płk. Mieczysława Chojnackiego ps. „Młodzik”. Patronat honorowy nad całym przedsięwzięciem objęli: Starosta Wołomiński Arkadiusz Werelich oraz Burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński.Inicjatywa stanowi kontynuację misji Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej, który od momentu swojego powstania w 2017 rokuregularnie organizuje wyjazdy do miejsc na Mazowszu związanych z działalnością polskiego podziemia niepodległościowego. Dotychczas młodzież ze wszystkich dwunastu szkół Gminy Radzymin miała okazję odwiedzić Palmiry, Ostrów Mazowiecką, Łochów, Pułtusk oraz Płock. Ostatnia z wypraw, zrealizowana do Sierpca, odbyła się w zeszłym roku w ramach szerokiego projektu zatytułowanego „Rok Młodzika w Gminie Radzymin”. Czerwcowy szlak pamięci wiódł jednak przez historyczne punkty powiatów wyszkowskiego oraz wyszkowsko-pułtuskiego pogranicza.Hołd pod wyszkowskim pomnikiemPierwszym punktem na trasie był Pomnik Żołnierzy Armii Krajowej w Wyszkowie. Uroczystość otworzyło krótkie wprowadzenie prezesa Władysława Kolatorskiego, po którym prowadzenie ceremonii przejęła Hanna Masłowska, uczennica Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Radzyminie. Przywitała ona przybyłe Poczty Sztandarowe, przedstawicieli władz samorządowych, reprezentantów środowisk kombatanckich, delegacje wyszkowskich szkół, instytucji oraz organizacji społecznych, a także mieszkańców miasta. Wartę honorową przy pomniku z pełną powagą pełnili uczniowie klasy mundurowej Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej „Kopernik” w Wyszkowie, młodzież z I LO PUL w Wołominie oraz reprezentanci Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej.Po uroczystym odśpiewaniu hymnu państwowego, ksiądz Krzysztof Ziółkowski, proboszcz Sanktuarium św. Jana Pawła II w Radzyminie, poprowadził modlitwę w intencji poległych i zmarłych żołnierzy Armii Krajowej Obwodu „Rajski Ptak” – Ośrodek Wyszków. Rys historyczny tego miejsca pamięci, zlokalizowanego na skwerze u zbiegu ulic Sowińskiego i Pułtuskiej, przybliżył zebranym dr Michał Depta, lokalny historyk i pracownik Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Wyszkowie.Podczas oficjalnych wystąpień głos zabrali gospodarz terenu: Wiceburmistrz Wyszkowa Artur Laskowski, Wicestarosta Wołomiński Katarzyna Maria Pazio oraz Naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Wyszkowie Agnieszka Deptuła, która przemawiała w imieniu Starosty Marzeny Dyl. Głos zabrali również: Wiceburmistrz Radzymina Krzysztof Dobrzyniecki oraz gen. bryg. zp. Andrzej Michalik, reprezentujący Związek Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej.Podniosłym zwieńczeniem spotkania było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. Hołd bohaterom oddały liczne delegacje, w tym wiceburmistrz Wyszkowa z przedstawicielami samorządu Gminy Wyszków, delegacja Starostwa Powiatu...
Więcej...