ggg
ggg
ggg ggg

XX Plener Malarski Artystów Plastyków

Na terenie gminy Sadowne w dniach 27.09 – 05.10.2020 r. odbył się jubileuszowy, bo już dwudziesty plener malarski.

Spotkanie artystów na urokliwej ziemi sadowiańskiej zostało wzbogacone o dodatkowe imprezy, w których udział mogli wziąć zainteresowani mieszkańcy gminy. Odbyły się warsztaty malarskie i ceramiczne, a na zakończenie wernisaż poplenerowy w Gminnym Ośrodku Kultury w Sadownem w dniu 2 października 2020 roku. Wystawa prac artystów była również do obejrzenia w kolejnych dniach do 5 października.
Od 27 września do 5 października 2020 r. na terenie gminy Sadowne trwał XX Plener Malarski Artystów Plastyków. Do Sadownego przybyli: Gabriela Czarnecka, Danuta Rasińska, Teresa Urbanowska, Katarzyna Krajewska, Elżbieta Małgorzata Pędracka, Mieczysław Bugnacki, Zbigniew Jerzy Dziwosz, Jarosław Marek Komorowski i Mariusz Zawiślak. Sylwetki artystów zostały zaprezentowane na stronach folderu przygotowanego z tej okazji przez Gminny Ośrodek Kultury w Sadownem. Podobnie jak w latach ubiegłych artyści zamieszkiwali w Gospodarstwie Agroturystycznym „Przy lesie” Państwa Iwony i Piotra Olkowskich w Ociętem. Większość prac była przez nich tworzona na bazie okolicznych plenerów.
30 września w Gminnym Ośrodku Kultury w Sadownem, w ramach pleneru malarskiego, w GOK-u odbyły się warsztaty malowania na ceramice, które poprowadziła Danuta Rasińska, rodowita wołominianka, która maluje od 1992 r., a od kilku lat zajmuje się malowaniem na porcelanie. Brała udział w wielu wystawach w Wołominie i poplenerowych w Kuligowie i Chrzęsnem, a na bieżąco współpracuje z Domem Kultury w Jadowie, Dąbrówce, Skansenem w Kuligowie i Ośrodkiem Dokumentacji Etnograficznej w Wołominie. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. Uczestnicy warsztatów w Sadownem odwzorowywali na kubkach i talerzykach głównie obrazy florystyczne, ucząc się jak ważny jest dobór pędzelków i farb oraz technika malarska. Drugie zapowiadane wcześniej warsztaty malarskie odbyły się 1 października br. na przykościelnym skwerku w Sadownem. W ramach warsztatów pt. „Zabawa z kolorem” przyszli artyści kierowani przez artystów plastyków, zgłębiali wiedzę na temat zastosowania sztalug, wykorzystania palety i doboru właściwych pędzli oraz kolorów farb. Były to często pierwsze doświadczenia, ale tworzenia własnej sztuki może przynieść w przyszłości pozytywne efekty dla każdego z uczestników tego spotkania. Wykonane prace zostały zaprezentowane również w dniu wystawy poplenerowej artystów w GOK-u na wystawie współtowarzyszącej.
2 października 2020 r. podczas wernisażu poplenerowego w Gminnym Ośrodku Kultury w Sadownem zostały przedstawione efekty tygodniowej pracy artystów goszczących w Sadownem. Tegoroczny wernisaż otworzyła Ewa Piórkowska – dyrektor GOK w Sadownem, a w imieniu Samorządu do artystów zwrócił się Marcin Gręda – zastępca wójta Gminy Sadowne Waldemara Cyrana. Parę słów o uczestnikach Pleneru, jego przebiegu i powstałych pracach przekazała zebranym Teresa Urbanowska – Komisarz Pleneru. Minutą ciszy uczczono pamięć śp. Edwarda Hermana, inicjatora sadowieńkiego Pleneru oraz organizatora kolejnych jego edycji. Odszedł od nas w styczniu 2019 roku, ale Jego pasja i idea artystyczna jest nadal kontynuowana.
W związku z udziałem w Plenerze zostały przygotowane podziękowania dla uczestników oraz gości: specjalne statuetki, które powstały w Pracowni Ceramiki GOK-u. Statuetki wręczyli: dyrektor Ewa Piórkowska i z- ca wójta Marcin Gręda. Dla wszystkich zaś czekał przepyszny tort, którym podkreślono, jak wyjątkowy dla Gminy jest ten jubileuszowy, dwudziesty plener malarski. Wystawę prac plenerowych można było oglądać do 5 października br. w Gminnym Ośrodku Kultury w Sadownem.
/oprac. J.Cz. , foto. KW, GOK/

886 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
„Drużyna z Łochowa na więcej gotowa”

Kolejny raz rozbrzmiały w autokarze radosne słowa obozowej piosenki, którą każdego roku dzieci z gminy Łochów śpiewają podczas wyjazdów z...

Zamknij