ggg ggg ggg

Za nami uroczysta premiera wyjątkowego filmu „Janusz Nasfeter – piękny okrutny świat…”

W miniony czwartek, 17 lutego w wołomińskim Kinie „Kultura”, odbyła się premiera filmu dokumentalnego pt. „Janusz Nasfeter – piękny okrutny świat…”, który został wyprodukowany przez Powiatową Bibliotekę Publiczną im. Heleny i Stefana Nasfeterów w Wołominie. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Starosta Wołomiński Adam Lubiak.

Miesiące przygotowań, godziny nagrań i pracy, by przygotować się do tego jednego wydarzenia – premiery filmu dokumentalnego, stworzonego przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Wołominie.
W miniony czwartek, 17 lutego w kinie „Kultura” odbył się pierwszy pokaz filmu pt. „Janusz Nasfeter – piękny okrutny świat…”, opowiadającego o życiu i twórczości wybitnego polskiego reżysera (ur. 15 sierpnia 1920 r., zm. 31 marca 1998 r.), bratanka Stefana Nasfetera.
Biblioteka podjęła trud wyprodukowania filmu o Januszu Nasfeterze nie tylko ze względu na patrona, lecz także przez to, że jako młody człowiek bywał w wołomińskim kinie „Oaza”, które znajdowało się w miejscu dzisiejszej Powiatowej Biblioteki Publicznej. (Kino „Oaza” prowadził jego wuj Stefan, który wraz z małżonką Heleną jest obecnie patronem biblioteki).
Liczba widzów przeszła najśmielsze oczekiwania. Sala zapełniła się mieszkańcami Wołomina oraz gośćmi zainteresowanymi produkcją. Wśród nich nie zabrakło przedstawicieli władz samorządowych m.in. Wicestarosty Wołomińskiego Piotra Borczyńskiego, a także Burmistrz Wołomina Elżbiety Radwan.
Dzięki temu filmowi, zapomniany i niedoceniony reżyser po latach ożył w umysłach oglądających. Zobaczyliśmy w nim nie tylko reżysera, lecz także artystę, romantyka, wizjonera, społecznika, pedagoga i w końcu zwykłego człowieka skrzywdzonego przez cenzurę.
Premiera była także wspaniałą okazją do spotkania po latach aktorów grających w filmach Janusza Nasfetera. W filmie występują m.in.: Filip Łobodziński, Henryk Gołębiewski, Krystyna Łubieńska, Tadeusz Wiśniewski. Po projekcji była możliwość porozmawiania z aktorami, poznania ich wspomnień, co dawało jeszcze lepsze spojrzenie na główną postać wieczoru.
Dziękujemy reżyser Aurelii Sobczak, koordynatorce projektu filmowego Beacie Żurawskiej oraz operatorowi i montażyście Jackowi Kubiakowi, bez których film ten nie mógłby powstać. Dziękujemy wszystkim aktorom, którzy nakreślili w filmie postać Janusza Nasfetera oraz pojawili się na ubiegłoczwartkowej premierze. Podziękowania za udostępnienie materiałów dla Filmoteki Narodowej – Instytut Audiowizualny oraz Studia Filmowego N.
Dziękujemy młodzieży zaangażowanej w nasz projekt: wolontariuszkom oraz autorom plakatów, które zdobiły hol kina. Dziękujemy wszystkim, którzy przybyli na premierę i wspierali Powiatową Bibliotekę Publiczną w tym ważnym wydarzeniu.

/opr. KW; źródło: PBP im. Heleny i Stefana Nasfeterów w Wołominie/

891 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:

Zamknij