ggg ggg ggg ggg ggg

201. rocznica urodzin Cypriana Norwida w Dębinkach

Tegoroczne obchody urodzin znakomitego polskiego artysty Cypriana Norwida obchodzono w naszym regionie w dniach 23-25 września 2022r. w kilku związanych współpracą powiatach i miejscowościach.

W miejscu wyjątkowym, czyli w Pałacu w Dębinach, gdzie wysiłkiem wielu środowisk lokalnych i Ministerstwa Kultury, Sztuki i Dziedzictwa Narodowego powstało muzeum poświęcone Artyście, nie mogło, więc zabraknąć działań upamiętniających 201. rocznicę Jego urodzin. Cyprian Ksawery Gerard Walenty, czworga imion Norwid, urodził się 24 września 1821 r. w rodzinnym dworku Zdzieborskich- Norwidów- Suskich w miejscowości Laskowo Głuchy na prawobrzeżnym Mazowszu.
W dniach 23-25 września świętowano 201. rocznicę urodzin artysty w obecności samorządowców, młodzieży i mieszkańców. Pierwszy dzień obchodów to uroczystości i dyskusje panelowe w I LO im. Cypriana Kamila Norwida w Wyszkowie w 40-lecie nadania szkole imienia Artysty. W programie tradycyjnie znalazła się plenerowa inscenizacja utworu pt. „Bema pamięci żałobny rapsod”.
W dniu 24 września w Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach program artystyczny był bardzo bogaty. Spotkanie rozpoczęło się od występów młodzieży szkolnej. Wspaniałe widowisko zaprezentowali uczniowie oraz absolwenci Szkoły Podstawowej im. C.K. Norwida w Dębinkach oraz Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida w Wyszkowie. Głównym punktem programu był spektakl ,,Fatum” w reżyserii Wojciecha Terechowicza i z jego udziałem. W roli głównej wystąpił Tomasz Wesołowski- aktor, tancerz i choreograf. ,,Fatum” to spektakl w oparciu o życie i twórczość Cypriana Norwida, dla którego punktem wyjścia stał się pobyt artysty w więzieniu w Berlinie, do którego trafił w 1846 r. Tajemniczy sensacyjno-szpiegowski wątek z biografii Norwida, opisany przez Zygmunta Krasińskiego, jest pretekstem do refleksji nad życiem artysty, ale też skłania do aktualnej dziś dyskusji o etyce człowieka w otaczającej nas rzeczywistości. Zwieńczeniem wieczoru był kameralny i niezwykle nastrojowy koncert Aleksandry Wylężek- „Romantycznie”. 25 września to udział chętnych w XV Biegu Norwidowskim oraz koncert plenerowy z udziałem Mai Komorowskiej oraz Tomasza Zająca. Znana i ceniona aktorka oraz niezwykle uzdolniony młody pianista, zaprezentowali twórczość Cypriana Norwida oraz Fryderyka Chopina. Maja Komorowska (ur. 23.12.1937 r.) podczas występu nawiązała wspaniały kontakt z publicznością, nie zabrakło dowcipów, ale też refleksji nad ponadczasową i aktualną współcześnie twórczością Norwida. Zaprezentowane przez artystkę utwory to listy do Marii Trębickiej oraz Michaliny z Dziekońskich Zaleskiej, „Moja piosnka II”, „Litania”, a także „Fortepian Szopena”. Tomasz Zając, wielokrotny laureat konkursów pianistycznych, zaprezentował utwory: Rondo c-moll op.1, Walc As-dur op. 42, Nokturn E-dur op.62 nr 2 i Fantazję f-mol op.49. Spotkanie z dowcipem i klasą poprowadził Karol Stępkowski, opiekun artystyczny cyklu ,,Letnie, niedzielne popołudnia z Norwidem i Chopinem w Dębinkach”.
/KW; fot. KW, Muzeum Cypriana Norwida/

712 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Ścieżka Rowerowa Łochów – Jadów – Strachówka

30 września w Warszawie Wiceminister Infrastruktury Rafał Weber podpisał Program Inwestycyjny dla zadania „Budowa ścieżki pieszo – rowerowej przy DK-50...

Zamknij