ggg ggg ggg ggg

XX Powiatowy Przegląd Kolęd i Pastorałek

Najlepsi wykonawcy gminnych Przeglądów Kolęd i Pastorałek powiatu wyszkowskiego wzięli udział w jubileuszowym XX Powiatowym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek, który odbył się w WOK „Hutnik” w Wyszkowie 22 stycznia 2019 r.

Zespoły i soliści z sześciu gmin powiatu wyszkowskiego zawalczyli o nagrody i jak najwyższą ocenę swoich umiejętności wokalnych w dwudziestym już przeglądzie powiatowym, który organizowany jest od 1999 roku. Przegląd poprowadzili Sandra Grzegorczyk oraz Dawid Powierza – uczniowie ZS nr 3 w Wyszkowie. W przeglądzie uczestniczyli oprócz mocno przejętych kilkudziesięciu młodych wykonawców, goście m.in. radni miejscy i powiatowi, nauczyciele szkół, księża, siostry zakonne oraz rodziny.
Jubileuszowy XX Powiatowy Przegląd Kolęd i Pastorałek otworzył starosta Jerzy Żukowski.
– „Mam ogromną przyjemność powitać dziś wszystkich zgromadzonych na XX Powiatowym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek powiatu wyszkowskiego. Kolędy i pastorałki to nieodłączny element świąt Bożego Narodzenia. Utwory mówiące o narodzinach Jezusa, o radości i nadziei mają tak niezwykłą moc i tworzą tak niepowtarzalną atmosferę, że wszyscy nawet po świętach chętnie spotykają się i kolędują. Chyba żaden z narodów nie może się pochwalić takim bogactwem tych pieśni, jak naród polski. Większość z nich to przekazywane przez tradycję utwory, których autorów na próżno szukać wśród znanych poetów. W kolędach z pewnością odnaleźć można czystą poezję, najpiękniejsze pomysły muzyczne, ale również wiele śladów dawnych polskich obyczajów, kolędy są częścią naszej historii. Według badań psychologicznych śpiewanie kolęd i pastorałek daje nam poczucie wspólnoty z naszymi przodkami i rodakami. Kolędowanie sprawia, że ludzie czują, że łączy ich wspólny los. Zbiorowy śpiew zbliża ludzi, a dorośli dzięki temu wracają do czasów dzieciństwa.” – mówił starosta Jerzy Żukowski stwierdzając jeszcze, że ma zaszczyt otworzyć jubileuszowy przegląd oraz życzy wykonawcom pięknych interpretacji kolęd i pastorałek, a słuchającym niezapomnianych przeżyć duchowych.
Proboszcz parafii św. Idziego ks. kan. dr Zdzisław Golan, który wraz ze starostą uczestniczył w otwarciu zabierając głos stwierdził, że do dnia 2 lutego trwa tradycyjny czas kolędowania w polskiej tradycji i bardzo się cieszą z tego wspólnego kolędowania, nie tylko w kościołach, ale w wielu różnych miejscach. Jest to epatowanie wielkiej tajemnicy narodzin Jezusa.
– „Niech to dzisiejsze dwudzieste już kolędowanie będzie też takim oddaniem czci Nowo Narodzonemu, bo nie byłoby tego naszego spotkania i wspólnego kolędowania, gdyby nie było Bożego Narodzenia” – powiedział
W przeglądzie oceniano wykonawców z podziałem na cztery kategorie: A – klasy 0 – III, B – klasy IV – VII, C – klasy gimnazjalne, D – szkoły ponadgimanzjalne. W skład jury weszli: Franciszek Józef Bieganowski – przewodniczący, Katarzyna Jermacz, Anna Gołębiewska, Danuta Deptuła, ks. Dariusz Jankiewicz. Po przesłuchaniach 60 wykonawców, w tym: 9 solistów i 13 zespołów oraz długiej przerwie, w trakcie, której jury dokonało wyboru, zostały ogłoszone wyniki. Jak podkreślali członkowie jury wybór nie był łatwy, niektóre miejsca przyznano przy bardzo niewielkiej różnicy. A oto wyniki:
Kategoria „A” klasy 0 – III
I miejsce – Maja Pajorek z ZS-P w Zabrodziu – utwór pt. „Okno w chmurze” (opiekun – Anastazja Chernysheva).
II miejsce – Maria Łada, Zuzanna Prus, Tobiasz Baranowski, Natasza Turek, Kacper Kopka z SP w Rząśniku – pastorałka pt. „Jadą, jadą kolędnicy” ( opiekunowie: Anna Gerek, Kamila Słomczyńska, Beata Wójcik).
III miejsce – Gabriela Gołębiewska z SP nr 2 w Wyszkowie – pastorałka pt. „Od serca do ucha” (opiekun – Hanna Ambroziak).
W tej grupie zaprezentowali się również Wojciech Stoszewski z SP w Turzynie („Kołysanka dla dzieciątka”), Zofia Brejnak, Gabriela Gołębiewska, Zuzanna Kustra i Lena Nasiadko z SP w Długosiodle („Gore gwiazda”), Julia Wykowska z SP w Somiance („Tylko jedna jest taka noc”).

Kategoria „B” klasy IV – VIII
I miejsce ex aequo:
– Martyna Redlicka z ZS-P w Zabrodziu – utwór pt. „Sianko na stół” (opiekun – Barbara Redlicka) . – Michalina Kuchta, Anna Skura, Alicja Świercz, Jan Kalinowski z SP w Jackowie Górnym – utwór pt. „Cudowna nocy” (opiekun – Aleksandra Kalinowska).
II miejsce – nie przyznano.
III miejsce – Amelia Andrzejewska, Karolina Zyśk, Weronika Zaleska z SP nr 1 w Wyszkowie – utwór pt. „Oto o północy” (opiekun – Anna Grześkiewicz).
W tej grupie zaprezentowali się również Anna Marchewka z SP w Brańszczyku („Pastorałka od serca do ucha”), Julia Wróbel z SP w Starym Lubielu oraz Maciej Długołęcki, Aleksandra Icińska, Paulina Karpińska, Karolina Karpińska i Dominika Kobiałka z SP w Długosiodle („My też pastuszkowie”).
Kategoria „C” klasy gimnazjalne
I miejsce – Aleksandra Sieńkowska, Weronika Undziakiewicz, Maja Dąbrowska, Wiktoria Szczerba, Zuzanna Perzyna z Gimnazjum nr 1 przy SP nr 5 w Wyszkowie – utwór pt. „Gdy się Chrystus rodzi” (opiekun – Elżbieta Choromańska).
II miejsce – Kajetan Karłowicz z SP w Porządziu – pastorałka pt. „Kołysanka Józefa” (opiekunowie: Marzena Zwolińska, Barbara Włodarczyk).
III miejsce – Katarzyna Majewska, Joanna Oniszk, Inga Pawłowska, Gabriela Szabłowska z Gimnazjum w Somiance – pastorałka pt. „Jak w Betlejem” (opiekun – Teresa Nowosielska).
Wyróżnienie: Maja Balicka, Zuzanna Ginko, Dominik Laskowski, Roksana Sówka z Gimnazjum w Brańszczyku – utwór pt. „Pierwsza gwiazda” (opiekun – Michał Sitek).
W tej grupie zaprezentowali się również Ewa Świerzak i Oliwia Pękul z Zabrodzia („Kołysanka dla Jezusa”), Dobrosława Kwiatkowska, Julia Ignatowicz, Zuzanna Mróz, Maja Błaszczyk i Julia Puścian z SP w Blochach („Kto wie, czy za rogiem”).
Kategoria „D” szkoły ponadgimnazjalne
I miejsce – Anita Wyczykowska, Kamil Rosłoniec (fortepian) z I LO im. C.K.Norwida w Wyszkowie – utwór pt. „Mario czy Ty wiesz” (opiekun – Wojciech Chaciński).
II miejsce – Julia Iwańska, Klaudia Owsianko, Aleksandra Zawadzka, Piotr Kuchta, Piotr Nowak z ZS nr 3 w Wyszkowie – utwór pt. „Noel” (opiekun – Grażyna Witkowska).
III miejsce – Kamila Soliwoda z CEZiU „Kopernik” w Wyszkowie – utwór pt. „Sianko na stół” (opiekun – Wojciech Karpiński).
Wyróżnienie: Ewa Antoniak, Kuba Księżak (gitara) z ZS nr 1 w Wyszkowie – utwór pt. „Kiedy nam do siebie bliżej” (opiekun – Piotr Wyszyński).
Starostwo Powiatowe ufundowało nagrody dla zwycięzców, a wszystkim uczestnikom wręczono dyplomy, drobne upominki oraz nagrody rzeczowe. Podziękowania i dyplomy otrzymali nauczyciele – opiekunowie, którzy przygotowali wykonawców do przeglądu. Podziękowania i dyplomy otrzymali również członkowie jury oraz członkowie komitetu organizacyjnego: Hanna Dzubiel, Elżbieta Michalik, Maria Gajewska, Grażyna Witkowska.
Wykonawców oraz uczestników przeglądu zaproszono w czasie przerwy na obrady jury na słodki poczęstunek.

/Janina Czerwińska/

5 668 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Wydłużony czas godzin pracy starostwa

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców powiatu wyszkowskiego i pozostając we współpracy z Urzędem Miejskim w Wyszkowie informujemy, iż od dnia 29...

Zamknij