ggg ggg ggg ggg

38. Światowe Dni Młodzieży Diecezji Łomżyńskiej w Wyszkowie

Rok 1985 został ogłoszony przez Organizację Narodów Zjednoczonych, jako Międzynarodowy Rok Młodzieży. Za sprawą Ojca Świętego Jana Pawła II obecnie obchodzi się Światowe Dni Młodzieży.

25 listopada 2023 roku w Wyszkowie coroczne święto młodych obchodzono w sobotę poprzedzającą Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata pod hasłem: „Błogosławiona jesteś między niewiastami i błogosławiony owoc twojego łona” (Łk 1, 42). Patronami Honorowymi i organizatorami byli m.in. Ks. bp. Janusz Stępnowski, Ks. bp. Tadeusz Bronakowski, Powiat Wyszkowski, Gmina Wyszków oraz Parafie w Wyszkowie.
Rok 1985 został ogłoszony przez Organizację Narodów Zjednoczonych, jako Międzynarodowy Rok Młodzieży. W Niedzielę Palmową tego roku Ojciec Święty przekazał młodym specjalny list Parati semper. Tydzień później, w Orędziu Wielkanocnym, wygłoszonym w dniu 7 kwietnia 1985 roku, Ojciec Święty wspomniał fakt przekazania Listu do Młodych i po raz pierwszy zapowiedział Światowe Dni Młodzieży doceniając wiarę i entuzjazm młodzieży, z którą się spotykał wcześniej.
Ojciec Święty w grudniu 1985 roku podczas spotkania opłatkowego, w którym uczestniczyło Kolegium Kardynałów oraz pracownicy Kurii Rzymskiej powrócił do tego projektu. W efekcie dzień 20 grudnia 1985 roku uznaje się, jako dzień ustanowienia Światowych Dni Młodzieży.
ŚDM to spotkania z papieżem, organizowane w formie religijnego festiwalu, skupiające młodzież z całego świata, która chce wspólnie spędzić czas i modlić się. W następnych latach do 2020 w Niedzielę Palmową organizowane były Światowe Dni Młodzieży w każdej diecezji, gdzie młodzież spotykała się ze swoimi biskupami, od 2021 diecezjalne spotkanie, decyzją papieża Franciszka organizowane są w Niedzielę Chrystusa Króla.
Symbolami tego Dnia są Krzyż Roku Świętego i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani.
W bieżącym roku świętowano 38. Światowe Dni Młodzieży w Diecezji Łomżyńskiej. Odbyły się 25 listopada 2023 roku w Wyszkowie w powiecie wyszkowskim. Młodzież zgromadziła się w nowo powstałej hali sportowej przy Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej ,,Kopernik”, która została poświęcona przez ks. bp. Tadeusza Bronakowskiego.
Diecezjalne Dni Młodzieży w Wyszkowie rozpoczął Ks. bp. Tadeusz Bronakowski.
Można stwierdzić, że zgromadzeni doświadczyli wspólnoty modlitwy, śpiewu i radości. W specjalnie wyznaczonym miejscu młodzież mogła adorować Najświętszy Sakrament oraz doświadczyć uzdrawiającej łaski sakramentu spowiedzi świętej. Na scenie wystąpił Zespół ŚDM Diecezji Łomżyńskiej, WierzTylko, Wyrwani z Niewoli i Arkadio. Nad sprawnym przebiegiem czuwał ks. Marek Żmijewski wraz z dwiema Zosiami i Karolem, a o bezpieczeństwo zadbali żołnierze z Komorowa i uczniowie klas mundurowych oraz służba medyczna z Ostrołęki. Następnie ulicami miasta Wyszkowa uczestnicy udali się do Kościoła Św. Wojciecha. Wspólne spotkanie zostało zakończone Eucharystią w parafii pw. św. Wojciecha pod przewodnictwem pasterza diecezji, ks. bp. Janusza Stepnowskiego oraz zaproszeniem na przyszłe Światowe Dni Młodzieży w roku 2024 do Ostrołęki.

/KW/

432 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
II Konferencja Młodzieżowej Rady Miejskiej

15 listopada 2023 r. w Sali kinowej MiGOK w Łochowie odbyła się II Konferencja Młodzieżowej Rady Miejskiej w Łochowie pt....

Zamknij