ggg
ggg

Zdrowa, smaczna woda już za 1,5 roku

Po kilkuletnich zabiegach i przygotowaniach w ubiegły piątek 10 lipca 2015 r. uroczyście została podpisano umowa na budowę Stacji Uzdatniania Wody „Drewnica” w Ząbkach.

Zarząd Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Ząbkach Sp. z o.o. reprezentowany przez prezesa Piotra Uścińskiego zaprosił władze Ząbek, wykonawców, osoby przygotowujące inwestycję oraz media i gości, na teren projektowanej Stacji Uzdatniania Wody przy ul. Rychlińskiego. Budowa SUW będzie prowadzona na północ od realizowanej aktualnie budowy nowego Szpitala Drewnica i obecnie dojazd jest możliwy przez teren dotychczasowego szpitala. Po ponad 2 letnich pracach przygotowawczych rusza oczekiwana przez mieszkańców Ząbek nowa inwestycja komunalna. Głównym problemem okazał się brak odpowiedniego miejsca i pozyskania nieruchomości. Jak poinformował burmistrz Perkowski po rozmowach z Urzędem Marszałkowskim wiosną ubiegłego roku udało się od nich zakupić obecną działkę. Nowoczesna inwestycja jest niezwykle potrzebna, gdyż zapotrzebowanie w wodę wzrasta, a przy tak dynamicznym rozwoju Ząbek liczba użytkowników ( obecnie 65 tys. osób), będzie również większa. Oprócz tego równie istotne jest dla mieszkańców Ząbek zapewnienie ciągłości i niezawodności dostaw wody o odpowiednio wysokim ciśnieniu. Obecnie w upalne dni, zwłaszcza w godzinach wieczornych występują spadki ciśnienia, spowodowane niedostatecznymi dostawami wody od warszawskiego MPWiK S.A.

 
Z nowej Stacji Uzdatniania Wody ogromnie cieszy się burmistrz Ząbek Robert Perkowski, gdyż za 1,5 roku – po otwarciu stacji – będzie w Ząbkach woda smaczna, czysta i tania. Budowa stacji uzdatniania wody wraz z magistralami przesyłowymi ma zakończyć się w 2017 roku, zaś całkowity koszt zamknąć się kwotą 8 milionów złotych. Pierwszym dużym odbiorcą wody z SUW-u będzie Mazowiecki Szpital Wojewódzki „Drewnica”, który sąsiaduje ze Stacją.
Zapraszamy naszych czytelników na stronę internetową gazety www.kurier-w.pl, i www.facebook.com/kurier.w , gdzie zamieścimy nagranie filmowe uroczystości.
W ramach inwestycji ząbkowskiej spółki miejskiej zostanie wzniesiony budynek technologiczny, w którym będzie uzdatniania woda głębinowa, dwa zbiorniki retencyjne wody czystej o łącznej pojemności 2 tys m3 oraz cały szereg obiektów towarzyszących. Nowoczesne i automatycznie sterowane pompy będą podnosić ciśnienie w sieci wodociągowej w godzinach porannego i wieczornego szczytu, zaś zmniejszać je w nocy, kiedy pobór wody jest minimalny. Automatyzacja tego procesu zapewni wysoką ekonomikę dystrybucji wody.
Wydajność wykonanych już w latach poprzednich studni głębinowych wynosi ok. 1 milionów m3 wody rocznie i zabezpiecza aktualne zapotrzebowanie Ząbek na wodę. Ząbki to jednak stale rozbudowujące się miasto. Władze spółki przewidziały zatem możliwość powiększenia stacji i szybkiej rozbudowy systemu uzdatniania wody, w celu zapewnienia ciągłości dostaw wody w kolejnych latach. Ale już teraz realizowany projekt zapewnia np. możliwość 5-krotnego napełnienia niecki głównej basenu miejskiego, tylko w ciągu jednego dnia.

Wydobywana z głębokości ponad 50 metrów woda surowa pozbawiana będzie nadmiaru żelaza i manganu na specjalnych złożach filtracyjnych, następnie na krótko trafi do zbiorników wody czystej a później zostanie przepompowana dwiema magistralami do miejskiej sieci wodociągowej. Ponieważ woda z ujęć podziemnych charakteryzuje się stabilnym składem mikrobiologicznym i chemicznym nie przewiduje się konieczności stosowania stałego procesu jej dezynfekcji, w tym nielubianego przez odbiorców chlorowania. Oczywiście jakość produkowanej wody będzie systematycznie badana przez akredytowanie laboratorium pomiarowe i kontrolowana przez Sanepid.
O szczegółach dot. stacji, położeniu poszczególnych elementów tj. zbiorników, przebiegu dwóch magistrali (jedna wzdłuż lasu w kierunku nowego szpitala, a druga wzdłuż drogi do budynków starego szpitala) opowiedział prezes Piotr Uściński. Obok zamieszczamy wizualizację nowej inwestycji.

Umowę podpisywali: Piotr Uściński-prezes PGK w Ząbkach i Kazimierz Mroczka-wiceprezes ABT sp. z o.o, w towarzystwie burmistrza Ząbek, Piotra Puszczyka – kierownika robót i Marcina Wójcika- dyrektora ds. handlowych i przygotowania produkcji.
/Janina Czerwińska/

Galeria zdjęć

1 721 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
WSPÓLNE MANEWRY SŁUŻB RATOWNICTWA WODNEGO OKAZJĄ DO SPOTKANIA I ROZMÓW SAMORZĄDOWCÓW Z REGIONU…

W pierwszy piątek lipca na terenie Portu Jacht Klubu Politechniki Warszawskiej w Wolicy (gm. Radzymin) odbyło się oficjalne podsumowanie dorocznych...

Zamknij