ggg ggg ggg

XXI Zlot Motocyklowy „MotoCud”

Doroczny Zlot Motocyklowy „MotoCud” to wydarzenie, bez którego trudno wyobrazić sobie obchody kolejnych rocznic Cudu nad Wisłą w Radzyminie. Tegoroczny zlot, zorganizowany już po raz dwudziesty pierwszy, odbył się w niedzielę, 14 sierpnia.

XXI Zlot Motocyklowy „MotoCud”, zgodnie z tradycją rozpoczął się na papieskim lądowisku, obok Cmentarza Żołnierzy Polskich 1920 roku w Radzyminie.
Wydarzenie z udziałem ponad 600 zarejestrowanych uczestników (do tej liczby należy doliczyć także liczne grono motocyklistów, którzy nie wpisali się na listę startową, ale wzięli udział w zlocie), zainaugurowała uroczystość posadzenia Dębu Pamięci w ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Katyń… ocalić od zapomnienia”.
W tym roku motocykliści wraz z przedstawicielami władz samorządowych na czele z Burmistrzem Krzysztofem Chacińskim, Wiceburmistrzem Krzysztofem Dobrzynieckim oraz Przewodniczącą Rady Miejskiej Elżbietą Darką, posadzili drzewko zadedykowane pamięci ppłka Edmunda Chojeckiego, skrytobójczo zamordowanego przez NKWD strzałem w tył głowy, wiosną 1940 roku w Katyniu.
Stosowny certyfikat potwierdzający posadzenie Dębu Pamięci, przekazano podczas ceremonii (którą z ramienia organizatorów poprowadzili niezastąpieni: Barbara Lau oraz Witek Michalczyk) na ręce p. Elżbiety Jeleń – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. M. Pisarka w Radzyminie, gdzie narodziła się idea Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Katyń… ocalić od zapomnienia”.
Aktu poświęcenia Dębu Pamięci i pamiątkowego głazu dokonał ks. Łukasz Sikorski – wikary parafii p.w. Przemienienia Pańskiego w Radzyminie.
Zgodnie z wieloletnią tradycją „MotoCudu”, motocykliści wręczyli też przepiękną Ikonę Matki Bożej Katyńskiej, którą w tym roku uhonorowany został red. Rafał Lewandowski. (Wyjątkowe wyróżnienie przyznano naszemu redakcyjnemu koledze za wieloletnią współpracę w zakresie promocji zlotu).
Oficjalną część uroczystości zakończyło wystąpienie Burmistrza Radzymina Krzysztofa Chacińskiego, po którym delegacja motocyklistów i władz samorządowych udała się na pobliski Cmentarz Poległych, aby złożyć wieniec na mogile funkcjonariuszy Policji, poległych na służbie w okresie II RP.
Następnie przyszedł czas na oczekiwany wyjazd w trasę. Kilkaset lśniących maszyn przejechało przez centrum Radzymina, a następnie wyruszyło w rajd po terenach, na których 102 lata temu polscy żołnierze stoczyli zwycięski bój z Armią Czerwoną. Trasa tegorocznego przejazdu wiodła przez: Łąki, Beniaminów, Białobrzegi, Wolicę, Stare Załubice, Opole, Kuligów, Józefów, Ludwinów, Marianów, Dąbrówkę, Karpin, Zaścienie, Kozły, Wolę Rasztowską, Stary Kraszew i Wiktorów, skąd powrócono do Radzymina.
Finał zlotu odbył się na Placu Tadeusza Kościuszki, gdzie uczestnicy i mieszkańcy miasta mogli podziwiać wspaniały pokaz ekstremalnej jazdy motocyklowej w wykonaniu wielokrotnego Mistrza Polski w stuncie Rafała Pasierbka.
W imieniu organizatorów składamy serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom tegorocznego patriotycznego zlotu w Radzyminie i już dziś zapraszamy na kolejny,
XXII MotoCud. Lewa w górę!
/opr. R.L.; foto: G. Jeleń, R.L./

872 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
XIX Mazowiecki Konkurs Sygnalistów i Muzyki Myśliwskiej w Radzyminie

W ramach obchodów 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Radzyminie, odbył się XIX Mazowiecki Konkurs Sygnalistów i Muzyki Myśliwskiej...

Zamknij